Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.252.2024.2.JMS

1) Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym prowadzone przez nią prace związane z tworzeniem i wprowadzaniem na rynek wyrobów na podstawie nowych lub modyfikowanych receptur oraz optymalizacji procesów technologiczno-produkcyjnych stanowią prace o charakterze rozwojowym i tym samym spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT? 2) Czy wydatki poniesione na wynagrodzenia pracowników bezpośrednio związanych z wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych oraz na zakup produktów spożywczych niezbędnych do przeprowadzenia Próby I, Próby II oraz przeprowadzenie Pierwszej produkcji, stanowi koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 kwietnia 2024 r., wpłynął Państwa wniosek z 25 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 lipca 2024 r., (data wpływu do Organu 10 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Sp. z o. o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1092 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 865, dalej Ustawa CIT). Spółka uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.

Spółka prowadzi działalność w branży przetwórstwa (…). Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest przetwórstwo (…). Spółka zajmuje się opracowywaniem nowych, twórczych rozwiązań w branży (…).

Spółka prowadzi prace związane z tworzeniem i wprowadzaniem na rynek wyrobów na podstawie nowych lub modyfikowanych (…) oraz (…). Wniosek dotyczy projektów oraz zleceń wykonywanych w (…) w (…).

Spółka posiada procesy (…) wyrobów (…) i zapewnia najwyższą jakość, bezpieczeństwo i higienę produkcji. Zapewnienie bezpieczeństwa (…) jest priorytetowym zadaniem Wnioskodawcy. W praktyce oznacza to, że znaczna część zasobów inwestowana jest w doskonalenie (…) i (…) działających w oparciu o wdrożony w (…) na zgodność ze standardami (…).

Projekty zmierzające do wytworzenia nowych lub ulepszonych produktów oraz (…), (dalej: „Projekty”) są prowadzone w sposób systematyczny (czego dowodem jest m.in. wewnętrzna procedura Spółki dot. przeprowadzania projektów). Każdy Projekt prowadzony jest przez wyspecjalizowaną oraz doświadczoną kadrę pracowniczą posiadającą wiedzę niezbędną do tworzenia nowych zmodyfikowanych (…), (dalej: „(…)”). Kluczowe dla realizacji czynności badawczo-rozwojowych w Spółce jest zdobywanie nowej wiedzy z dziedzin, których dotyczą prowadzone prace, a następnie łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie jej w zakresie tworzenia nowych (…) oraz spełniania wymagań stawianych przez klientów Spółki (dalej: „Klienci”) odnoszących się do produktów finalnych.

Pracownicy ze wszystkich działów biorących udział w pracach o charakterze rozwojowym posiadają pełne kompetencje w zakresie tworzenia nowych lub znacznie zmienionych wyrobów. Spółka dysponuje maszynami i programami pozwalającymi na projektowanie i przeprowadzanie wszystkich wymaganych wstępnie badań w zakresie tworzenia nowych/zmienionych produktów.

Wnioskodawca wdrożył (…), (w tym do (…), jak komputery czy oprogramowanie niezbędne do realizacji działalności badawczo-rozwojowej m.in. do (…), które są wykorzystywane w realizowanej działalności badawczo-rozwojowej.

Przykładami czynności wykonywanych w ramach Projektów, które uznaje się za badawczo-rozwojowe są czynności polegające na:

-opracowaniu odpowiedniego produktu dla indywidualnych wymagań odbiorcy z branży (…), sieci (…) lub (…) w oparciu o wymagania dostarczone przez Klienta;

-opracowaniu odpowiedniego (…) produktu poprzez zastosowanie nowych składników i komponentów;

-praca nad procesem produkcji, stabilizacją wyrobu (tj. (…);

-dostosowanie etapów produkcji np. (…);

-prace badawcze nad ustaleniem (…) nowego produktu;

-prace badawcze nad dopasowaniem odpowiedniego materiału (…) celem utrzymania pożądanej (…) z zachowaniem jego (…) przez cały okres (…);

-zmiana (…), dopasowanie (…) funkcjonalnych używanych do (…) danego typu produktu (…).

Czynności, które są podejmowane przez pracowników Spółki (dalej: „Pracownicy”) obejmują między innymi:

-przeprowadzenie (…);

-dokonywanie (…);

-optymalizacje (…);

-opracowywanie i wdrażanie nowych (…);

-opracowywanie (…);

-sporządzanie (…);

-przygotowanie (…);

-przygotowanie (…);

-szkolenie (…);

-analizę rynku (…);

-pozyskiwanie nowych (…);

-zwiększanie zasobów wiedzy na temat (…).

W ramach Projektów realizowane są także czynności je wspierające tj. następujące prace związane z planowaniem i zarządzaniem Projektem:

-czynności administracyjne i koordynacyjne realizowane wyłącznie na cele Projektów mające na celu opracowanie podstawowych założeń projektu (harmonogram, budżet);

-bezpośredni nadzór nad realizacją Projektu - prawidłowość prowadzonych procesów;

-koordynacja prawidłowości założeń Projektu;

-przeprowadzenie czynności dokumentacyjnych np. (…);

-archiwizacja dokumentów;

-przygotowywanie raportów okresowych i końcowych dla Projektów;

-koordynacja prac związanych z Projektami.

W ramach działalności Spółki wyróżnić można cztery główne obszary, w których prowadzone są prace twórcze:

-tworzenie nowych, unikalnych (…) na podstawie analizy rynku oraz wynikające z propozycji pracowników (dalej: „Nowości”);

-tworzenie (…) na zlecenie klienta ze względu na specyfikę zapotrzebowania (dalej: „Zlecenia”);

-(…) wewnątrz Spółki polegająca na wdrożeniu (…) jakiejś czynności, co w rezultacie usprawnia działalność Wnioskodawcy (dalej: „Optymalizacje”);

-ulepszanie, zmienianie oraz modyfikowanie (…), które znajdują się w ofercie Wnioskodawcy (dalej: „Modernizacje”).

