Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.273.2024.2.JMS

Czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty opłat oprogramowania specjalistycznego (nabycie odpowiedniej licencji lub dostępu do subskrypcji), w tym opłat typu maintenance za utrzymanie wcześniej nabytej licencji stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a Ustawy o CIT, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty opłat oprogramowania specjalistycznego (nabycie odpowiedniej licencji lub dostępu do subskrypcji), w tym opłat typu maintenance za utrzymanie wcześniej nabytej licencji stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie pismem z dnia 17 lipca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) z siedzibą (…), zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy (…) pod numerem KRS: (…), NIP: (…) , REGON: (…), jest osobą prawną zarejestrowaną zgodnie z prawem Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółka, jest polskim rezydentem podatkowym, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z całości swoich dochodów w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.; dalej: „Ustawa o CIT”). (…) przedmiotem działalności (…) Sp. o.o. jest świadczenie na podstawie Umowy o świadczenie usług Nr (…) z dnia (…) r. na rzecz kontrahenta – (…) (położona oraz zarejestrowana w Państwie (…)) usług związanych z tworzeniem nowych gier komputerowych oraz obsługą aktywnych gier komputerowych, w tym, przykładowo:

- (…);

- (…);

- (…);

- (…).

W przypadku Spółki, świadczenie usług związanych z tworzeniem nowych gier komputerowych oraz obsługą aktywnych gier komputerowych stanowi działalność badawczo-rozwojową zgodnie z art. 4a pkt. 26 Ustawy o CIT.

Powyższe zagadnienie zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w Interpretacji Indywidualnej (sygn. sprawy: 0114-KDIP2-1.4010.573.2023.3.AZ). Wnioskodawca planuje dokonać rozliczenia z tytułu ulgi badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 18d Ustawy o CIT, przy czym w szczególności zaznacza, że:

- nie prowadzi i nie prowadził działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub Polskiej Strefy Inwestycji na podstawie decyzji o wsparciu i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy o CIT;

- wymienione w tym wniosku koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone i nie będą zwrócone w jakiejkolwiek formie ani odliczone od podstawy opodatkowania;

- nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Istotnym czynnikiem dla zapewnienia płynności działania przez Spółkę i osiągnięcia konkurencyjności na rynku jest dostęp do profesjonalnych usług związanych z jej działalnością. Ponadto dla potrzeb prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, pracownicy Spółki korzystają ze sprzętu specjalistycznego - oprogramowania specjalistycznego.

Oprogramowanie specjalistyczne - systemy informatyczne i aplikacje niezbędne do projektowania, symulacji, testowania oraz zarządzania procesami tworzeniem nowych gier komputerowych oraz obsługą aktywnych gier komputerowych. Zakup oprogramowania specjalistycznego oraz dostosowanie oprogramowania do indywidualnych potrzeb są kluczowe dla efektywnego przeprowadzania badań i rozwoju produktów. Proces zakupu polega na nabyciu dostępu do subskrypcji, licencji na korzystanie z oprogramowania specjalistycznego od bezpośredniego autora (producenta) lub od pośrednika.

Ze względu na wymagania autorów oprogramowania, licencja lub dostęp do subskrypcji są zwykle nabywane na okres nieprzekraczający jednego roku (12 miesięcy). W szczególności Spółka nabywa: (…), (…), (…).

Spółka nabywa oraz planuje nabywać dostęp do subskrypcji, licencji na ww. oprogramowanie specjalistyczne oraz inne bezpośrednio w celu wykorzystania go w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Po wygaśnięciu podstawowego okresu licencji Wnioskodawca na mocy umowy z firmą udostępniającą licencję jest zobowiązany do ponoszenia opłat typu maintenance. Uiszczenie przez Wnioskodawcę okresowej opłaty typu maintenance uprawnia go do dalszego wykorzystania ww. oprogramowania. Zgodnie z przyjętymi zasadami rachunkowości, Spółka rozlicza w czasie koszty na zakup oprogramowania specjalistycznego (licencji lub dostępu do subskrypcji) z przewidywanym okresem użytkowania większym niż jeden miesiąc i nie przekraczającym jednego roku (dwunastu miesięcy).

