Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA we Wrocławiu z dnia 4 lipca 2024 r., sygn. IV SA/Wr 724/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Sędziowie: Sędzia WSA Marta Pająkiewicz-Kremis, Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 4 lipca 2024 r. sprawy ze skargi T. P. na czynność Burmistrza Miękini w przedmiocie wstrzymania wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi T. P. jest czynność Burmistrza Miękini w przedmiocie wstrzymania wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego.

Jak wynikało z akt sprawy na wniosek złożony przez Skarżącą w dniu 21 sierpnia 2018 r. organ decyzją z dnia 21 sierpnia 2019 r. przyznał jej prawo do zasiłku pielęgnacyjnego od dnia 1 maja 2019 r. do dnia 31 lipca 2020 r. Okres na jaki przyznano świadczenie odpowiadał zakresowi czasowemu wynikającemu z orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanego na rzecz Skarżącej w dniu 12 lipca 2019 r. przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Środzie Śląskiej.

W dniu 15 lipca 2020 r. organ orzekł o zmianie powołanej decyzji, ustalając prawo do świadczenia w postaci zasiłku pielęgnacyjnego od dnia 1 sierpnia 2020 r. do upływu 60 dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W uzasadnieniu organ powołał się na art. 15h ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 374, dalej: ustawa z dnia 2 marca 2020r.). Wskazał, że na jego podstawie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony, których ważność upłynęła w podanych w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. okresach, zachowują ważność do upływu 60 dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Mając na uwadze, że ważność orzeczenia o stopniu niepełnosprawności Skarżącej upłynęła z dniem 31 lipca 2020 r. okres świadczenia uległ wydłużeniu do podanych w ustawie zdarzeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00