Projekty z obszarów Nowości i Zlecenia różnią się jedynie powodem inicjacji, natomiast całość procesów związanych z wytworzeniem finalnego produktu przeprowadzane są według bardzo zbliżonej metodologii:

1.Zapotrzebowanie na nowy Projekt.

Zapotrzebowanie na nowy produkt może być wynikiem różnych czynników, przykładowo Spółka podejmuje decyzję o inicjacji nowego projektu poprzez:

-badanie rynku (m.in. (…)– wówczas można stworzyć coś nowego co być może również zostanie zaakceptowane przez konsumentów);

-wewnętrzne rozmowy – na podstawie własnego doświadczenia oraz podczas spotkania osoby uprawnione mogą podjąć decyzję o inicjacji nowego projektu zmierzającego do wytworzenia nowego produktu;

-indywidualną inicjatywę pracownika spółki – pracownicy mogą sami zaproponować stworzenie nowego produktu;

-zlecenie – kontakt z Klientem (np. zgłoszone potrzeby/uwagi Klienta);

-zmiana przepisów prawa (np. (…)).

2.Wstępne ofertowanie.

W przypadku obszaru Zlecenia, klient określa docelowe parametry wyrobu takie jak:

-(…);

-(…) wyrobu, pożądane wymiary wyrobu;

-sposób (…) jednostkowego i zbiorczego;

-(…);

-maksymalna (…) akceptowalna przez klienta.

W tym zakresie Spółka podkreśla, że określone zostają same parametry końcowe produktu (tj. jaki wyrób Klient chce otrzymać finalnie), po stronie Spółki pozostaje natomiast całość związana ze stworzeniem (…), na podstawie której będzie można przygotować produkt zgodny z wytycznymi Klienta. Innymi słowy, Klient nie przekazuje Spółce szczegółowej instrukcji, pozwalającej na - w sposób odtworzeniowy - uzyskanie zamówionego przez Klienta produktu. Przekazywane przez Klienta informacje są oczekiwaniami co do finalnego wyrobu.

W przypadku Nowości, Spółka określa parametry końcowe jakie chce osiągnąć przy produkcji danego wyrobu na podstawie początkowych ustaleń, następnie rozpoczynają się prace badawczo-rozwojowe nad Projektem. Po wpływie oraz zainicjowaniu projektu Spółka przystępuje do przeprowadzania wstępnego ofertowania produktu. Wówczas Dyrektor (…) analizuje możliwość wykonalności oraz spełnienia podstawowych wymagań i deleguje osobę odpowiedzialną za projekt. Osoba ta w następnym kroku analizuje możliwości pozyskania nowych (…). Wstępne warunki sprzętowe i technologiczne produkcji, wymagania zawarto w politykach klientów i aktualnie obowiązujących (…) oraz określa (…) i właściwości jakim powinien odpowiadać wyrób gotowy.

W szczególności ustalane są m.in.: (…). Kluczowe na tym etapie jest wskazanie zawartości (…) w produkcie.

Po określeniu wstępnych założeń technologicznych oraz uzgodnieniu właściwości produktu finalnego następuje faza wykonalności. Wówczas ustalany jest szczegółowy (…) produktu, w którym uzgadniana jest możliwość wykorzystania w projekcie dostępnych materiałów znajdujących się na stanie magazynowym Spółki oraz określane jest zużycie materiałów pod wskazany proces technologiczny. W przypadku konieczności użycia nowych surowców (…), funkcjonalnych lub (…) przesłane jest zapotrzebowanie materiałowe do Działu Zakupów w celu wyceny. Na tym etapie następuje także ustalenie wstępnych parametrów dla (…) jednostkowych i zbiorczych takich jak: (…). W tym samym czasie opracowywane są również wstępne założenia logistyczne.

Jeśli stworzenie danej (…) lub wyprodukowanie danego produktu nie jest możliwe w warunkach, którymi dysponuje zakład, na podstawie analizy dostępnych danych osoby uprawnione mogą podjąć decyzję o zakupie nowych surowców lub maszyny tak, aby produkcja danego wyrobu była możliwa. Analizy i symulacje zmieniając parametry wyrobu, prowadzone są aż do momentu pozytywnego przejścia fazy wykonalności bądź podjęcia decyzji o zatrzymaniu projektu.

Na tym etapie wykonywana jest również kalkulacja produktowa, na podstawie danych wymienionych powyżej oraz przewidywanych cen (…), uwzględnia ona również założony sposób (…) jednostkowego oraz zbiorczego wyrobu. Tak przygotowana kalkulacja musi następnie zostać zaakceptowana przez Dyrektora Sprzedaży oraz zweryfikowana przez Dyrektora Finansowego, kolejno ustalana jest cena wyrobu gotowego.

3.Testy (…).

Po pozytywnie przeprowadzonej fazie wykonalności oraz akceptacji ceny następuje etap przygotowania prób (…). Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z opracowaną do tej pory dokumentacją uwzględniającą m.in. (…), technologię wykonania, kod próby oraz uzgodnione właściwości produktu finalnego. Następnie sprawdzana jest kompletność surowców (…) i materiałów potrzebnych do wytworzenia wymaganej ilości prób produktu. W razie konieczności dokonywane są zamówienia potrzebnych surowców (…) i materiałów od obecnych dostawców (…) lub od nowych dostawców (…). Zamówione surowce i materiały po weryfikacji I ocenie dokonywanej przez zespół ekspercki (…) przyjmowane są na magazyn.

Próba (…) przygotowywana jest przeważnie w ilości (…). Próby wykonywane są w (…) lub w Pracowni (…) Spółki przez wyznaczonych pracowników działu (…) pod nadzorem osoby odpowiedzialnej za projekt.

