Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.378.2024.2.MM

Ulga badawczo-rozwojowa.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 17 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 9 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 czerwca 2024 r. (wpływ 20 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych

(…) (dalej: Wnioskodawca) jest podmiotem działającym w branży konstrukcji maszyn. Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Wnioskodawca nie posiada zagranicznych zakładów w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego ani nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Koszty kwalifikowane, o których mowa we wniosku, nie zostały zwrócone podatnikowi (Wnioskodawcy) w jakiejkolwiek formie. Nie zostały one również odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Wnioskodawca zajmuje się konstruowaniem maszyn i urządzeń. Przeważającym przedmiotem działalności jest działalność polegająca na tworzeniu maszyn i urządzeń na zlecenie klientów.

Działalność Wnioskodawcy

Głównym celem działalności Wnioskodawcy jest (i będzie w przyszłości) projektowanie, konstruowanie i produkcja innowacyjnych, specjalistycznych maszyn/urządzeń. Wnioskodawca projektuje, konstruuje, tworzy oraz montuje (i będzie to robić w przyszłości) maszyny, które nie tylko odzwierciedlają potrzeby rynku i klientów, ale także kształtują je w taki sposób, aby przyczyniły się do znacznego usprawnienia procesów biznesowych, prowadząc do innowacji procesowych u nabywców.

Wnioskodawca we własnym zakresie projektuje, wykonuje i montuje maszyny mechaniczne. Powyższe wymienione działania Wnioskodawcy spełniają przesłanki stwierdzenia, iż jest to w pełnym wymiarze proces produkcyjny. Produkcja modeli maszyn specjalistycznych odbywa się na indywidualne zlecenie klientów. Każda maszyna, objęta przedmiotowym wnioskiem jest (będzie) zaprojektowana indywidualnie pod klienta. Nowe maszyny/urządzenia opracowywane przez Wnioskodawcę cechują się indywidualnym podejściem oraz stanowią innowacyjne rozwiązania, które dotychczas nie ukazały się na rynku. W szczególności należy podkreślić, iż maszyny/urządzenia mają charakter prototypowy i nie są to rozwiązania produkowane masowo. Wnioskodawca projektuje i tworzy jedną maszynę/urządzenie zgodnie z założonymi parametrami. Wnioskodawca nie produkuje kilku takich maszyn/urządzeń, lecz przyjmuje zamówienie od klienta na wytworzenie innowacyjnego rozwiązania, projektuje, a następnie wytwarza jedną sztukę maszyny/urządzenia i przekazuje ją klientowi.

Charakter indywidualny tychże maszyn wiąże się z innowacyjnością – każda maszyna jest projektowana pod dane wymagania i specyfikacje podane przez klienta. Ma zatem charakter jednostkowy i indywidualny. Maszyny te nie są dostępne na rynku, w powszechnym obrocie. Proces produkcyjny przebiega co do zasady w następujący sposób:

1)klient zgłasza zapotrzebowanie na daną maszynę/urządzenie;

2)Wnioskodawca wykonuje projekt maszyny/urządzenia zgodnie z ustalonymi z klientem założeniami;

3)po akceptacji projektu Wnioskodawca przystępuje do wyprodukowania maszyny/urządzenia (złożenie maszyny/urządzenia i montaż);

4)Wnioskodawca przekazuje wyprodukowaną maszynę/urządzenie klientowi.

Żadne działanie Wnioskodawcy nie stanowi rutynowych i okresowych działań. Działalność Wnioskodawcy w przedmiotowym zakresie to działalność twórcza, która podejmowana jest w sposób systematyczny, uporządkowany, zaplanowany, metodyczny na podstawie przygotowanego harmonogramu opracowanego indywidualnie pod wymagania, wytyczne danego zlecenia klienta. Działalność Wnioskodawcy podejmowana jest w celu zwiększenia zasobów wiedzy własnej Wnioskodawcy oraz w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Efekty prac stanowią przejawy działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

Opisane powyżej działania mają (i będą mieć) następujące cechy:

- tworzone przez Wnioskodawcę maszyny/urządzenia będą miały charakter innowacyjny w zakresie prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa;

- tworzone przez Wnioskodawcę maszyny/urządzenia będą nowe i oryginalne w ramach prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa;

- Wnioskodawca będzie tworzył maszyny/urządzenia zgodnie z przyjętym harmonogramem działania oraz przyjętą metodyką. Prace nad danym rozwiązaniem będą odpowiednio ewidencjonowane;

- proces tworzenia innowacyjnej maszyny/urządzenia przez Wnioskodawcę będzie wymagał określonych działań kreatywnych i nie będzie stanowił mechanicznych oraz rutynowych działań Wnioskodawcy;

- Wnioskodawca będzie wykorzystywał do tworzenia innowacyjnych maszyn/urządzeń wiedzę oraz doświadczenie i kompetencje – swoją (oraz w przyszłości – pracowników) i współpracowników B2B;

- działalność Wnioskodawcy w zakresie tworzenia innowacyjnych maszyn/urządzeń ma (i będzie mieć) charakter ciągły i zorganizowany w oparciu o wypracowaną metodykę.

Działania Wnioskodawcy charakteryzuje systematyczność, zaś wykonywane prace ukierunkowane są na powstawanie nowych rozwiązań, przy wykorzystaniu zasobu wiedzy oraz know-how Wnioskodawcy. Zadania wykonywane przez Wnioskodawcę mają charakter twórczy – stanowią innowacyjne rozwiązania, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.

Projekty

W tym miejscu Wnioskodawca wskazuje, iż wniosek dotyczy stosowania ulgi za okres od 2022 r. i na przyszłe lata. W latach 2022-2023 Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi B+R w stosunku do opisanych poniżej 3 projektów. Od 2024 r. i w przyszłości Wnioskodawca będzie realizował inne projekty niż te opisane poniżej, jednak te przyszłe projekty, które Wnioskodawca będzie chciał uwzględnić w uldze B+R, będą projektami tego samego typu i będą się charakteryzować tymi samymi cechami (systematyczność, innowacyjność) i tym samym procesem produkcji.