Oprogramowanie specjalistyczne nie stanowi wartości niematerialnej i prawnej i nie podlega amortyzacji. Wynika to bezpośrednio z art. 3 ust. 1 pkt. 14 oraz 15 Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120 z póżn. zm.; dalej - Ustawa o rachunkowości), w związku z tym, że okres ekonomicznej użyteczności wynosi jeden rok lub mniej. Ocena tego, czy opisane oprogramowanie stanowi sprzęt specjalistyczny ma być elementem oceny prawnej na gruncie art. 18d ust. 2 pkt. 2a Ustawy o CIT. Ustawa o CIT nie zawiera definicji pojęcia „sprzęt specjalistyczny”, w związku z czym Wnioskodawca ma wątpliwości dotyczące możliwości zakwalifikowania oprogramowania specjalistycznego wykorzystywanego w pracach badawczo-rozwojowych do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2a Ustawy o CIT. Ta wątpliwość stanowi przedmiot wniosku o interpretację i została wyrażona poprzez zadanie odpowiedniego pytania.

Pismem uzupełniającym, wskazali Państwo, że:

1.Wydatki na nabycie dostępu do subskrypcji, licencji, korzystanie z oprogramowania specjalistycznego, w tym opłat typu maintenance, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią dla (…) koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.) (dalej - Ustawa o CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT.

Nabycie dostępu do subskrypcji, licencji, korzystanie z oprogramowania specjalistycznego jest niezbędnym warunkiem pracy pracowników zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową (tworzenie nowych gier komputerowych oraz obsługę aktywnych gier komputerowych) oraz ww. wydatki pośrednio związane z osiągnięciem przychodów. Zaliczenie ww. kosztów do kosztów uzyskania przychodów odbywa się na podstawie art. 15 ust. 4e Ustawy o CIT.

2.Zgodnie ze stanem na dzień złożenia niniejszego uzupełnienia wniosku Spółka nie wyodrębnia kosztów nabycia licencji, subskrypcji, w tym opłat typu maintenance w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT.

W związku z pojawieniem się praktycznej konieczności uzyskania indywidualnej interpretacji podatkowej od Organu w zakresie kwestii będącej przedmiotem wniosku, Spółka w ramach złożenia przedmiotowego wniosku zadała pytanie dotyczące zdarzenia przyszłego. Z uwagi na wyrażenie chęci uzyskania interpretacji co do zdarzenia przyszłego, a nie zdarzenia faktycznego, Spółka zamierza w przyszłości wyodrębnić ww. koszty nabycia licencji, subskrypcji w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zależności od uznania przez Organ stanowiska Wnioskodawcy w przedmiotowej kwestii dotyczącej możliwości zaliczenia ww. kosztów do kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 2 pkt. 2a Ustawy o CIT za prawidłowe.

Przede wszystkim Spółka chce potwierdzić własne stanowisko, że ponoszone koszty opłat oprogramowania specjalistycznego (nabycie odpowiedniej licencji lub dostępu do subskrypcji), w tym opłat typu maintenance za utrzymanie wcześniej nabytej licencji będą stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a Ustawy o CIT, a tym samym będą mogły zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT, co stanowi przedmiot wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Wnioskodawca zamierza odliczać od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT, kosztów opłat oprogramowania specjalistycznego (nabycie odpowiedniej licencji lub dostępu do subskrypcji), w tym opłat typu maintenance za utrzymanie wcześniej nabytej licencji oraz prowadzić odrębną ewidencję rachunkową ww. kosztów zgodnie z art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT.

3.Nabyte przez Wnioskodawcę licencje na oprogramowanie specjalistyczne, które zostały wskazane we wniosku z dnia 13 maja 2024 r. nie zostały zaliczone w Spółce do wartości niematerialnych i prawnych, ponieważ są one zwykle nabywane na okres nieprzekraczający jednego roku (12 miesięcy).