Po przygotowaniu próby powstaje specyfikacja (…) wyrobu zawierająca wykaz składników produktu oraz wyliczone (…) produktu gotowego. Analizowana jest również zawartość (…) w surowcach podczas tworzenia składu produktowego, liczenie (…) wyrobu na tym etapie wykonywane jest na podstawie użytych surowców i technologii produkcji lub poprzez zbadanie produktu przy pomocy analizatora (…). Następnym etapem jest przeprowadzanie panelu (…) (testy (…)) w celu sprawdzenia, czy dany produkt odpowiada opisowi przedstawionemu przez Klienta (w przypadku Zleceń) bądź określonym przez pracowników Spółki parametrom końcowym (w przypadku Nowości). Pierwszy panel (…) składa się z osób wykonujących próby. Po (…) zostaje opracowana dokumentacja wykonanej próby jak również zabezpieczenie próbki do czasu jej zatwierdzenia. Kolejny panel (…) przeprowadzany jest przez określonych pracowników, w tym celu przygotowywane są urządzenia niezbędne do podgrzania próby, a następnie jej (…). Osoby biorące udział w panelu wypełniają arkusze oceny (…) w celu udokumentowania wrażeń (…), panel (…) przeprowadzany jest przez zespół pracowników w zakładzie w (…).

Finalnie Próba I po pozytywnej ocenie wysyłana jest do Klienta Spółka ponosi koszty wysyłki do klienta prób, co może stanowić znaczący koszt w przeciągu całego roku podatkowego. Ustalenie terminu, na który wymagana jest dostawa do klienta, adresu i odbiorcy prób oraz ustalenie ilości i (…) próby koordynowane przez technologów lub produkt menager. Dział zakupów w tym czasie zamawia (…) który jest niezbędny do prawidłowego, zapewniającego zachowanie łańcucha (…) oraz utrzymanie (…) przetransportowania próbki do klienta. Dział realizacji zamówień przygotowuje niezbędną dokumentację do wysyłki (WZ, faktury i dokumentacje eksportową jeśli wymagana). Jednocześnie opracowywane są etykiety (jednostkowe i zbiorcze). Kolejnym krokiem jest pobranie próby z magazynu prób, spakowanie, przygotowanie dokumentacji zdjęciowej próby i wysyłki. Na sam koniec Dział Magazynu wydaje przesyłkę wskazanej firmie transportowej.

Jeżeli Klient uzna, że wyprodukowany produkt w ramach Próby I nie odpowiada przedstawionym przez niego oczekiwaniom, Spółka przystępuje do działań korygujących, tj. Produkt menager/Technolog odpowiedzialny za projekt wprowadza stosowne zmiany (przy ewentualnej konsultacji z (…)) i zleca przygotowanie kolejnych wersji prób technologicznych o zmienionych właściwościach. Próby technologiczne są tworzone i wysyłane do Klienta aż do momentu uzyskania jego pozytywnej opinii, bądź zaprzestania prac w ramach danego Projektu. Proces ten przebiega identycznie w przypadku Nowości - kolejne próby technologiczne są tworzone aż do momentu uzyskania pozytywnej opinii Panelu (…) przeprowadzonego przez pracowników zakładu w (…). Panele (…) w przypadku Nowości są anonimowe a ich wyniki są zbierane i analizowane przez Technologów/Produkt Managerów w Dziale (…).

Wraz z wstępną próbą technologiczną (Próba I) do Klienta wysyłana jest specyfikacją (…)  wyrobu. Specyfikacja taka obejmuje wszystkie najważniejsze informacje charakterystyczne dla danego produktu jak: (…) oraz inne informacje istotne dla produktu.

4.Test liniowy/produkcja próbna.

Po akceptacji przez Klienta Próby I oraz ceny, może (czasami zdarza się bowiem, że Klient od razu prosi o próbę opisaną w pkt 5) zostać wywołana próba pilotowa (dalej: „Próba II”), którą zamawia handlowiec po rozmowach z Klientem. Próba ta może być zamówiona przez Klienta celem przeprowadzenia własnych badań marketingowych na odbiorcach finalnych na wyrobie lub celem przedstawienia propozycji wyrobu do (…) i potencjalnych kupców. Często etap ten jest prowadzony pod nadzorem klient docelowego oraz pośrednika. Możliwe jest też udostępnienie relacji online z testu liniowego w przypadku braku możliwości fizycznego uczestnictwa przez klienta.

Technolodzy analizują i modyfikują (…) technologiczną do Próby II wraz ze składem surowców oraz kolejnością ich dodawania, wskazują składniki (…), (…) i określają założenia przyrostów oraz straty procesowej na każdym z etapów procesu produkcyjnego, określają również (…) zapewniającą uzyskanie pożądanych cech jakościowych (…) wyrobu gotowego, określają parametry (…) jeśli jest zasadna, wskazują założenia dotyczące opakowania jednostkowego oraz zbiorczego wyrobu gotowego, wskazują maszyny i urządzenia, które mają być zastosowane, kod próby i (…) wyrobu jeśli jest w nowej grupie technologicznej dla Spółki.

Warte zaznaczenia w tym miejscu jest również to, że proces wytworzenia Próby II może znacząco różnić się od tego z Próby I (…) ze względu na fakt, że często proces manualny istotnie różni się od maszynowego. Większa próba wymaga dostosowania różnych parametrów procesowych takich jak: (…) i innych czynności, które mogą mieć wpływ na finalny kształt i właściwości jakościowe produktu. Innymi słowy, proces wyprodukowania tego samego produktu w sakli micro-manualnej różni się od skali makro-przemysłowej.