I PROJEKT

(…)

II PROJEKT

(…)

III PROJEKT

(…)

Komponenty użyte w rozwiązaniu to m.in.:

·(…).

Koszty kwalifikowane

Obecnie główną grupą kosztów ponoszonych przez Wnioskodawcę w związku z opisaną działalnością są koszty materiałów i surowców. W ramach opisanej powyżej działalności Wnioskodawca wykorzystuje materiały i surowce, takie jak: (...).

Obecnie Wnioskodawca nie zatrudnia pracowników, z związku z czym koszty kwalifikowane w zakresie 3 projektów opisanych powyżej (ulga B+R w odniesieniu do okresu 2022-2023) dotyczyłyby tylko materiałów i surowców.

Wnioskodawca nie wyklucza jednak, że w przyszłości będzie zatrudniać pracowników. Obok zatem kosztów materiałów i surowców wskazanych powyżej może w przyszłości ponosić także koszty pracownicze określone w poniższych punktach 1-3:

1) wynagrodzenie pracowników i zleceniobiorców obejmujące wynagrodzenie zasadnicze oraz wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki;

2) koszty dodatkowe związane z pracownikami/zleceniobiorcami, a więc: dodatkowe ubezpieczenie medyczne, ubezpieczenia grupowe, koszt tzw. programu benefitowego (do wykorzystania na np.: kartę sportową), koszty związane ze szkoleniami oraz wydatki Wnioskodawcy na podróże służbowe związane z pracami w zakresie prac badawczo-rozwojowych (m.in. diety i inne należności związane z podróżą, wydatki na nocleg, bilety, koszty paliwa itp.);

3) składki na ubezpieczania społeczne w części finansowanej przez Wnioskodawcę (z wyłączeniem Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych).

Dodatkowo w przyszłości (poza kosztami materiałów i surowców oraz kosztami pracowników) w uldze mogą być także uwzględniane:

1) odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (z wyłączeniem samochodów osobowych, budynków, budowli i lokali będących odrębną własnością) oraz od wartości niematerialnych i prawnych związane z: licencjami oraz prawami autorskimi, sprzętem komputerowym i elektronicznym (m.in. serwery, komputery, laptopy, monitory), sprzętem i wyposażeniem biurowym;

2) odpisy amortyzacyjne w zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000,00 zł i do których Wnioskodawca stosuje możliwość tzw. jednorazowej amortyzacji.

Koszty pracownicze zostaną uznane za koszty kwalifikowane wyłącznie w takiej ich części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pracowników pozostaje (będzie pozostawał) w ogólnym czasie ich pracy w danym miesiącu.

Wnioskodawca, obok kosztów powyżej wskazanych, ponosi również inne koszty związane z prowadzoną działalnością (np. koszty nabywania usług od współpracowników/podmiotów zewnętrznych), jednak koszty te nie są przedmiotem zapytania w ramach niniejszego wniosku o interpretację.

Wnioskodawca zaznacza, że:

·w związku z prowadzonymi działaniami zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 26e u.p.d.o.f.;

·Wnioskodawca prowadzi opisaną działalność w sposób stały i systematyczny. Zamierza prowadzić ww. działalność w sposób opisany powyżej również w przyszłości.

Wniosek dotyczy zarówno stanu faktycznego – czyli zdarzeń mających miejsce w przeszłości, jak i zdarzenia przyszłego – czyli zdarzeń mających się wydarzyć w przyszłości. Wskazane informacje/dane/warunki są spełnione lub zostaną spełnione w okresie, którego dotyczy wniosek. Działalność Wnioskodawcy ma charakter ciągły, a nie jednorazowy, stąd szeroki zakres wniosku.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

W czym przejawia się twórczy charakter działalności wskazanej we wniosku związanej z realizacją w 2022-2023 r. opisanych we wniosku 3 projektów (dalej: Projekty), w szczególności:

- co jest efektem tych Projektów, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji poszczególnych Projektów,

- jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano w związku z realizacją poszczególnych Projektów,

- co powoduje, że wytworzone, zmodernizowane produkty (usługi) oraz technologie ich wytwarzania różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana lub na rynku; na czym polega oryginalność Pana Projektów,

- zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że Projekty różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana lub na rynku?

Wnioskodawca na wstępie wskazuje, iż każda z poniższych odpowiedzi dotyczy każdego z 3 projektów wskazanych we wniosku – odpowiedzi udzielone poniżej odnoszą się (można odnieść) do poszczególnych Projektów opisanych we wniosku. Z tego względu Wnioskodawca nie powiela już odpowiedzi, jednak należy je odnosić do każdego z Projektów.

Wnioskodawca prowadzi prace badawczo-rozwojowe w postaci projektowania i konstrukcji maszyn.

Wynikiem prac Wnioskodawcy jest lub ma na celu być stworzenie nowego rozwiązania w postaci maszyny. Działania Wnioskodawcy dotyczą nowych rozwiązań lub rozwiązań nieistniejących, a także mających na celu ulepszenie określonych rozwiązań – w tym celu wykorzystuje dostępne technologie w celu wypracowania tych rozwiązań. Same prowadzone prace odróżniają się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiadają cechę nowości.

Wnioskodawca w ramach prac tworzy m.in. nowe funkcjonalności/zastosowania, niefunkcjonujące dotychczas u danego podmiotu.

Efektem działań jest każdorazowo stworzenie nowej maszyny/urządzenia w oparciu o nowe technologie dostosowane do konkretnego rozwiązania. Efekt ten jest zbieżny z potrzebami biznesowymi klienta i jest mu potrzebny do prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo klient nie może zakupić takich maszyn/urządzeń na wolnym rynku, gdyż nie są to rozwiązania powszechnie dostępne.

Efektem każdego z projektów jest powstanie maszyny, która będzie miała innowacyjny charakter. Każdy z projektów ukierunkowany jest na stworzenie maszyny, która będzie mieć nowe dla klienta zastosowanie:

a)projekt I – (…),

b)projekt II – (…),

c)projekt III – (…).