Wynika to bezpośrednio z art. 3 ust. 1 pkt. 14 oraz 15 Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120 z póżn. zm.), w związku z tym, że okres ekonomicznej użyteczności wynosi jeden rok lub mniej. Co więcej, na podstawie art. 16b ust. 1 pkt. 7 Ustawy o CIT nabyta licencja na korzystanie z programu komputerowego ujmowana jest jako wartość niematerialna i prawna tylko w sytuacji, gdy została zakupiona na okres dłuższy niż rok.

Pytanie

Czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty opłat oprogramowania specjalistycznego (nabycie odpowiedniej licencji lub dostępu do subskrypcji), w tym opłat typu maintenance za utrzymanie wcześniej nabytej licencji stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a Ustawy o CIT, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Ponoszone przez Wnioskodawcę koszty opłat oprogramowania specjalistycznego (nabycie odpowiedniej licencji lub dostępu do subskrypcji), w tym opłat typu maintenance za utrzymanie wcześniej nabytej licencji stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a Ustawy o CIT, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT.

Odpowiedź na pytanie: Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a Ustawy o CIT, nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych. Powyższy przepis obowiązuje od 1 stycznia 2018 r.

Z cytowanego powyżej przepisu wynika, że w celu uznania poniesionych wydatków na sprzęt specjalistyczny za koszty kwalifikowane muszą być spełnione następujące warunki:

- sprzęt nie stanowi środka trwałego,

- sprzęt zalicza się do kategorii „sprzętu specjalistycznego”, oraz

- sprzęt jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W celu realizacji projektów badawczo-rozwojowych Spółka ponosi koszty opłat na nabycie oprogramowania specjalistycznego (licencji oraz dostęp do subskrypcji) oraz typu maintenance za utrzymanie wcześniej nabytej licencji na oprogramowanie. Wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania jest niezbędne dla świadczenia usług związanych z tworzeniem nowych gier komputerowych oraz obsługą aktywnych gier komputerowych.

Ponadto, tego typu licencja nie stanowi dla Spółki środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. To wynika wprost z art. 3 ust. 1 pkt. 14 Ustawy o rachunkowości. Zgodnie z powołanym przepisem wartość niematerialna i prawna - to, z zastrzeżeniem pkt 17, nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, a w szczególności:

a)autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,

b)prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych,

c)know-how.

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych oddanych do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, wartości niematerialne i prawne zalicza się do aktywów trwałych jednej ze stron umowy, zgodnie z warunkami określonymi w ust. 4. Do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się również nabytą wartość firmy oraz koszty zakończonych prac rozwojowych. To znaczy, że główne kryterium uznania licencji lub innego prawa własności do oprogramowania specjalistycznego jako wartość niematerialna i prawna jest termin użytkowania - nie mniej niż rok (więcej niż dwanaście miesięcy).

Również zgodnie art. 3 ust. 1 pkt. 15 Ustawy o rachunkowości środek trwały - to, z zastrzeżeniem pkt 17, rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki.

Zalicza się do nich w szczególności:

a)nieruchomości - w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

b)maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,

c)ulepszenia w obcych środkach trwałych,

d)inwentarz żywy.

Środki trwałe oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu zalicza się do aktywów trwałych jednej ze stron umowy, zgodnie z warunkami określonymi w ust. 4 Ustawy o rachunkowości.

Jak wynika z powołanego przepisu dostęp do subskrypcji, licencja na oprogramowania specjalistyczne z okresem ważności wynoszącym jeden rok i mniej nie jest środkiem trwałym. Jak wskazane w interpretacjach indywidualnych (sygn. sprawy: 0111- KDIB1-3.4010.727.2023.1.JMS) oraz (sygn. sprawy: 0111-KDIB1-3.4010.461.2023.2.JKU): „Zgodnie bowiem z art. 18d ust. 2 pkt 2a PDOPrU, za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych. Użycie w powyższym przepisie sformułowania w szczególności, oznacza że wymieniony katalog sprzętów nie jest zamknięty. Wg internetowego słownika języka polskiego PWN, „sprzęt” to: przedmiot użytkowy, przedmioty używane do jakichś prac lub w jakichś okolicznościach. Według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, sprzęt to każdy przedmiot użytkowy jak mebel, narzędzie, naczynie, to przedmioty używane w określonym celu, związane z jakąś dziedziną. Z kolei, „specjalistyczny” wg słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, oznacza m.in. związany z pewną specjalnością”. Mając na uwadze powyższe, można odnieść oprogramowanie specjalistyczne do pojęcia „sprzęt specjalistyczny”, ponieważ jest to przedmiot, który jest używany do wykonania usług związanych z tworzeniem nowych gier komputerowych oraz obsługą aktywnych gier komputerowych. można odnieść oprogramowanie specjalistyczne do pojęcia „sprzęt specjalistyczny”.

