Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-07-30

Taksonomia UE to nie tylko wgląd w zielone inwestycje, lecz także wyzwanie z zakresu compliance

Spółki giełdowe, banki i ubezpieczyciele, których rok obrotowy kończy się 31 grudnia br., do 31 marca 2025 r. mają czas, by sporządzić ujawnienia taksonomiczne za 2024 r. Termin może się wydawać odległy, ale z uwagi na to, że proces jest złożony, warto już teraz się do niego przygotować

W biznesie jest wiele definicji „zieloności” i w różny sposób opisuje się wpływ inwestycji na środowisko. Dlatego zostały uchwalone unijne przepisy, które określają, co to jest zrównoważone środowiskowo w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej, nazywane również Taksonomią UE.

Działalność zielona czy nie

Czym jest Taksonomia UE? To regulacje, które mają poprawić przejrzystość informacji przekazywanych przez uczestników rynku kapitałowego w zakresie tego, jak zielona jest ich działalność. Ma przeciwdziałać zjawisku pseudoekologicznego marketingu (tzw. greenwashingu), a także ułatwić porównywalność ekologiczności produktów finansowych. Zasady określa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje oraz powiązane akty delegowane (dalej: rozporządzenie 2020/852). Zobowiązuje ono spółki do corocznego sporządzania ujawnień taksonomicznych, które zawierają kluczowe wskaźniki wyników (KPI). Te pokazują, w jakim stopniu działalność przedsiębiorstw jest związana z działalnością gospodarczą, która jest „zrównoważona środowiskowo”, czyli zgodna z Taksonomią UE. Warto przy tym wspomnieć, że dana działalność może się jedynie „kwalifikować” do Taksonomii UE (czyli jest uwzględniona, opisana w aktach delegowanych Taksonomii). Może też być z nią „zgodna” (czyli spełniać postawione przez Taksonomię UE techniczne kryteria kwalifikacji i dotyczące minimalnych gwarancji społecznych) lub „niezgodna” (nie spełniać tych kryteriów). Należy zauważyć, że ocena pod kątem zgodności jest zero-jedynkowa, a więc Taksonomia UE nie dopuszcza raportowania odcieni zieloności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00