Wszystkie powyższe maszyny/urządzenia będą posiadać określone parametry techniczne, zgodnie z wymogami biznesowymi oraz będą pracować w określonym środowisku. Maszyny/urządzenia takie nie funkcjonowały dotychczas w u klienta.

Na pierwszym etapie projektu określane są wspólnie z Klientem założenia i wytyczne pod dane urządzenie, obejmujący takie parametry, jak zakres obsługiwanych produktów, wydajności, charakterystykę obsługiwanych maszyn oraz pozostałe wytyczne. Ze względu na unikatowość urządzenia, każdorazowo technologia jest tworzona.

Po określeniu założeń przystępuje Pan do etapu projektu urządzenia, wykorzystując oprogramowanie (…) wraz z modułami do symulacji kinematyki oraz obliczeń wytrzymałościowych. Kolejne etapy projektowe podlegają rewizji i akceptacji Klienta. Równolegle powstaje projekt elektryczny oraz oprogramowanie na sterownik (…).

Po finalnej akceptacji przystępuje Pan do wytworzenia urządzenia prototypowego. Na tym etapie następuje sprawdzenie koncepcji funkcjonalnych urządzenia i naniesienie ewentualnych poprawek. Końcowym etapem są testy i odbiór ukończonego urządzenia przez Klienta.

Działania Wnioskodawcy uwzględniane w uldze B+R mają charakter twórczy, mają charakter oryginalny i kreatywny, są ukierunkowane na tworzenie nowych rozwiązań o charakterze unikatowym.

Maszyny tworzone są przez Wnioskodawcę na zlecenie klienta uwzględniają jego potrzeby, a finalnie prowadzą do ulepszenia obecnie dostępnych rozwiązań w zakresie maszyn wykorzystywanych w procesach produkcyjnych oraz wypracowania nowego, innowacyjnego produktu, dopasowanego do potrzeb danego klienta/projektu.

Tworzenie maszyn odbywa się w ramach prac prowadzonych w sposób ciągły, systematyczny, zaplanowany i metodyczny, które są ukierunkowane na tworzenie nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Wnioskodawca wykorzystuje w tym procesie własną inwencję twórczą i korzysta z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności, co świadczy m.in. o elemencie „twórczym” owej działalności. Są to działania, które choćby w minimalnym stopniu odróżniają się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiadają cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia.

Każda maszyna/urządzenie jest przeznaczona dla specyficznego klienta i różni się od innych maszyn/urządzeń i jest niepowtarzalna. Każdy klient posiada swoje procesy produkcyjne/biznesowe, które są unikalne. U każdego klienta proces produkcyjny wygląda nieco inaczej. Ta unikalność powoduje, że stworzone maszyny/urządzenia różnią się, muszą być dostosowane parametrami do potrzeb danego klienta. Wspólną rzeczą jest np. część komponentów do danych maszyn/urządzeń, ale poszczególne funkcjonalności tych maszyn są specjalnie tworzone od podstaw dla klienta zgodnie z jego wymaganiami biznesowymi oraz procesami zachodzącymi w danym odcinku linii produkcyjnej.

Główną różnicą są funkcjonalności danych maszyn/urządzeń dostosowane do działalności poszczególnych klientów. Dana maszyna/urządzenie jest specjalnie tworzona dla poszczególnego klienta w celu uzyskania jak największej efektywności oraz wydajności. Podczas tworzenia maszyny/urządzenia jest wykonanie pracy twórczej, w wyniku której powstaje dedykowane rozwiązanie dla klienta.

Wnioskodawca w tym procesie stosuje technologie wskazane już powyżej.

W odniesieniu do kryterium „systematyczności”:

-jakie cele postawił Pan w zakresie realizacji prac związanych z poszczególnymi Projektami,

-jakie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych zostały faktycznie zrealizowane poszczególne Projekty,

-co przewidywały harmonogramy realizacji poszczególnych Projektów i czy zostały zrealizowane?

Wnioskodawca na wstępie wskazuje, iż każda z poniższych odpowiedzi dotyczy każdego z 3 projektów wskazanych we wniosku – odpowiedzi udzielone poniżej odnoszą się (można odnieść) do poszczególnych Projektów opisanych we wniosku, z tego względu Wnioskodawca nie powiela już odpowiedzi, jednak należy je odnosić do każdego z Projektów.

Wnioskodawca założył następujące cele:

a)ukończenie projektu zgodnie z wymaganiami klienta,

b)uzyskanie jak najlepszej wydajności maszyny/urządzenia,

c)wytworzenie rozwiązania o określonych parametrach, niefunkcjonującego wcześniej u klienta.

Źródłem finansowania zaplanowanych prac są przychody z faktur wystawianych klientom.

Zostały osiągnięte konkretnie cele – powstały maszyny/urządzenia opisane we wniosku, w ramach własnej pracy twórczej Wnioskodawcy, z użyciem części i komponentów potrzebnych do ich wytworzenia. Źródłem finansowania zaplanowanych prac były są i będą przychody z faktur wystawianych klientom.

Każdy projekt miał swój harmonogram, określony na podstawie oczekiwań stawianych przez danego klienta. Harmonogramy przewidywały, w jakim czasie będą realizowane poszczególne etapy wytworzenia maszyny/urządzenia. Harmonogramy zostały zrealizowane.

W odniesieniu do kryterium „w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”:

- jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem prac związanych z realizacją poszczególnych Projektów,

- jaki rodzaj wiedzy i umiejętności Pan wykorzystał i rozwinął w ramach prowadzonych prac związanych z realizacją poszczególnych Projektów,

- wskazanie miejsca, sposobu wykorzystywania oraz selekcji wiedzy pod względem jej przydatności (jaka wiedza została wykorzystana) podczas prac związanych z realizacją poszczególnych Projektów,

- czy w ramach prac związanych z realizacją poszczególnych Projektów połączono i kształtowano istniejącą wiedzę (jaką); co było efektem tego połączenia i kształtowania,

- czy Pana prace miały na celu przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności – jeśli tak, proszę wskazać, jakiego zakresu ta wiedza i umiejętności dotyczą,

- czy zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło opracowaniu nowych produktów, procesów lub usług bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń; jeśli tak, to w czym się to przejawia,

- czy Pana prace związane z realizacją poszczególnych Projektów były ukierunkowane na nowe odkrycia – jeśli tak, proszę wskazać jakie?