W związku z powyższym, koszty opłat za dostęp do subskrypcji, licencję oprogramowania specjalistycznego oraz koszty typu maintenance za utrzymanie wcześniej nabytej licencji na oprogramowanie, które nie są amortyzowane jako wartości niematerialne i prawne, można zaliczyć do kosztów nabycia sprzętu specjalistycznego.

Zatem, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozliczenia ww. kosztów opłat w ramach kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 2a Ustawy o CIT. Takie stanowisko w stosunku do licencji na oprogramowanie nabyte na okres używania krótszy niż rok zostało zaakceptowane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w indywidualnej interpretacji z 15 listopada 2019 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.409.2019.1.PC) w indywidualnej interpretacji z 12 kwietnia 2019 r. (znak: 0111‑KDIB1-3.4010.145.2019.1.BM) oraz w indywidualnej interpretacji z 6 listopada 2023 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.461.2023.2.JKU). Co więcej, w interpretacji indywidualnej z dnia 7 lutego 2023 r. (sygn. sprawy: 0111-KDIB1-3.4010.854.2022.2JG) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął następujące stanowisko: „Zgodzić się należy z Wnioskodawcą, że ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przez X wydatki na sprzęt specjalistyczny oraz koszty opłat typu maintenance za utrzymanie wcześniej nabytej licencji na oprogramowanie (...), stanowią w okresie od 1 stycznia 2018 r. koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a u.p.d.o.p., a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ww. ustawy”. Na podstawie ww. wskazuję jak na wstępie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2a updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:

nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego

wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

Zgodnie z art. 18d ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop,

podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Z art. 18d ust. 7 updop wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Według brzmienia art. 18d ust. 8 updop,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 uCIT,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu uCIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b uCIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Odpowiadając na Państwa wątpliwości dotyczące zagadnienia, czy ponoszone przez Państwa koszty opłat oprogramowania specjalistycznego, w tym opłat typu maintenance za utrzymanie wcześniej nabytej licencji stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a Ustawy o CIT, podkreślić należy, że jak wynika z art. 18d ust. 2 pkt 2a updop, warunkiem uznania wydatków na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych jest wykorzystywanie bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania w szczególności, oznacza że wymieniony katalog sprzętów nie jest zamknięty.

Wg internetowego słownika języka polskiego PWN, „sprzęt” to: przedmiot użytkowy, przedmioty używane do jakichś prac lub w jakichś okolicznościach. Według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, sprzęt to każdy przedmiot użytkowy jak mebel, narzędzie, naczynie, to przedmioty używane w określonym celu, związane z jakąś dziedziną.

Z kolei, „specjalistyczny” wg słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, oznacza m.in. związany z pewną specjalnością.

Z cytowanego powyżej art. 18d ust. 2 pkt 2a updop wynika, że aby poniesione wydatki na sprzęt specjalistyczny, uznać za koszty kwalifikowane muszą być spełnione następujące warunki :

- sprzęt nie stanowi środka trwałego,

- zalicza się do kategorii „sprzętu specjalistycznego”, oraz

- jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności B+R.

Zatem, wobec spełnienia ww. warunków specjalistyczne oprogramowanie wykorzystywane w prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, spełnia przesłanki sprzętu specjalistycznego, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2a updop.

Tym samym, stanowisko zgodnie z którym, ponoszone przez Państwa koszty opłat oprogramowania specjalistycznego (nabycie odpowiedniej licencji lub dostępu do subskrypcji), w tym opłat typu maintenance za utrzymanie wcześniej nabytej licencji stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2a Ustawy o CIT, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT – jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego, podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00