Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 lipca 2024 r., sygn. II SA/Gd 429/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Jakub Chojnacki (spr.) po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2024 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym, na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 23 lutego 2024 r., nr SKO Gd/2758/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej J. S. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

J. S. (dalej jako: skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej jako: Kolegium, SKO) z dnia 23 lutego 2024 r., nr SKO Gd/2758/23, którą utrzymano w mocy decyzję Wójta Gminy S. (dalej jako: Wójt) z dnia 8 marca 2023 r., nr 5231.000147.OPŚ.03.23. w przedmiocie ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Skarga została wniesiona w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wnioskiem z dnia 6 lutego 2023 r. skarżąca zwróciła się do Wójta o przyznanie jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem A. S. Do wniosku dołączono wydane na stałe orzeczenie Powiatowego Zespołu Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w M. z dnia 21 grudnia 2022 r., zaliczające męża strony do znacznego stopnia niepełnosprawności od dnia 2 listopada 2022 r. W orzeczeniu wskazano, że nie da się ustalić daty powstania niepełnoprawności.

W dniu 3 marca 2023 r. przeprowadzono wywiad środowiskowy, podczas którego ustalono, że u męża wnioskodawczyni, po ostatniej wizycie w szpitalu, rozpoznano przewlekłą zapalną demielinizacyjną polineuropatię (CIDP), zmiany zapalne w rdzeniu kręgowym, limfadenopatię, nadciśnienie tętnicze, chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, nikotynizm, niedobór witaminy D3. Ostatni raz hospitalizowany od 14 lutego 2023 do 15 lutego 2023 r. Mąż jest osobą leżącą całkowicie - ma niedowład kończyn górnych i dolnych. Jest pampersowany, nie kontroluje potrzeb fizjologicznych. Ze względu na niedowład kończyn musi być ubierany i rozbierany przez żonę. Na leżąco jest także myty. Mąż wymaga dozowania i podawania leków, muszą być one rozdrobnione. Wymaga także karmienia, przy tej czynności trzeba bardzo uważać gdyż mąż często dławi się, nawet własną śliną. Nie wychodzi na spacery, czasem gdy dobrze się czuje i jest ładna pogoda oraz odwiedzi go syn to - po posadzeniu na wózku inwalidzkim, syn wyprowadzi go do ogrodu na kilka minut. Mąż musi być przypięty do wózka. Spacer jest krótki, bo bardzo się męczy i marznie (złe krążenie krwi).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00