Wnioskodawca na wstępie wskazuje, iż każda z poniższych odpowiedzi dotyczy każdego z 3 projektów wskazanych we wniosku – odpowiedzi udzielone poniżej odnoszą się (można odnieść) do poszczególnych Projektów opisanych we wniosku, z tego względu Wnioskodawca nie powiela już odpowiedzi, jednak należy je odnosić do każdego z Projektów.

Wnioskodawca dysponował następującymi zasobami wiedzy:

a) wiedza uzyskana podczas edukacji, tzn. studiów na kierunku (…), uzyskując tytuł magistra inżyniera,

b) doświadczenie z zakresu tworzenia rozwiązań prototypowych, zakończonych uzyskaniem razem z (…) patentu na rozwiązanie/wynalazek będący przedmiotem pracy magisterskiej,

c) wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania i konstrukcji maszyn/urządzeń, którą Wnioskodawca nabył podczas kariery zawodowej i prowadzenia działalności,

d) wiedza ogólnodostępna z zakresu konstrukcji maszyn,

e) szkolenia zawodowe podczas poszczególnych etapów kariery,

f) konferencje zawodowe.

Wnioskodawca wykorzystywał/wykorzystuje/będzie wykorzystywał i rozwijał/rozwija/będzie rozwijał w ramach tej działalności wyżej opisaną wiedzę i umiejętności.

Przed przystąpieniem do realizacji projektu/maszyny przez Wnioskodawcę zakładany jest nowy projekt w ewidencji projektów, wówczas Wnioskodawca określa stopień zaangażowania w projekt oraz elementy, jakie będą musiały być wykonane. Wiedza określona w poprzednich podpunktach została wykorzystana podczas tworzenia nowych zastosowań technologicznych.

Głównym rodzajem wiedzy, który został połączony, to wiedza z zakresu automatyki, robotyki i konstrukcji maszyn. W jej efekcie powstało zupełnie nowe i autorskie rozwiązanie, które łączyło rozwiązania technologiczne. W ten sposób uzyskano wiedzę na temat opracowywania rozwiązań technologicznych o wysokim stopniu samodzielności. Rozwiązania takie mogą być rozwijane w ramach innych projektów.

Opracowany projekt od początku był rozwiązaniem innowacyjnym i autorskim. Wnioskodawca nie był pewien co do powodzenia przyjętych w koncepcji rozwiązań. Jednakże w wyniku prowadzonych prac uzyskano nowe rozwiązanie technologiczne, dzięki któremu Wnioskodawca nabył wiedzę z zakresu łączenia elementów technicznych.

Tak, służyło. Zdobyta wiedza pozwala na tworzenie bardziej zaawansowanych rozwiązań w przyszłości i realizację kolejnych innowacyjnych projektów.

Tak. W przypadku wszystkich uwzględnianych tu projektów, nie było możliwości wykorzystania rozwiązań obecnych już na rynku. Doprowadziło to do wytworzenia nowych rozwiązań, między innymi, takich jak:

·(…).

Każdorazowo proces wymyślania, testowania i wdrażania nowych pomysłów na rozwiązania technologiczne wiąże się z ryzykiem niepowodzenia, gdyż są to rozwiązania nowe i z góry nie da się przewidzieć, czy rezultat będzie w 100% taki, jak zakładany.

Czy prace mające stanowić działalność badawczo-rozwojową obejmowały/obejmują/będą obejmować rutynowe i okresowe zmiany wprowadzone do Pana produktów, nawet jeżeli mają one charakter ulepszenia?

Nie, prace, o które pyta Wnioskodawca we wniosku, nie będą obejmowały rutynowych i okresowych zmian w produktach, nawet jeśli będą one miały charakter ulepszenia.

Czy wszystkie nabywane przez Pana materiały oraz surowce były/są/będą bezpośrednio wykorzystywane w ramach podejmowanej przez Pana działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową?

Tak, wszystkie materiały/surowce były/są/będą bezpośrednio wykorzystywane w działalności B+R.

Jakich konkretnie wydatków na podróże służbowe związane z pracami w zakresie prac badawczo-rozwojowych dotyczy Pana wniosek; wskazał Pan bowiem na koszty: „m.in. diety i inne należności związane z podróżą, wydatki na nocleg, bilety, koszty paliwa itp.” (jest to zatem tylko przykładowe wyliczenie tych kosztów); o jakich „innych należnościach” jest mowa w tym stwierdzeniu?

Chodzi o koszty paliwa, diety, bilety, przejazdy taksówkami, noclegi.

Jakiego konkretnie sprzętu komputerowego i elektronicznego – stanowiącego środki trwałe podlegające amortyzacji – dotyczy Pana wniosek; wskazał Pan bowiem na: „m.in. serwery, komputery, laptopy, monitory” (jest to zatem tylko przykładowe wyliczenie tego sprzętu)?

Chodzi o serwery, komputery, laptopy, monitory, drukarki, skanery, urządzenia peryferyjne.

Czy należności za usługi wykonywane na podstawie umów zlecenia będą stanowić wyłącznie należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Tak.

Czy koszty, które mają podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, były/są/będą zaliczane, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana, w tym przez odpisy amortyzacyjne?

Tak.

Czy odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będą stanowić koszt kwalifikowany wyłącznie w części, w jakiej te środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne będą wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej?

Tak.

Czy koszty będące przedmiotem pytania:

- zostaną zwrócone Panu w jakiejkolwiek formie,

- zostaną przez Pana odliczone od podstawy obliczenia podatku,

- nie zostały/nie zostaną przez Pana uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Nie zostały Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Koszty kwalifikowane nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Nie zostały/nie zostaną uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jaka jest forma opodatkowania Pana działalności gospodarczej (np. zasady ogólne, podatek liniowy)?

