Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.364.2024.3.IM
Koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej - studia podyplomowe przed rozpoczęciem działalności.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 1 maja 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 1 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 lipca 2024 r. (wpływ 5 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od początku bieżącego roku planuje Pani podjęcie działalności gospodarczej, w tym na dzień 13 maja br. zaplanowane ma Pani zawarcie w Powiatowym Urzędzie Pracy w x umowy o dofinansowanie – przyznanie bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (w związku z pozytywnym rozpatrzeniem złożonego przez Panią w dniu x lutego br. wniosku). Zgodnie ze związanymi z ww. umową o dofinansowanie warunkiem nie może Pani zarejestrować działalności gospodarczej wcześniej niż 5 dni po jej zawarciu (ani później niż 30 dni po jej zawarciu).
Podstawowym przedmiotem planowanej działalności gospodarczej mają być usługi z zakresu inżynierii x (oraz dodatkowo inne usługi). Aby na potrzeby tej działalności uzupełnić kompetencje, nabyte na studiach inżynierskich i magisterskich na kierunku Transport (x) na Politechnice xj oraz w ramach dotychczasowego doświadczenia zawodowego w urzędach miast na prawach powiatu, w celu zabezpieczenia jak najszerszego zakresu źródeł przychodów z działalności, w kwietniu br. rozpoczęła Pani studia podyplomowe „x” na Politechnice x, gdyż program tych studiów podyplomowych rozszerzy i zaktualizuje dotychczasową wiedzę, co pozwoli na szerszy zakres działalności w branży inżynierii x. Studia podyplomowe rozpoczęła Pani i opłaciła Pani pierwszą z dwóch rat przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej z uwagi na terminy naboru i zajęć oraz konieczność zaczekania z zarejestrowaniem działalności gospodarczej do terminu wynikającego z umowy o dofinansowanie, ale zapisała się Pani na nie wyłącznie w związku z planowaną działalnością gospodarczą. Druga rata będzie płacona już po zarejestrowaniu działalności gospodarczej i przedmiotowe studia podyplomowe będą kontynuowane.
Głównym PKD planowanej działalności gospodarczej będzie 71.12.Z („działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne”). Planowana jest działalność głównie w zakresie inżynierii, w tym projektowanie inżynierskie związane z projektowaniem w zakresie inżynierii x i inżynierii x. Przewidywane jest, że działalność będzie stopniowo rozszerzana:
1)od zarejestrowania działalności gospodarczej głównymi usługami będą projekty (x),
2)w późniejszym czasie oprócz ww. oferowane będą usługi w zakresie x
3)w dalszej przyszłości przewidywane jest rozszerzenie oferty o usługi w zakresie x.
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania:
Czy doszło do zawarcia umowy o dofinansowanie w Powiatowym Urzędzie Pracy (przyznanie bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej) i rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli tak to – kiedy?
Po złożeniu przez Panią w dniu x.2024 r. wniosku doszło do zawarcia umowy o dofinansowanie (przyznanie bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej) nr x w Powiatowym Urzędzie Pracy w x w dniu x 05.2024 r. i rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej x, którą w dniu x05.2024 r. zarejestrowała Pani z datą rozpoczęcia x.06.2024 r.
Jaka jest/będzie forma opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej przez Panią (np. zasady ogólne, podatek liniowy)?
Forma opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej przez Panią to zasady ogólne.
Czy posiada Pani dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów wymienionych we wniosku?
Posiada Pani dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów wymienionych we wniosku (np. umowę w sprawie warunków pobierania opłat za kształcenie na studiach podyplomowych i potwierdzenie wykonania przelewu bankowego za I semestr studiów, w którym jako nadawca jest Pani wskazana Pani imieniem i nazwiskiem oraz adresem, jako odbiorca wskazana jest Politechnika x wraz z adresem, tytuł płatności to „Opłata za studia podyplomowe Inżynieria x – rata 1 z 2”, data transakcji to x.04.2024 r.), opłata za II (ostatni) semestr studiów dopiero będzie dokonana i również będzie udokumentowana.
Pytanie
Czy po zarejestrowaniu działalności gospodarczej będzie Pani mogła uznać za koszty uzyskania przychodu wydatki poniesione na studia podyplomowe, które rozpoczęła Pani w związku z tą działalnością, w tym wydatki poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie – tak. Koszty na studia podyplomowe rozpoczęte na etapie planowania działalności gospodarczej i zgodne z głównym przedmiotem działalności poniesiono w celu osiągnięcia przychodów czy zabezpieczenia szerszego zakresu źródeł przychodów i nie mieszczą się wśród ustawowych wyjątków.
Wydatek pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z działalnością gospodarczą, która zostanie wkrótce podjęta, celem wydatku jest osiągnięcie przychodów czy zabezpieczenie szerszego zakresu źródeł przychodów, ponieważ zapewni niezbędne do tego kompetencje, potrzebną wiedzę specjalistyczną stricte w dziedzinie, w której mają być głównie świadczone usługi w ramach tej działalności. Wydatek jest udokumentowany.