Na podstawie zweryfikowanych danych opracowana zostaje technologia wykonania (tj. (…)), która obejmuje opis procesów z każdego etapu powstawania produktu docelowego, tj. (…),  aplikowania składników wydajności procesowych, ustawień poszczególnych maszyn, (…) procesowych oraz pełnych danych logistycznych. W oparciu o tak opisaną technologię zostaje przeprowadzona produkcja próbna wyrobu na linii technologicznej w celu pełnego dostosowania produktu do możliwości produkcyjnych oraz możliwości produkcyjnych do produktu. Próba II przygotowywana jest do wielkości optymalnej dla ustalenia oraz ustabilizowania procesu produkcyjnego. Podczas testu następuje również (…) produktu mające na celu weryfikację wstępnych założeń dotyczących (…) jednostkowego, zbiorczego i paletyzacji oraz sprawdzenie prototypów nowych (…) dostarczonych przez wybranych dostawców (…). Wyprodukowany podczas testów wyrób oznakowany jest: (…). Próbie towarzyszy wstępna specyfikacja jakościowa.

W czasie produkcji próbnej może się również okazać, że przy większych ilościach produkowanego wyrobu na linii technologicznej wymagana jest zmiana niektórych składników (…) bądź proces przygotowania wyrobu (np. (…)). Wyznaczeni przez Dyrektora (…) pracownicy odpowiedzialni za projekt nadzorują projekt przez cały czas jego trwania Oceniają na bieżąco uzyskany produkt weryfikują i zapisują szczegółowo wszystkie parametry maszyn i urządzeń znajdujących się w linii produkcyjnej oraz oceniają ich wpływ na wizualny aspekt produktu. Ponadto, weryfikują właściwości funkcjonalne zastosowanych dodatków, dokonują pomiarów zużycia dodatków smakowych (…) na poszczególnych etapach procesu produkcyjnego oraz sprawdzają założony (…).

Dodatkowo podczas testu badane jest, czy założone parametry (…) są wystarczające, żeby zapewnić (…) wyrobu gotowego wykorzystując do tego specjalistyczny sprzęt pomiarowy (…).

Na podstawie danych zebranych podczas testów liniowych technolodzy/produkt menagerowie, analizują określony wstępnie czas produkcji oraz wydajność produkcji, (…) i procesowe oraz oceniają finalny wyrób. Podczas trwania testu liniowego próby są zabezpieczane w odpowiedniej ilości, pakowane, opisane i przekazywane do laboratorium. Produkty z tego etapu podlegają dodatkowym badaniom (…) oraz (…) jak również wykorzystany jest podczas walidacji sposobu (…), wykonywanej wewnętrznie w siedzibie Spółki lub w zewnętrznym akredytowanym laboratorium. Przed wysyłką do Klienta Próba II jest ponownie badana oraz testowana w Pracowni Technologicznej, ilość wysyłana do Klienta jest określana indywidualnie.

Technolodzy analizują otrzymane wyniki laboratoryjne, oceniają próbę, weryfikują właściwości wyrobu i na bieżąco wprowadzają zmiany w dokumentacji technologicznej, aż do momentu, kiedy próba będzie spełniała wszystkie zakładane wymagania jakościowe oraz założenia projektowe.

Podczas pierwszej produkcji istnieje możliwość (…) w docelowe (…) towaru z testu liniowego po jego wcześniejszej akceptacji przez klienta jeśli wszystkie docelowe atrybuty produktu są spełnione i są one zgodne z finalną specyfikacją.

5.Pierwsza produkcja.

Po akceptacji przez wszystkie strony Próby I oraz Próby II i ewentualnym dostosowaniu przez Dyrektora (…) i/lub Technologa wszystkich procesów, Spółka przygotowuje pierwszą produkcję w ilości zgodnej z zamówieniem Pierwsza produkcja jest przeprowadzona na liniach produkcyjnych Spółki przygotowanych pod produkcję wyrobu dla Klienta. Analogicznie jak w przypadku dwóch poprzednich prób, wymagane jest dostosowanie procesów, dopasowanie parametrów maszyn, weryfikacja (…) na podstawie wyników z testów linowych. Opracowywane są dane niezbędne do aktualizacji technologii (…) oraz następuje dostosowanie dokumentacji produkcyjnej. Na tym etapie określane są ostatecznie wszystkie parametry produkcji m.in. zużycia środków, (…), doprecyzowanie parametrów (…) tj. (…), wydajność produkcji oraz uzgodnione z klientem akceptowalne i nieakceptowane właściwości wyrobu gotowego (…). Taka produkcja wykonywana jest przy pełnej obsadzie personelu linii produkcyjnych tzn. przy udziale mechaników ustawiających linie produkcyjne i pakujące, pracowników produkcyjnych, pracowników działu jakości oraz technologów. Podczas produkcji obecny może być również przedstawiciel klienta, którego zadaniem jest weryfikacja czy proces odbywa się zgodnie z uzgodnioną specyfikacją. Produkt niespełniający specyfikacji i wymagań klienta wyprodukowany podczas pierwszej produkcji może zostać poddany utylizacji. Produkt jest oceniany ponownie na wewnętrznym (…).

Pobierane są próby na testy przechowalnicze, które oceniane są na panelach jakościowych przez cały (…), a także po (…) celem weryfikacji optymalnego (…).

Ostatnim krokiem jest raport z pierwszej produkcji, w którym weryfikuje się wszystkie parametry linii produkcyjnej (…) względem testu liniowego. W raporcie wymienia się również wszystkie maszyny użyte do (…) itd. oraz użyte dodatki (…) wraz z ich właściwościami (…). Przedstawiciele działów produkcji, jakości oraz pakowalni przedstawiają swoje wnioski oraz obserwacje przeprowadzone podczas pierwszej produkcji.

6.Ewaluacja i zakończenia projektu.

Po zakończeniu pierwszej produkcji następuje ewaluacja projektu uwzględniająca:

1.ewaluację finansową przygotowaną przez dział kontrolingu;

2.spotkanie podsumowujące pierwszą produkcję;

3.uzgodnienie i aktualizację danych w systemie;

4.aktualizację dokumentacji jakościowo-produkcyjnej;

5.podsumowanie kosztu wdrożenia.