Wnioskodawca jest opodatkowany podatkiem liniowym.

Jakie księgi podatkowe dla celów rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych Pan prowadzi (np. podatkową księgę przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe)?

Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Czy w prowadzonych księgach podatkowych wyodrębniał/wyodrębnia/będzie Pan wyodrębniał koszty działalności badawczo-rozwojowej?

Tak.

O jakich „częściach i podzespołach niezbędnych do realizacji prac rozwojowych” jest mowa w Pana stanowisku w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego; czy są to części i podzespoły, które wymienia Pan w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w grupie „materiały i surowce”; czy wszystkie nabywane przez Pana części i podzespoły były/są/będą bezpośrednio wykorzystywane w ramach podejmowanej przez Pana działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową?

Tak, jest to grupa „materiały i surowce”, wymieniona we wniosku ((…)). Przy czym chodzi tu o typ wydatków, nie są tu wymienione wszystkie elementy, gdyż jest ich zbyt dużo, dodatkowo w przyszłości mogą być też używane inne materiały (w zależności od projektu).

Wszystkie nabywane części i podzespoły, których dotyczy wniosek, były/są/będą bezpośrednio wykorzystywane w ramach podejmowanej działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową.

O jakim „sprzęcie wykorzystywanym do tworzenia maszyn/urządzeń” jest mowa w Pana stanowisku w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego; czy jest/będzie sprzęt stanowiący środki trwałe czy też niebędący środkami trwałymi sprzęt specjalistyczny wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczynia i przybory laboratoryjne oraz urządzenia pomiarowe?

Jest/będzie to sprzęt stanowiący środki trwałe.

Pytania

1. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego działalność Wnioskodawcy można uznać za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38-40 u.p.d.o.f.?

2. Czy (w przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 1, ponoszone przez Wnioskodawcę koszty wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, ponoszone w związku z prowadzoną działalnością w zakresie wytworzenia maszyn/urządzeń, stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e u.p.d.o.f., podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 1 – jego działalność spełnia (i będzie spełniała) przesłanki uznania jej za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. art. 5a pkt 38 - 40 u.p.d.o.f.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

W pierwszej kolejności należy wskazać na zakres definicyjny działalności badawczo-rozwojowej. Przez działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f., rozumie się: działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

Przez prace rozwojowe, zgodnie z art. 5a pkt 40 u.p.d.o.f., rozumie się: prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Uzupełniając powyższą definicję, należy przytoczyć art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zgodnie z którym prace rozwojowe są: działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając na względzie powyższe definicje, wyróżnia się 3 kryteria działalności badawczo-rozwojowej:

1)twórczość,

2)systematyczność oraz

3)zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ad 1. Twórczość

O twórczym charakterze działalności możemy mówić, gdy podmiot tworzy innowacyjne rozwiązania, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika, a rezultat działalności powinien być odpowiednio ustalony i mieć charakter indywidualny i oryginalny.

W niniejszej sprawie Wnioskodawca projektuje i tworzy (i zamierza to robić w przyszłości) innowacyjne maszyny/urządzenia o nowych funkcjonalnościach, które nie tylko będą odzwierciedlać potrzeby rynku i klientów, ale ukształtuje je w taki sposób, dzięki którym przyczynią się one do znacznego usprawnienia procesów produkcyjnych u klientów.

Tworzone maszyny/urządzenia mają (i będą miały) charakter indywidualny i oryginalny oraz rezultat działalności jest (i będzie) odpowiednio utrwalony. Maszyny/urządzenia tworzone przez Wnioskodawcę mają (i będą miały) charakter innowacyjny w zakresie prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa. Charakter twórczy takiej działalności Wnioskodawcy będzie zatem spełniony.

Zakres aktywności Wnioskodawcy będzie miał charakter zindywidualizowanej i kreatywnej działalności, która ma prowadzić do powstania danej maszyny/urządzenia. Bezpośrednim rezultatem prowadzonych przez Wnioskodawcę prac mają być nowe maszyny/urządzenia jako kompleksowe i zaawansowane rozwiązania technologiczne. Rozwiązania tworzone przez Wnioskodawcę mają (i będą miały) złożony charakter i składają się (będą składać się) z wielu modułów operacyjnych zapewniających funkcjonowanie maszyny/urządzenia. Zakres aktywności Wnioskodawcy ma (i będzie miał) charakter zindywidualizowanej i kreatywnej działalności prowadzącej do powstania innowacyjnych maszyn/urządzeń.

Tym samym działalność Wnioskodawcy spełnia (i będzie spełniała) przesłankę twórczości.

Ad 2. Systematyczność

Działalność systematyczna, to przede wszystkim taka działalność, która prowadzona jest w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

W niniejszej sprawie, Wnioskodawca prowadzi (i zamierza prowadzić) działalność w sposób zorganizowany, a więc metodyczny. Wnioskodawca nabywa (zamierza nabywać) materiały i surowce (w przyszłości możliwe że będzie zatrudniał pracowników), na podstawie których będzie następnie tworzył kompletne maszyny/urządzenia w ramach określonych projektów, które następnie są (będą) rozliczane i odpowiednio ewidencjonowane – co stanowi o tym, że działalność ma charakter zorganizowany i uporządkowany. Praca wykonywana w ramach projektów odbywa się (będzie odbywała się) według określonego harmonogramu oraz metodyki działań, a więc ma (i będzie miała) charakter zaplanowany i metodyczny.

W związku z powyższym w niniejszej sprawie działalność Wnioskodawcy będzie miała charakter systematyczny.

Ad 3. Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań

W niniejszej sprawie działalność Wnioskodawcy ma (i będzie miała) na celu wykorzystywanie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność Wnioskodawcy polega (i będzie polegała) na wykorzystaniu zasobów wiedzy w celu tworzenia nowych, innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie maszyn/urządzeń.

Tym samym zostanie spełniona przesłanka zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystywania jej do tworzenia nowych zastosowań.

W konsekwencji zostaną spełnione wszystkie przesłanki uznania działalności Wnioskodawcy za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 5a pkt 38-40 u.p.d.o.f.

