Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2022 r., sygn. III OSK 1652/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie: Sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 maja 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 2348/18 w sprawie ze skargi Z. Z. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz Z. Z. kwotę 737 (siedemset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 maja 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 2348/18 oddalił skargę Z. Z. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 października 2018 r. nr 997/kadr/18 w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Z. Z. (zwany dalej: "skarżącym") wystąpił do Ministra z wnioskiem o zastosowanie wobec niego art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 132 ze zm.; zwanej dalej: "ustawą zaopatrzeniową").

W uzasadnieniu wniosku skarżący wskazał, iż w dniu 2 listopada 1987 r. został przyjęty do służby przygotowawczej w Milicji Obywatelskiej na stanowisku starszego technika Sekcji Przewodowej w Wydziale Łączności Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w [...], w którym to Wydziale pełnił służbę do dnia 31 lipca 1990 r. Skarżący podkreślił, iż przez cały ten okres był funkcjonariuszem Milicji Obywatelskiej i nigdy nie podpisywał oświadczenia woli służby w Służbie Bezpieczeństwa. Podniósł również, że Wydział Łączności nie wykonywał żadnych czynności operacyjno-technicznych niezbędnych w działalności SB, dlatego też nie zgadza się on z informacją sporządzoną przez Instytut Pamięci Narodowej dotyczącą jego służby na rzecz totalitarnego państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00