Na realizację Projektu spółka ponosi koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d Ustawy CIT:

-koszty wynagrodzeń pracowników które obejmują wynagrodzenie podstawowe oraz wynagrodzenie za nadgodziny pracowników zatrudnionych w dziale B+R których praca jest bezpośrednio związana z wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych,

-koszty nabycia niezbędnych produktów do przeprowadzenia Próby I, Próby II oraz przeprowadzenia próby produkcji.

Pismem uzupełniającym z 8 lipca 2024 r., odpowiedzieli Państwo następująco:

1.W czym konkretnie przejawia się opracowywanie (…)?

Jest to proces polegający na łączeniu różnych substancji i/lub składników (…) w precyzyjnych proporcjach w celu stworzenia nowego produktu.

2.Jakie konkretnie produkty stworzyli/zmodyfikowali oraz procesy zoptymalizowali Państwo w dotychczasowej swojej działalności, opisanej we wniosku?

Lista produktów wdrożonych w latach 2022-2023:

-(…);

-(…);

-(...);

-(...);

-(…);

-(…);

-(…).

3.Czy wszystkie wymienione we wniosku obszary działalności, uważanej przez Państwa za działalność badawczo-rozwojową, nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a.rutynowych i okresowych zmian tj. projektów dotyczących standardowych prac, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych/ zoptymalizowanych procesach produkcyjnych?

-Nie.

b.czynności wdrożeniowych w zakresie wytworzonego/zmodyfikowanego już produktu/ zoptymalizowanego procesu?

-Nie.

c.działalności wspomagającej/pomocniczej do wprowadzonych rozwiązań?

-Nie.

d.innych prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych?

-Nie.

e.produkcji seryjnej?

-Nie.

f.bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej?

-Nie.

Etap wdrożenia produktu wskazany we wniosku następuje po walidacji procesu wytworzenia, rozumianym jako pełne obłożnie maszyn. Proces produkcyjny rozpoczyna się po wykonaniu powyższego sprawdzenia.

4.Jakimi zasobami wiedzy dysponowali Państwo przed rozpoczęciem działalności, o której mowa we wniosku, a jakie zasoby pozyskali Państwo w toku prowadzonych przez Państwa prac będących przedmiotem wniosku – w odniesieniu do każdego z obszarów tej działalności?

Uzyskaliśmy wiedzę na temat wytworzenia produktów, która wcześniej nie była znana w organizacji:

-technologia (…);

-(…);

-analiza i ocena jakości (…);

-(…);

-towaroznawstwo;

-bezpieczeństwo (…);

-znakowanie (…);

-maszynoznawstwo przemysłu (…);

-inżynieria procesowa;

-procesy w inżynierii (…);

-(…);

-prawo (…);

-marketing.

Według wnioskodawcy następuje pogłębienie pozyskanej już wiedzy w ramach efektów prac badawczo rozwojowych.

5.Jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystują i rozwijają Państwo oraz zdobywają Państwo w ramach opisanej we wniosku działalności? Prosimy o wskazanie konkretnych dziedzin wiedzy, z których dorobku Państwo korzystacie i które Państwo rozwijają oraz zdobywają.

Poniżej lista dziedzin wiedzy:

-technologia (…);

-(…);

-analiza i ocena jakości (…);

-(…);

-towaroznawstwo;

-bezpieczeństwo (…);

-znakowanie (…);

-maszynoznawstwo przemysłu (…);

-(…);

-procesy w inżynierii (…);

-(…);

-prawo (…);

-marketing.

6.Czy koszty realizacji prac opisanych we wniosku, uważanych przez Państwo za badawczo-rozwojowe, ponoszą/będą Państwo ponosić ze środków własnych i nie zostaną one Państwu zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym?

Tak, pochodzą ze środków własnych. Tak, nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

7.Czy wszystkie prace, które uważają Państwo za badawczo-rozwojowe w odniesieniu do powstałych lub zamierzonych efektów, a jeśli tak, to w jakim stopniu:

-są innowacyjne i odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej albo w ogóle w praktyce gospodarczej,

Wszystkie prace, które uważamy za prace badawczo-rozwojowe są innowacyjne i odróżniają się od dotychczas funkcjonujących w prowadzonej działalności przez wnioskodawcę działalności gospodarczej.

-prowadzą do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia)?

Tak, prace badawczo-rozwojowe po ich zakończeniu mają prowadzić do osiągnięcia wyników pozwalających na powtarzalność, mają być powtarzalne i możliwe do odtworzenia.

8.Czy efekty pracy Spółki w zakresie tworzenia/modernizowania produktów i optymalizacji procesów, których Spółka jest i będzie „twórcą”:

a.zawsze są i będą kreacją nowego, nieistniejącego wcześniej produktu/produktu?

-Tak.

b.nie są i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny?

-Nie są.

c.nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a są/będą „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów?

-Nie są jedynie „techniczną, a są „twórczą” realizacją szczegółowych projektów.

9.Na podstawie jakich umów tj. o pracę, zlecenia, o dzieło zatrudnieni są pracownicy realizujący zadania w ramach działalności uważanej przez Państwa za badawczo-rozwojową?

Umowy o pracę, umowy zlecenie.

10.Czy Pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowy o pracę realizują/będą realizować wyłącznie prace badawczo-rozwojowe? Jeżeli nie, to czy koszty kwalifikowane zamierzają Państwo odliczać jedynie w części, w jakiej ww. pracownicy realizowali zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych?

Nie, nie realizują. Tak, zamierzamy odliczać tylko w części, w której będą zaangażowani w prace badawczo-rozwojowe.

11.Czy koszty wynagrodzeń pracowników stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 i/lub art. 13 ust. 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Koszty wynagrodzeń będą stanowiły wyłącznie należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku od osób fizycznych.

12.Jakie dokładnie elementy wchodzą w skład wynagrodzeń Pracowników?