Powyższe również potwierdza, że Wnioskodawca prowadzi (i będzie prowadził) działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 u.p.d.o.f.

Możliwość stosowania ulgi B+R w odniesieniu do działań skupiających się na tworzeniu maszyn czy urządzeń o charakterze innowacyjnym potwierdza m.in. interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 października 2023 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.461.2023.2.JKU, w której za prawidłowe uznano stosowanie ulgi B+R do następujących działań: „Szczególne miejsce w ofercie Wnioskodawcy zajmują specjalistyczne rozwiązania techniczne dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Odbiorcami wyrobów X są klienci z różnorodnych branż m.in. (...).

Szerokie doświadczenie w dziedzinie projektowania i budowy linii termoformujących oraz zaplecze produkcyjno-techniczne daje X możliwość wykonywania maszyn specjalnych doskonale dostosowanych do konkretnych potrzeb kontrahentów. Konstrukcja/funkcjonalność maszyny specjalnej uwzględniają specyfikę produktu, wymagania stawiane przed opakowaniem, oczekiwaną wydajność, współpracę z urządzeniami peryferyjnymi, a także specyfikę pomieszczenia, w którym maszyna będzie zainstalowana. Modułowa budowa maszyn i linii technologicznych zapewniają szerokie możliwości w dostosowaniu konstrukcji do specyficznych wymagań zakładu produkcyjnego klienta.

Efektem realizowanych przez X projektów jest znaczące usprawnienie procesów technologicznych i mechaniczno-konstrukcyjnych funkcjonujących w zakładzie klienta przy wykorzystaniu autorskich innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie budowy maszyn i automatyki przemysłowej. Maszyny i automatyczne linie termoformująco-pakujące X opracowane w wyniku prac projektowych każdorazowo stanowią zindywidualizowane, autorskie, innowacyjne rozwiązania techniczne”.

W ocenie Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 2 – ponoszone przez niego koszty wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, związane z pracą nad maszynami/urządzeniami, będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e u.p.d.o.f., podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 26e ust. 1 u.p.d.o.f. podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi” w ramach określonych w kolejnych ustępach kategorii.

2.1. Materiały i surowce

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f. kosztami kwalifikowanymi są koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zgodnie z powyższym przepisem możliwe jest zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich surowców, materiałów, części i podzespołów niezbędnych do realizacji prac rozwojowych. Zatem, gdy wykorzystanie tych surowców, materiałów, części i podzespołów jest niezbędne do realizacji projektu, należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek danych surowców, materiałów i podzespołów z działalnością o charakterze badawczo-rozwojowym.

Wnioskodawca jest w stanie określić koszty materiałów wykorzystywanych w ramach danego projektu. Wszystkie materiały, które mają być uwzględnione w uldze B+R, są niezbędne dla realizacji projektów – budowy danej maszyny/urządzenia. Mają zatem bezpośredni związek z pracami badawczo-rozwojowymi i stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f., ponoszone w związku z działalnością o charakterze badawczo-rozwojowym.

2.2. Wydatki pracownicze

Przepis art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. wskazany w art. 26e ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. odnosi się do tzw. „wynagrodzeń pracowniczych”, tj. świadczeń wypłacanych osobom fizycznym z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, który został zawarty na podstawie umowy o pracę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy.

Ustawowe wymogi wprowadzone dla uznania danych wydatków za „koszt kwalifikowany” sprowadzają się do spełnienia trzech warunków:

a)wydatek zaliczany jest do kosztów podatkowych podatnika planującego zastosować ulgę,

b)dla uzyskującego świadczenie przychód ten musi stanowić przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f.,

c)pracownik wykonuje działania, które można uznać za działalność badawczo-rozwojową.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1a u.p.d.o.f. do kosztów kwalifikowanych zalicza się również wydatki podatnika poniesione na wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług na podstawie m.in. umów zlecenia zawieranych poza prowadzoną przez daną osobę działalnością gospodarczą (art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Na tle powyższego należy wskazać, iż na podstawie obowiązującej doktryny oraz wykładni celowościowej przywołanych regulacji można stwierdzić, że nadrzędnym parametrem służącym ocenie, czy możliwe jest odliczenie ulgi na działalność badawczo-rozwojową związaną z zatrudnieniem pracowników w celu wykonania tej działalności, jest rzeczywiste wykazanie, że dany pracownik działalność taką faktycznie realizuje. Warunek zatrudnienia pracownika w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej interpretować należy z perspektywy tego, czy pracownik rzeczywiście wykonuje prace związane z działalnością badawczo-rozwojową. Bez znaczenia pozostaje przy tym, czy w umowie z tym pracownikiem wskazano cel zatrudnienia (działalność badawczo-rozwojowa) oraz kiedy owo zatrudnienie nastąpiło.

Zdaniem Wnioskodawcy nie jest konieczne, aby umowa o pracę z pracownikiem realizującym zadania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej zawierała jakiekolwiek postanowienia w tym zakresie. Istotne jest jednak, aby pracodawca miał możliwość weryfikacji, ile czasu pracownik faktyczne przeznaczył na działalność badawczo-rozwojową. Przy czym pracodawca nie jest zobligowany ustawowym nakazem konkretnej formy ewidencjonowania czasu pracy – ustawodawca pozostawił tę materię do uszczegółowienia przedsiębiorcy.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca (w przypadku zatrudnienia pracowników/zleceniobiorców) będzie prowadził szczegółową ewidencję godzin pracy pracowników/zleceniobiorców, tak aby mieć możliwość weryfikacji, ile czasu każdy z nich przeznaczył na prace dotyczące maszyn/urządzeń (prace badawczo-rozwojowe). Spełniony będzie zatem warunek zakładający możliwość weryfikacji faktycznego czasu przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej. Jednocześnie, w ocenie Wnioskodawcy, osoby te wykonywać będą prace, które można uznać za działalność badawczo-rozwojową.

