Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 11 czerwca 2024 r., sygn. I SA/Bd 249/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędziowie: sędzia WSA Urszula Wiśniewska sędzia WSA Tomasz Wójcik (spr.) Protokolant: asystent sędziego Kamila Wenskowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi A. spółka z o.o. w C. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 lutego 2024 r. nr 0111-KDIB2-1.4010.579.2023.1.BJ w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
W złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej A. Sp. z o.o. w C. (dalej także: Skarżąca, Spółka, Wnioskodawca) podała, że powstała w dniu [...] r. i została zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców KRS w dniu [...] r. W akcie założycielskim postanowiono, że pierwszy rok obrotowy Spółki będzie trwał do dnia 31 grudnia 2023 r. W trakcie pierwszego roku obrotowego, po niespełna dwóch miesiącach swego istnienia Spółka postanowiła przejść na tzw. ryczałt od dochodów spółek, zwany potocznie "estońskim CIT", uregulowany w Rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – dalej: u.p.d.o.p. Przejście to nastąpiło z dniem 1 stycznia 2023 r.
Spółka powzięła wątpliwość, jakie warunki co do zatrudnienia i w jaki sposób zobowiązana jest spełniać, aby mogła korzystać z wybranego reżimu opodatkowania. Wątpliwości Spółki potęguje specyfika jej działalności. Skarżąca wyjaśniła, że prowadzi działalność gospodarczą w branży, która charakteryzuje się dużą sezonowością (branża rolnicza, usługi rolnicze). Spółka potrzebuje pracowników – głównie operatorów maszyn rolniczych - wyłącznie w sezonie prac polowych. Od połowy listopada do końca marca Spółka nie świadczy praktycznie żadnych usług, stąd zatrudnianie ww. pracowników w tym okresie jest bezprzedmiotowe i ekonomicznie nieuzasadnione.
Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego Spółka zadała następujące pytania: