Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 czerwca 2024 r., sygn. I SA/Łd 209/24

Dnia 5 czerwca 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca : Sędzia NSA Paweł Janicki, Sędziowie : Sędzia WSA Paweł Kowalski, Asesor WSA Agnieszka Gortych - Ratajczyk (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2024 roku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. z siedzibą w Ł. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 26 stycznia 2024 r. nr SKO.418.59.2023 w przedmiocie zarzutów na postępowanie egzekucyjne oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 26 stycznia 2024 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia A Sp. z o.o. z siedzibą w Ł., utrzymało w mocy postanowienie Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 6 listopada 2023 r. w przedmiocie zarzutów w sprawie egzekucji administracyjnej.

Ze zgromadzonych na potrzeby sprawy akt administracyjnych wynika, że dnia 21 sierpnia 2023 r. wpłynęło do Urzędu Miasta Łodzi pismo strony, w którym podniosła zarzuty wobec prowadzonej egzekucji administracyjnej. Działający w imieniu strony pełnomocnik wniósł o uchylenie tytułu wykonawczego, umorzenie postępowania egzekucyjnego, wstrzymanie postępowania egzekucyjnego do czasu prawomocnego rozpoznania zarzutów. Jako podstawę zarzutów pełnomocnik strony wskazał przepisy art. 33 § 2 ust. 1, 2 lit. a, ust. 3, 5 i 6 lit. c ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 479 ze zm.) dalej u.p.e.a.

Pełnomocnik strony argumentował, że w dacie wystawienia tytułu tj. w dniu 9 sierpnia 2023 r. obowiązek nie istniał, bowiem decyzja, na którą powołuje się organ nie była w tej dacie ostateczna ani prawomocna, z uwagi na fakt, iż strona złożyła od niej odwołanie, a WSA wyrokiem w sprawie o sygn. akt I SA/Łd 994/21 stwierdził nieważność decyzji, a następnie NSA w sprawie o sygn. I GSK 1231/22 stwierdził, że decyzja ta nie była w ogóle stronie doręczona. Skarga w związku z ponownym doręczeniem decyzji została odrzucona wyrokiem o sygn. I SA/Łd 158/22 z uwagi na res iudicata. Zatem Stronie w ogóle nie doręczono decyzji, od której mogłaby wnieść skargę, co prowadzi do wniosku, że nie została doręczona ostateczna decyzja. Nadto, w ocenie wnoszącego tytuł w części D1 w pozycji 5 ma błędną datę powstania należności – 13.04.2021 r., a w części D pkt 6 nie wskazano informacji dotyczącej należności pieniężnej. W tytule błędnie określono zobowiązanego, gdyż wskazano adres ul. [...] 278 zamiast widniejącego w KRS adresu [...] 21. Pełnomocnik argumentował również, iż obowiązek wynikający z tytułu wykonawczego wygasł z uwagi na odrzucenie skarg przez sądy administracyjne, które wskazały, że stronie nie doręczono decyzji. A przy tym wszczęcie egzekucji nastąpiło przy braku wymagalności zaległości podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00