Podobne stanowisko zostało potwierdzone np. indywidualną interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy ITPB3/4511-229/16/JG z 26 lipca 2016 r.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami lub źródłem przychodów i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- być właściwie udokumentowany.
Powołany przepis wskazuje, że przy ocenie danego wydatku przede wszystkim musi istnieć źródło przychodów. Z zasadą tą skorelowane są przepisy ustanawiające reguły potrącania kosztów w określonym czasie.
Stwierdzenie, że określone wydatki poniesione przez podatnika spełniają wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki podatkowego uznania ich za koszty uzyskania przychodów, stanowi bowiem niezbędną przesłankę odliczenia ich przez podatnika od osiągniętych przychodów.
W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Przy czym – związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodów to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu niedopuszczenia do utraty źródła przychodów w przyszłości.
Zwracam przy tym uwagę, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a przychodami uzyskanymi z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tych przychodów – każdorazowo spoczywa na podatniku.
Ustawodawca, posługując się zwrotem „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, przypisuje temu określeniu cechę świadomego, zamierzonego, przemyślanego i logicznego działania podatnika przyporządkowanego osiągnięciu przychodów, a nie odwołuje się do skutku będącego następstwem określonego działania. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę pojęcia „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod tym wszakże warunkiem, że wykaże, że świadomie poniósł określony wydatek, który ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów. Zależność między poniesionymi w danym czasie kosztami a możliwością uzyskania w przyszłości z tego tytułu przychodów trzeba zatem rozpatrywać na podstawie adekwatnego związku przyczynowego. Przy kwalifikowaniu określonych wydatków poczynionych przez podatnika do kosztów podatkowych należy jednocześnie brać pod uwagę przeznaczenie wydatku (jego celowość), jak też potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodów podatnika.
Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych(studia podyplomowe) nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do stwierdzenia zatem, czy wydatki takie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w związku wykonywaną działalnością, istotnym jest ustalenie:
-czy związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne do wykonywanej działalności i które mają z nią związek,
-czy służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc co do zasady mają charakter osobisty.
Zatem, uzasadnionymi racjonalnie i gospodarczo kosztami, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest wykonywana przez Panią działalność gospodarcza, są takie wydatki, które pozwolą Pani nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w jej prowadzeniu. Istotnym warunkiem zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest istnienie źródła przychodów, do którego dany wydatek można przyporządkować.
Z opisu sprawy wynika, że w maju 2024 r. rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej.Podstawowym przedmiotem planowanej działalności gospodarczej mają być usługi z zakresu inżynierii ruchu drogowego. Na potrzeby tej działalności, aby uzupełnić kompetencje nabyte na studiach inżynierskich i magisterskich na kierunku Transport (spec. inżynieria ruchu) oraz w ramach dotychczasowego doświadczenia zawodowego, w celu zabezpieczenia jak najszerszego zakresu źródeł przychodów z działalności, w kwietniu bieżącego roku rozpoczęła Pani studia podyplomowe „Inżynieria Ruchu Drogowego”. Program tych studiów podyplomowych rozszerzy i zaktualizuje Pani dotychczasową wiedzę, co pozwoli na szerszy zakres działalności w branży inżynierii ruchu drogowego. Studia podyplomowe rozpoczęła Pani i opłaciła Pani (pierwszą z dwóch rat) przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej z uwagi na terminy naboru i zajęć oraz konieczność zaczekania z zarejestrowaniem działalności gospodarczej do terminu wynikającego z umowy o dofinansowanie. Druga rata będzie płacona już po zarejestrowaniu działalności gospodarczej i przedmiotowe studia podyplomowe będą kontynuowane. Posiada Pani dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów wymienionych we wniosku. Forma opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej przez Panią to zasady ogólne.
Na podstawie przedstawionego opisu sprawy oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzam, że wydatki na studia podyplomowe – poniesione przez Panią w związku z podjęciem nauki na studiach podyplomowych „Inżynieria Ruchu Drogowego” będą związane z zakresem prowadzonej przez Panią działalności, a zdobyta na studiach podyplomowych wiedza będzie miała odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodów z tego źródła bądź wpłynie na zachowanie lub zabezpieczenie tego źródła przychodów. Ponadto wydatki te nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto istotny w sprawie jest fakt, że wydatki te (pierwszą z dwóch rat) poniosła Pani w roku podatkowym, w którym istnieje źródło przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Podkreślam przy tym, że kosztem uzyskania przychodów mogą być wydatki właściwie udokumentowane.
Podsumowanie: po zarejestrowaniu działalności gospodarczej będzie Pani mogła uznać za koszty uzyskania przychodów wydatki poniesione na studia podyplomowe, które rozpoczęła Pani w związku z tą działalnością, w tym wydatki poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wniosek w zakresie podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnym pismem.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w x. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).