Pracownicy/zleceniobiorcy będą świadczyć swoje pracę na rzecz Wnioskodawcy w zakresie tworzenia innowacyjnych maszyn/urządzeń na różnych stanowiskach. Tym samym, głównym obszarem, w którym wykonywać będą pracę, będzie działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy.

Z uwagi na powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, bez wątpienia można uznać, że koszty związane z pracownikami/zleceniobiorcami stanowić będą koszty kwalifikowane.

Jak wynika z art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.f., do kosztów kwalifikowanych zalicza się również wydatki na ubezpieczenia społeczne (bez składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) poniesione przez Wnioskodawcę w związku z zatrudnianiem pracowników zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową.

Bez wątpienia można uznać, że koszty związane z wydatkami na ubezpieczenia społeczne (bez składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z zatrudnianiem pracowników/zleceniobiorców będą stanowić koszty kwalifikowane.

Wnioskodawca podkreśla przy tym, że powyższa konkluzja dotyczy nie tylko samego wynagrodzenia za pracę i wartości składek na ubezpieczenia ZUS (składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, finansowanej przez Wnioskodawcę jako pracodawcę/płatnika), ale również innych tzw. kosztów pracowniczych, wskazanych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, tj. kosztów dodatkowego ubezpieczenia medycznego, kosztów ubezpieczenia grupowego, tzw. programu benefitowego (do wykorzystania na np. kartę sportową), kosztów podróży służbowych związanych z pracami w zakresie prac badawczo-rozwojowych (m.in. diety i inne należności związane z podróżą, wydatki na nocleg, bilety, koszty paliwa itp.). Jako koszty związane z pracownikami/zleceniobiorcami, związane z działalnością badawczo-rozwojową (tworzeniem innowacyjnych maszyn/urządzeń), będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 u.p.d.o.f.

Podsumowując, koszty pracownicze wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego będą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 u.p.d.o.f. i będą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.3. Odpisy amortyzacyjne

Zdaniem Wnioskodawcy koszty kwalifikowane stanowią (i będą stanowić) również następujące koszty:

1) odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (z wyłączeniem samochodów osobowych, budynków, budowli i lokali będących odrębną własnością) oraz od wartości niematerialnych i prawnych związane z:

·licencjami oraz prawami autorskimi,

·sprzętem komputerowym i elektronicznym (m.in. serwery, komputery, laptopy, monitory),

·sprzętem wykorzystywanym do tworzenia maszyn/urządzeń,

·sprzętem i wyposażeniem biurowym.

2) koszty związane z odpisami amortyzacyjnymi w zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000.00 zł i do których Wnioskodawca stosuje możliwość tzw. jednorazowej amortyzacji.

Powyższe wynika ze wskazanych już wcześniej unormowań art. 26e ust. 2 i 3 u.p.d.o.f.

Art. 26e ust. 3 u.p.d.o.f. wprost wskazuje, że za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. W ocenie Wnioskodawcy nie powinno zatem budzić wątpliwości, że odpisy amortyzacyjne od wskazanych składników majątkowych (w części przypadającej na prace badawczo-rozwojowe) stanowić będą koszty kwalifikowane.

Do kosztów kwalifikowanych zaliczone będą mogły zostać również koszty związane z odpisami amortyzacyjnymi w zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000.00 zł i do których Wnioskodawca stosuje możliwość tzw. jednorazowej amortyzacji. Należy bowiem wskazać, że przepisy u.p.d.o.f. nie wyłączają z kategorii kosztów kwalifikowanych wydatków rozliczanych na zasadzie tzw. jednorazowej amortyzacji. Z tego względu, stosując zasadę o uznawaniu za koszty kwalifikowane odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych w działalności B+R, również odpisy jednorazowe (dokonywane w ramach tzw. jednorazowej amortyzacji) będą objęte zakresem art. 26e ust. 3 u.p.d.o.f.

Uwzględniając powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, opisane koszty będą stanowić koszty kwalifikowane, w związku z czym będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia ich od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W tym miejscu Wnioskodawca podkreśla, że wnioski te dotyczą tylko tej części tych kosztów, które są (będą) faktycznie związane z działalnością B+R – z pracami nad innowacyjną maszyną/urządzeniem. Do kosztów kwalifikowanych będą zatem zaliczane tylko te koszty, które będzie można rzeczywiście powiązać z pracą nad maszynami/urządzeniami.

Możliwość uwzględniania w kosztach podatkowych wskazanych kategorii wydatków potwierdza szereg interpretacji podatkowych. Dla przykładu można wskazać na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 października 2019 r. nr 0115-KDIT3.4011.265.2019.3.PSZ, w której stwierdzono: „Podsumowując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:

- (...) możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wynagrodzeń osób, z którymi Spółka zawarła umowę o dzieło lub zlecenie (tj. z tytułu umów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) wraz ze składkami ZUS uznaje się za prawidłowe,

- (...) możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wydatków na nabycie materiałów i surowców przeznaczonych do działalności BR uznaje się za prawidłowe,

- (...) możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wydatków na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej uznaje się za prawidłowe,

- (...) możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego uznaje się za prawidłowe,

- (...) zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych, uznaje się za prawidłowe”.

Podsumowując powyższe rozważania, w ocenie Wnioskodawcy, ponoszone przez niego koszty wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, związane z pracą nad maszynami/urządzeniami, będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e u.p.d.o.f., podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powziął Pan wątpliwość, czy podejmowana działalność w zakresie opisanych działań spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, a w związku z tym czy może Pan skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

W myśl art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt Pana sprawy, wyraźnie podkreślam, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych Pana aktywności, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podmiot stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Ponadto kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe, konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

· nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

· łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;

· kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

· wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność w zakresie projektowania, konstruowania i produkcji innowacyjnych, specjalistycznych maszyn/urządzeń, a dochody z tej działalności gospodarczej opodatkowuje Pan podatkiem liniowym. Pana działalność polega na projektowaniu, konstruowaniu, tworzeniu oraz montowaniu maszyn mechanicznych na indywidualne zlecenie klientów. Nowe maszyny/urządzenia opracowywane przez Pana cechują się indywidualnym podejściem oraz stanowią innowacyjne rozwiązania, które dotychczas nie ukazały się na rynku. Maszyny/urządzenia mają charakter prototypowy i nie są to rozwiązania produkowane masowo. Każda maszyna jest projektowana pod dane wymagania i specyfikacje podane przez klienta – ma charakter jednostkowy i indywidualny. Wskazał Pan na trzy projekty, które szczegółowo opisał Pan we wniosku, w stosunku do których zamierza Pan skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej za lata 2022-2023. Ponadto od 2024 r. oraz w kolejnych latach będzie Pan realizował kolejne projekty tego samego typu.