Tylko wynagrodzenia zasadnicze oraz wynagrodzenie za nadgodziny wypracowane przez pracowników związane bezpośrednio i wyłącznie z pracą badawczo-rozwojową.

13.Czy przedmiotem pytania nr 2 jest również wynagrodzenie za czas nieobecności pracowników?

-Nie.

14.Czy korzystają Państwo ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

-Nie.

15.Czy wydatki, które zamierzacie Państwo odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią dla Państwa koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

-Tak.

16.Czy posiadają Państwo status centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej?

-Nie.

17.Czy wszystkie produkty (…), będące przedmiotem pytania nr 2, są bezpośrednio przez Państwa wykorzystywane w związku z prowadzonymi pracami w ramach działalności badawczo-rozwojowej i wyłącznie takie będą odliczane w ramach kosztów kwalifikowanych?

-Tak.

18.Czy wyodrębniają Państwo koszty kwalifikowane w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

-Tak.

19.Czy zamierzają Państwo dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 updop?

-Tak.

Pytania

1)Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym prowadzone przez nią prace związane z tworzeniem i wprowadzaniem na rynek wyrobów na podstawie nowych lub modyfikowanych (…) oraz optymalizacji procesów technologiczno-produkcyjnych stanowią prace o charakterze rozwojowym i tym samym spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT?

2)Czy wydatki poniesione na wynagrodzenia pracowników bezpośrednio związanych z wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych oraz na zakup produktów (…) niezbędnych do przeprowadzenia Próby I, Próby II oraz przeprowadzenie Pierwszej produkcji, stanowi koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową?

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1)Wyżej wskazane prace stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT, obowiązującym od 1 października 2018 r., która uprawnia do zastosowania ulgi opisanej w art. 18d tej ustawy.

2)Wynagrodzenia pracowników bezpośrednio związanych z wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych oraz na zakup produktów (…) niezbędnych do przeprowadzenia Próby I, Próby II oraz przeprowadzenie Produkcji próbnej tj. Próby III z pełnym obciążeniem maszyn – stanowi koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

Uzasadnienie stanowiska wnioskodawcy.

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 1 Ustawy CIT. podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art 18. koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Definicję działalności „badawczo rozwojowej” zawarto w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, z którego wynika, że termin „działalność badawczo-rozwojowa” oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www sjp.pl) słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. Jak wskazał Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego, prace realizowane przez Spółkę mają charakter twórczy ze względu na cel ich przeprowadzenia, obejmujący wypracowanie nowych rozwiązań w zakresie prowadzonej działalności, uwzględniając zmienne czynniki takie jak choćby odmienne wymagania stawiane przez Klientów przy każdorazowej realizacji projektu z obszaru B+R. Prace realizowane przez Pracowników mają charakter twórczy, oryginalny i indywidualny i są ukierunkowane na opracowywanie nowych rozwiązań oraz koncepcji, które są wykorzystywane do opracowywania nowego/ulepszonego algorytmu/kodu jak zostało to przedstawione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 28 Ustawy CIT, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r. to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Natomiast, od 1 października 2018 r. w art. 4a pkt 28 wskazano, że „prace rozwojowe” są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnej wiedzy i umiejętności w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (na podstawie art. 4 ust. 3 Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce).

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 Ustawy CIT).

Stosownie do art. 18d ust. 7 ustawy CIT, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

-w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust 3a jest mikro przedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

-w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust 3a-150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

-w przypadku pozostałych podatników -100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

W myśl art. 18d ust. 8 ustawy CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Odnosząc powyższe do projektów realizowanych przez Spółkę w ramach Obszarów B+R należy zauważyć, że wszystkie projekty:

-dotyczą opracowywania nowych (…) lub wprowadzania zmian do już wcześniej przygotowanych (…), nie są to również rutynowe bądź okresowe zmiany;

-są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu oraz planu nakreślonego przez Pracowników oraz osoby nadzorujące dany projekt;

-mają charakter twórczy, gdyż działania Pracowników nakierowane są na stworzenie nowego wyrobu, korzystając przy tym m.in. ze specjalistycznego oprogramowania oraz sprzętu laboratoryjnego.

-są realizowane przez Pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę, niezbędną do realizacji projektów z Obszarów B+R;

-dotyczą wdrażania nowych rozwiązań optymalizacyjnych przyspieszających procesy produkcji Wnioskodawcy.

W związku z powyższym, w ocenie Spółki, podejmowane przez nią projekty z Obszarów B+R spełniają definicję „prac rozwojowych” w rozumieniu art 4a pkt 26 i pkt 28 w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.

Dodatkowo Spółka zauważa, że analizując zaprezentowane typowe procesy związane z tworzeniem wyrobu/(…), Spółka:

-otrzymuje od Klienta jedynie wstępną informację odnośnie (…) danego wyrobu;

-musi uzyskać (wypracować samodzielnie) odpowiednią wiedzę technologiczną przed przystąpieniem do realizacji projektów z Obszarów B+R (tj. wstępna analiza projektu) oraz dostosować wszystkie (…) razem;

-poszukuje nowych zastosowań dla wiedzy z uwzględnieniem celów i założeń podanych przez Klienta;

-weryfikuje finalny produkt z oczekiwaniami Klienta;

-dąży do optymalizacji kosztów oraz przyspieszenia procesów produkcji wyrobów.

Mając powyższe na względzie, Spółka opracowuje (…) od samego początku, bez pomocy ze strony Klienta. Tym samym, nie jest to „odtwórcze” zajęcie, które nie kwalifikowałoby się do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej na podstawie art. 4a pkt 26 ustawy CIT.

Spółka jest więc właścicielem procesu przy realizacji prac rozwojowych, ponieważ odpowiada za jego opracowanie począwszy od idei, aż po dostosowanie wyrobu do linii produkcyjnych Klienta.

