Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 czerwca 2024 r., sygn. IV SA/Wr 723/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędziowie: Asesor WSA Aneta Brzezińska (sprawozdawca), Sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk, Protokolant: Referent Przemysław Pawłowski, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 25 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi W. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 12 lipca 2023 r. nr SKO 4502.80.2023 w przedmiocie odmowy przyznania dodatku węglowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy Oleśnica z 23 maja 2023 r. nr OiŚS.463.8.2023; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu na rzecz strony skarżącej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 21 listopada 2022 r. W. Z. (dalej: skarżący) złożył wniosek o przyznanie dodatku węglowego dla jego wieloosobowego gospodarstwa domowego, zamieszkałego pod adresem: [...]. Z wniosku wynika, że w budynku jednorodzinnym położonym pod ww. adresem głównymi źródłami ogrzewania jest "piecokuchnia i kuchnia węglowa".
Decyzją z 9 stycznia 2023 r. (000015/DW/01/2023) Wójt Gminy Oleśnica, odmówił skarżącemu przyznania dodatku węglowego, gdyż nie został spełniony warunek zamieszkania pod adresem [...]. Decyzją z 7 marca 2023 r. (nr 4304/352/23) Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu (dalej: SKO), po rozpoznaniu dowołania od ww. decyzji, uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania organowi I instancji. SKO podniosło, że istnieją wątpliwości co do miejsca zamieszkania skarżącego. SKO wskazało na wadliwości postępowania dowodowego przeprowadzonego przez organ I instancji, w tym w szczególności podkreśliło, że z notatki służbowej wywiadu środowiskowego nie wynika, w jakich godzinach wywiad został przeprowadzony. Brak danych osób, które udzieliły informacji dotyczących miejsca zamieszkania wnioskującego, co więcej udzielające informacji osoby nie podpisały notatek z wywiadu środowiskowego. W konsekwencji, SKO zobowiązało organ I instancji do uzupełnienia postępowania dowodowego poprzez: przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, po uprzednim zawiadomieniu o tym wnioskującego (art. 79 k.p.a.), ustalenie jakim adresem skarżący posługuje się przed bankami, ZUS, NFZ, w którym US składa zeznania podatkowe oraz jaki jest adres lekarza rodzinnego skarżącego, a także jaką pracę wykonuje skarżący i czy faktycznie uzasadnia ona brak jego obecności pod wskazanym adresem.