Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 lipca 2024 r., sygn. IV SA/Wr 118/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędziowie: Asesor WSA Aneta Brzezińska, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Protokolant: Specjalista Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 9 lipca 2024 r. sprawy ze skargi W. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze z dnia 14 grudnia 2023 r. nr SKO/ŚR/41/413/23 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy Kamienna Góra z dnia 14 listopada 2023 r. nr GOPS.5220.89.2023; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze na rzecz W. K. kwotę 480 zł (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Jeleniej Górze utrzymało w mocy orzeczenie Wójta Gminy Kamienna Góra z dnia 14 listopada 2023 r. odmawiające W. K. ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Jak wynikało z akt sprawy w dniu 10 października 2023 r. Skarżący wystąpił z wnioskiem o ustalenie prawa do ww. świadczenia w związku z opieką nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką H. K.

Po przeprowadzeniu postępowania, w tym wywiadu środowiskowego, powołaną na wstępie decyzją organ I instancji odmówił żądaniu Skarżącego. W uzasadnieniu powołując się na art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2023 r., poz. 775 ze zm., dalej: u.ś.r.) organ stwierdził brak przesłanki długotrwałej i stałej opieki nad matką. Stwierdzając, że Skarżący sprawuje całodobową opiekę nad matką.

Rozpoznając sprawę w trybie odwoławczym Samorządowe Kolegium Odwoławcze zasadniczo podzieliło ustalenia i wnioski organu I instancji. W uzasadnieniu podało, że matka Skarżącego legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym wydanym w dniu 17 kwietnia 2023 r. przez Powiatowy Zespół ds Orzekania o Niepełnosprawności w Kamiennej Górze. Z dokumentu wynika, że nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności, a jej ustalony stopień istnieje od dnia 21 lutego 2023 r. Orzeczenie wydano na stałe. Matka Strony pozostaje w związku małżeńskim z B. K. legitymującym się na stałe znacznym stopniem niepełnosprawności, co wyklucza możliwość sprawowania opieki nad żoną. Małżonkowie mieszkają w K. Z przeprowadzonego w miejscu zamieszkania małżonków wywiadu środowiskowego wynika, że matka Skarżącego jest osobą przewlekle chorą i wymaga pomocy drugiej osoby. Choruje na astmę, cukrzycę, miażdżyce i alzheimera. Ma zaburzenia nastroju, czasami staje się agresywna, krzyczy, ma trudności z wykonywaniem zwykłych czynności, ma problemy z pamięcią. Skarżący mieszka w P., zrezygnował z zatrudnienia w D. z dniem 31 lipca 2020 r. z uwagi na konieczność opieki nad matką. Oświadczył, że codziennie do niej dojeżdża, podaje leki, przygotowuje posiłki, sprząta, robi zakupy, opłaca rachunki, pilnuje wizyt lekarskich, wykupuje leki, załatwia sprawy urzędowe, pomaga w utrzymaniu higieny osobistej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00