Jak już Wnioskodawca zaznaczył wcześniej, nie uznaje się przy tym za projekty badawczo-rozwojowe tych prac, które mają na celu wprowadzenie jedynie rutynowych czy okresowych zmian do swoich produktów. W szczególności, do prac z obszarów B+R, Spółka nie zalicza tych działań, których wynikiem są wyroby, które różnią się od poprzednich wyłącznie nieznacznymi właściwościami.

Należy również wspomnieć, że wymienione zmiany funkcjonalne wprowadzane były w nieregularnych odstępach czasu i miały różny zakres. Wypełnione zostają tym samym znamiona prac rozwojowych zawarte w art. 4a pkt 28 ustawy CIT (odwołującej się do art. 4 ust. 3 ustawy o szkolnictwie wyższym). Przepis ten odmawia uznania prac rozwojowych działalności wykonywanej w sposób rutynowy i okresowy, ustawa CIT nie definiuje jednak pojęcia „rutynowy”, dlatego organy podatkowe często odwołują się do pojęć ze słownika języka polskiego.

Takie podejście odnajdujemy m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 listopada 2017 r. o sygn. akt 0111-KDIB1-34010.352.2017.2.MST, który w swoim piśmie przywołuje znaczenie ze „Słownika języka polskiego PWN pod. red. W. Doroszewskiego” (http://sjp pwn.pl) stanowiąc, że poprzez słowo „rutynowy” należy rozumieć: „wykonywany często i niemal automatycznie” i „wykonywany według utartych schematów”.

W przypadku Spółki nie mamy do czynienia zatem z działaniami wykonywanymi automatycznie i „według utartych schematów”. Istotą natomiast jest wysiłek intelektualny i technologiczny oraz twórczy wkład Spółki w tworzenie nowych (…). Następujące zmiany mają niewątpliwie charakter twórczy, a ich wprowadzenie wymaga od Wnioskodawcy innowacji i wdrożenia nowych koncepcji, co jest przeciwnością działań wykonywanych w sposób rutynowy.

W przepisach nie znajdziemy również definicji słowa „okresowy”. Podobnie jak powyżej należy odnieść się do wykładni językowej tego określenia Słownik Języka Polskiego PWN (www.sjp.pwn.pl) wskazuje na następujące znaczenia słowa „okresowy”: „powtarzający się, występujący co pewien czas” oraz „dotyczący danego okresu”. Na podstawie przedstawionej definicji, znaczenie słowa „okresowy” sugeruje, że chodzi o podejmowanie czynności podobnych do siebie i w jakiś sposób się powtarzających. Z tego wynika zatem, że przedstawiona działalność Spółki nie wypełnia znamion okresowości. Niezależnie od faktu, że w prowadzonych przez Spółkę projektach w ramach obszarów B+R nie sposób znaleźć spełnienia powyżej przywołanych przesłanek, należy zaznaczyć również, że wyłączeniu podlegać będzie działalność spełniająca obie przesłanki jednocześnie, dlatego wystąpienie tylko jednej z nich, nie powinna skutkować brakiem możliwości skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Projekty z Obszarów B+R są prowadzone przez Spółkę w sposób systematyczny, świadczy o tym jasny i etapowy przebieg prac, taki jak przedstawiono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Spółka posiada wiele wewnętrznych procedur, które regulują cały przebieg prac związanych z realizacją Projektów z Obszarów B+R.

Należy więc zauważyć, że cały cykl - od przyjęcia zapytania ofertowego aż do dostosowania linii produkcyjnej u Klienta/zakończeniu modernizacji/stworzenia procesu optymalizującego/opracowania nowej (…)/wytworzenia nowego wyrobu - stanowi nierozerwalny ciąg prac, bowiem między poszczególnymi fazami działań Spółki istnieje wyraźny związek; tworzą one spójny, systematyczny proces pozwalający na realizację projektów z obszarów B+R. Stworzenie (…) nie byłoby bowiem możliwe bez opracowania koncepcji przeprowadzenia symulacji, prawidłowego dobrania składników oraz ich składu jak i dozowania, kończąc na wielu testach I próbach. W konsekwencji, między fazami procesu istnieje ścisła zależność i związek przyczynowo skutkowy, co wskazuje na spełnienie warunku „systematyczności” z definicji zawartej w art. 4a pkt 26 ustawy CIT.

Efektem prowadzonych prac badawczo-rozwojowych jest poniższa lista wdrożonych w latach 2022-2023:

-(…).

-(…).

-(…).

-(…).

-(…).

-(…).

W trakcie prac badawczo-rozwojowych następuję opracowanie (…) tj. proces polegający na łączeniu różnych (…)w precyzyjnych proporcjach w celu stworzenia nowego produktu. W całym procesie występuję bezpośredni nadzór nad realizacją projektu należy przez to rozumie prace osób odpowiedzialnych za wdrożenie projektu Mają one za zadanie osiągnąć określone cele w ramach projektu oraz (…). W przypadku braku tych prac realizacja prac badawczo-rozwojowych jest niemożliwa.

Poprzez optymalizację procesów produkcyjnych Wnioskodawca uważa minimalizację czasu pracy maszyn i ludzi oraz użytych materiałów do osiągnięcia tych samych celów jak przed optymalizacją, aby osiągnąć powyższe w rozumieniu wnioskodawcy proces myślowy musi mieć charakter twórczy i innowacyjny. Proces produkcyjny do tej pory nie był wykorzystywany do produkcji obecnych produktów.

Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona przez Wnioskodawcę:

-nie stanowi rutynowych i okresowych zmian w dotychczas oferowanych produktach;

-nie stanowi czynności wdrożeniowych w zakresie już wytworzonego produktu;

-nie stanowi działalności pomocniczej do wprowadzanych rozwiązań;

-nie stanowi innych prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo rozwojowych;

-nie stanowi produkcji seryjnej;

-nie stanowi bieżącej działalności gospodarczej Wnioskodawcy;

-etap wdrożenia produktu wskazany we wniosku następuje po walidacji procesu wytworzenia, rozumianym jako pełne obłożnie maszyn;

-proces produkcyjny rozpoczyna się po wykonaniu powyższego sprawdzenia.

