Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 czerwca 2024 r., sygn. III SA/Lu 238/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal Sędzia WSA Iwona Tchórzewska po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi Wojewody Lubelskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim z dnia 19 stycznia 2024 r. nr LXI/516/2024 w przedmiocie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków-ratowników ochotniczych straży pożarnych biorących udział w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych, szkoleniach lub ćwiczeniach stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w § 1 w części w brzmieniu: "dla członków ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Opole Lubelskie" i w pkt 2 § 1 w części w brzmieniu: "organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę" oraz w § 2 – w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną uchwałą Nr LXI/516/2024 z dnia 19 stycznia 2024 r. w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków-ratowników ochotniczych straży pożarnych biorących udział w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych, szkoleniach lub ćwiczeniach Rada Miejska w Opolu Lubelskim w § 1 ustaliła ekwiwalent pieniężny dla członków ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Opole Lubelskie w następujący sposób:

1. za każdą rozpoczętą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub akcji ratowniczej w wysokości 20,00 zł;

2. za każdą rozpoczętą godzinę udziału w szkoleniu pożarniczym lub ćwiczeniach organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę w wysokości 10,00 zł.

W § 2 wskazano, że wyplata ekwiwalentu będzie następować kwartalnie.

Podstawę prawną uchwały stanowiły przepisy art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 194 z późn. zm.), dalej jako "ustawa".

Wojewoda Lubelski w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie zaskarżył powyższą uchwałę w części obejmującej: § 1 w brzmieniu: "dla członków i ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Opole Lubelskie", § 1 pkt 2 w brzmieniu: "organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę" oraz § 2.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00