Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2022 r., sygn. IV SA/Wa 376/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Borkowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 kwietnia 2022 r. sprzeciwu I. M. od decyzji Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia [...] lutego 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania wpisu do ewidencji oświadczeń oddala sprzeciw

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją nr [...] z 2 lutego 2022 r. Minister Rodziny i Polityki Społecznej "Minister", "organ odwoławczy", "organ II instancji"), po rozpatrzeniu odwołania I. M. (dalej również jako: "skarżąca", "strona") prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą 1. [...] 2. [...] od decyzji Prezydenta [...] (dalej również jako Prezydent, organ I instancji) z [...] grudnia 2021 r. znak [...], orzekającej o odmowie dokonania wpisu do ewidencji oświadczeń, orzekł o uchyleniu zaskarżonej decyzji w całości i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

Stan sprawy przedstawiał się następująco:

W dniu 14 października 2021 r. do Urzędu Pracy [...] wpłynęło oświadczenie I. M. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą1. [...] 2. [...] o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w charakterze magazyniera, dotyczące obywatel [...] N.H..

Decyzją z [...] grudnia 2021 r. Prezydent [...] odmówił wpisania wnioskowanego oświadczenia. W uzasadnieniu wskazano, że ustalono – w oparciu o rejestr PESEL – że brak jest w ww. rejestrze informacji o posiadaniu przez I. M. jakiegokolwiek miejsca zameldowania, z którym mogłoby się łączyć domniemanie przebywania pod wskazanym w oświadczeniu adresem. W związku z powyższym organ I instancji wezwał stronę do dostarczenia dokumentów potwierdzających posiadanie adresu stałego pobytu w [...], czego skarżąca nie uczyniła. W tej sytuacji organ I instancji uznał, że podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie spełnia wymogu określonego w art. 88z ust. 2 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r., poz. 1482 ze zm.), zwana dalej "ustawą o promocji zatrudnienia", tj. wymogu posiadania adresu stałego pobytu w [...], który jest warunkiem niezbędnym do uznania Urzędu Pracy [...] za właściwy do wpisu przedmiotowego oświadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00