Działalność opisana w przedmiotowym wniosku nie stanowi działalności obejmującej nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowanie produkcji oraz planowania i projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów.

W wyniku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca uzyskał wiedzę na temat wytworzenia produktów, która wcześniej nie była znana w organizacji:

-technologia (…);

-(…);

-analiza i ocena jakości (…);

-(…);

-towaroznawstwo;

-bezpieczeństwo (…);

-znakowanie (…);

-maszynoznawstwo przemysłu (…);

-inżynieria procesowa;

-procesy w inżynierii (…);

-(…);

-prawo (…);

-marketing;

Poniżej lista dziedzin wiedzy:

-technologia (…);

-(…);

-analiza i ocena jakości (…);

-(…);

-towaroznawstwo;

-bezpieczeństwo (…);

-znakowanie (…);

-maszynoznawstwo przemysłu (…);

-inżynieria procesowa;

-procesy w inżynierii (…);

-(…);

-prawo (…);

-marketing;

Koszty realizacji prac opisanych we wniosku pochodzą ze środków własnych.

Wszystkie prace, które Wnioskodawca uważa za prace badawczo-rozwojowe są innowacyjne i odróżniają się od dotychczas funkcjonujących w prowadzonej działalności przez wnioskodawcę działalności gospodarczej. Prace badawczo-rozwojowe po ich zakończeniu mają prowadzić do osiągnięcia wyników pozwalających na powtarzalność, maja być powtarzalne i możliwe do odtworzenia.

Prace te nie są jedynie „techniczną”, a są „twórczą” realizacją szczegółowych projektów.

Wnioskodawca w zakresie kosztów prowadzonych prac badawczo-rozwojowych posiada instrumenty, które pozwolą na ich dokładne wyliczenie zarówno w zakresie wynagrodzeń pracowników prowadzących prace badawczo-rozwojowe jak i poniesionych wydatków na sprzęt i materiały niezbędne do ich przeprowadzenia.

Na realizacje Projektu spółka ponosi następujące koszty kwalifikowane o których mowa w ww. art. 18d ustawy CIT:

-koszty wynagrodzeń pracowników, które obejmują wynagrodzenie podstawowe oraz wynagrodzenie za nadgodziny pracowników zatrudnionych w dziale B+R których praca jest bezpośrednio związana z wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych;

-koszty nabycia niezbędnych produktów do przeprowadzenia Próby I, Próby II oraz przeprowadzenie Pierwszej produkcji.

Reasumując, realizowane przez Spółkę projekty z Obszarów B+R wpisują się w definicje prac badawczo-rozwojowych zawartą w ustawie CIT, ponieważ mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny, według określonych harmonogramów, przez Pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie. Realizowane przez Spółkę projekty z obszarów B+R dążą do stworzenia całkowicie nowych (…) oraz nie są prowadzone w sposób rutynowy oraz okresowy.

Zostały więc spełnione wszystkie przesłanki, o których mowa w art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy CIT, co w rezultacie uprawnia Spółkę do skorzystania z preferencji podatkowych zawartych w art. 18d ustawy CIT.

Wnioskodawca jednocześnie wskazuje, że w trakcie realizowanych Projektów wyodrębnia koszty poniesione na ich realizację. W szczególności wyodrębnione są koszty wynagrodzenia Pracowników, którzy brali udział w pracach badawczo-rozwojowych, jak również w jakim wymiarze czasu pracy poświęcili na realizację tych prac.

Prowadzi również dokładną ewidencję produktów (…) jakie musiały zostać nabyte do realizacji prac badawczo-rozwojowych zarówno w zakresie ilościowym jak i wartości poniesionych nakładów na nabycie tych produktów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1

Stanowisko, które przedstawili Państwo w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny w ww. zakresie.

Ad. 2

Na wstępie należy zaznaczyć, że zgodnie z uzupełnieniem, przedmiotem wniosku nie jest wynagrodzenie za czas nieobecności pracowników.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „uCIT”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 u.p.d.o.p.

Jak stanowi art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

Zgodnie z art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast, w myśl art. 18d ust. 7 updop,

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 updop,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., zgodnie z którym:

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

-podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową, koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,

-koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,

-ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

-jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

-w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

-podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

-kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,

-koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., ze zm., dalej: „u.p.d.o.f.”):

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Wskazać również należy, że od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.), należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a u.p.d.o.p.).

Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f.:

za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, -z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowią wydatki na wynagrodzenia osób z którymi zawarta została umowa zlecenia i umowa o dzieło, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia i o dzieło w danym miesiącu.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.p.

Odnosząc się do kosztów nabycia materiałów i surowców należy odwołać się do art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., który stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

W zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W konsekwencji, należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że wydatki poniesione na wynagrodzenia pracowników bezpośrednio związanych z wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych oraz na zakup produktów (…) niezbędnych do przeprowadzenia Próby I, Próby II oraz przeprowadzenie Pierwszej produkcji, stanowią koszty kwalifikowane poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

Podsumowując, Państwa stanowisko, czy:

-prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym prowadzone przez nią prace związane z tworzeniem i wprowadzaniem na rynek wyrobów na podstawie nowych lub modyfikowanych (…) oraz optymalizacji procesów technologiczno-produkcyjnych stanowią prace o charakterze rozwojowym i tym samym spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT – jest prawidłowe;

-wydatki poniesione na wynagrodzenia pracowników bezpośrednio związanych z wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych oraz na zakup produktów (…)niezbędnych do przeprowadzenia Próby I, Próby II oraz przeprowadzenie Pierwszej produkcji, stanowi koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową – jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji w zakresie pytania oznaczonego nr 1, jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00