Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 lipca 2024 r., sygn. II SA/Gd 361/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Jakub Chojnacki (spr.) po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2024 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi L. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 15 lutego 2024 r., sygn. akt SKO Gd/4876/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej L. S. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pani L. S. (dalej: Skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej: SKO, Kolegium) z 15 lutego 2024 r., w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wójt Gminy Starogard Gdański decyzją z 25 lipca 2023 r. odmówił przyznania Skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego w związku z niepodejmowaniem lub rezygnacją z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym synem R. S.

Wójt wskazał na niespełnienie przesłanki z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, uznając że nie zaistniał związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy rezygnacją przez skarżącą z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub niepodejmowaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej a sprawowaniem opieki nad synem. Organ ustalił, że R. S. legitymujący się orzeczeniem z 27 maja 2021 r. o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym na stałe, jest kawalerem, mieszka z matką, choruje na padaczkę objawową i zespoły padaczkowe ze złożonymi napadami częściowymi, encefalopatię okołoporodową, upośledzenie umysłowe, padaczkę ogniskową lekooporną, od urodzenia ma guz mózgu. Nie jest on osobą leżącą, pampersowaną i cewnikowaną, porusza się samodzielnie, wymaga pomocy przy czynnościach higienicznych, nie może pozostać w domu bez opieki drugiej osoby, w ciągu dnia ogląda telewizję, słucha muzyki, koloruje, w miarę możliwości wychodzi na zewnątrz, nie korzysta z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji ze względu na agresywne zachowanie podczas próby takiego udziału. Zakres sprawowanej przez skarżącą opieki nad synem sprowadza się do pomocy w dbaniu o higienę osobistą, w ubieraniu się i przygotowywaniu ubrań, przygotowuje ona też i podaje posiłki oraz leki dla syna. Prowadzi także ćwiczenia fizyczne z synem, uczy pisać i rysować, towarzyszy synowi podczas wizyt lekarskich i na spacerach. Organ wskazał następnie, że skarżąca do 15 maja 2023 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/8 etatu. Zdaniem Wójta sprawowana przez skarżącą opieka nie koliduje z potencjalnym podjęciem aktywności zawodowej, choćby w niepełnym wymiarze czasu pracy, czego dowodzi choćby to, że skarżąca była zatrudniona w okresie od stycznia 2021 r. do maja 2023 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00