Prace rozwojowe

Wskazał Pan, że przed przystąpieniem do realizacji projektu/maszyny zakładany jest nowy projekt w ewidencji projektów, wówczas określa Pan stopień zaangażowania w projekt oraz elementy, jakie będą musiały być wykonane. Głównym rodzajem wiedzy, który został połączony, to wiedza z zakresu automatyki, robotyki i konstrukcji maszyn. W jej efekcie powstało zupełnie nowe i autorskie rozwiązanie, które łączyło rozwiązania technologiczne. W przypadku wszystkich projektów nie było możliwości wykorzystania rozwiązań obecnych już na rynku. Doprowadziło to do wytworzenia nowych rozwiązań, między innymi, takich jak: (…). Każdorazowo proces wymyślania, testowania i wdrażania nowych pomysłów na rozwiązania technologiczne wiąże się z ryzykiem niepowodzenia, ponieważ są to rozwiązania nowe i z góry nie da się przewidzieć, czy rezultat będzie w 100% taki, jak zakładany. Pana prace nie będą obejmowały rutynowych i okresowych zmian w produktach, nawet jeśli będą one miały charakter ulepszenia.

Twórczość

Wynikiem Pana prac jest lub ma na celu być stworzenie nowego rozwiązania w postaci maszyny. Pana działania dotyczą nowych rozwiązań lub rozwiązań nieistniejących, a także mających na celu ulepszenie określonych rozwiązań – w tym celu wykorzystuje Pan dostępne technologie w celu wypracowania tych rozwiązań. Same prowadzone prace odróżniają się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiadają cechę nowości. W ramach prac tworzy Pan m.in. nowe funkcjonalności/zastosowania, niefunkcjonujące dotychczas u danego podmiotu. Efektem Pana działań jest każdorazowo stworzenie nowej maszyny/urządzenia na podstawie nowych technologii dostosowanych do konkretnego rozwiązania. Efektem każdego z projektów jest powstanie maszyny, która będzie miała innowacyjny charakter. Każdy z trzech projektów ukierunkowany jest na stworzenie maszyny, która będzie mieć nowe zastosowanie dla klienta: projekt I – (…), projekt II – (…), projekt III – (…). Wskazał Pan, że Pana działania mają charakter twórczy, oryginalny i kreatywny, są ukierunkowane na tworzenie nowych rozwiązań o charakterze unikatowym. Maszyny tworzone są przez Pana na zlecenie klienta i uwzględniają jego potrzeby, a finalnie prowadzą do ulepszenia obecnie dostępnych rozwiązań w zakresie maszyn wykorzystywanych w procesach produkcyjnych oraz wypracowania nowego, innowacyjnego produktu, dopasowanego do potrzeb danego klienta/projektu. Wykorzystuje Pan w tym procesie własną inwencję twórczą i korzysta z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności.

Systematyczność

W odniesieniu do kryterium systematyczności wskazał Pan, że tworzenie maszyn odbywa się w ramach prac prowadzonych w sposób ciągły, systematyczny, zaplanowany i metodyczny. W ramach projektów dla tworzonych poszczególnych rozwiązań wyznaczane są odpowiednie cele do osiągnięcia:ukończenie projektu zgodnie z wymaganiami klienta, uzyskanie jak najlepszej wydajności maszyny/urządzenia, wytworzenie rozwiązania o określonych parametrach, niefunkcjonującego wcześniej u klienta. Przed przystąpieniem do realizacji projektu/maszyny przez Pana zakładany jest nowy projekt w ewidencji projektów, wówczas określa Pan stopień zaangażowania w projekt oraz elementy, jakie będą musiały być wykonane. W toku Pana prac zostały osiągnięte konkretnie cele – powstały maszyny/urządzenia w ramach Pana własnej pracy twórczej z użyciem części i komponentów potrzebnych do ich wytworzenia. Źródłem finansowania zaplanowanych prac były są i będą przychody z faktur wystawianych klientom. Każdy projekt miał swój harmonogram określony na podstawie oczekiwań stawianych przez danego klienta. Harmonogramy przewidywały, w jakim czasie będą realizowane poszczególne etapy wytworzenia maszyny/urządzenia. Harmonogramy zostały zrealizowane.

Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

W odniesieniu do tego kryterium wskazał Pan, że tworzenie maszyn odbywa się w ramach prac, które są ukierunkowane na tworzenie nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Dysponuje Pan takimi zasobami wiedzy, jak: wiedza uzyskana podczas edukacji na kierunku (…), doświadczenie z zakresu tworzenia rozwiązań prototypowych, zakończonych uzyskaniem razem z (…) patentu na rozwiązanie/wynalazek będący przedmiotem pracy magisterskiej, wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania i konstrukcji maszyn/urządzeń, wiedza ogólnodostępna z zakresu konstrukcji maszyn, szkolenia zawodowe i konferencje zawodowe. Wiedza ta została wykorzystana podczas tworzenia nowych zastosowań technologicznych. Uzyskał Pan wiedzę na temat opracowywania rozwiązań technologicznych o wysokim stopniu samodzielności. Rozwiązania takie mogą być rozwijane w ramach innych projektów. Opracowany projekt od początku był rozwiązaniem innowacyjnym i autorskim. W wyniku prowadzonych prac uzyskano nowe rozwiązanie technologiczne, dzięki któremu nabył Pan wiedzę z zakresu łączenia elementów technicznych. Zdobyta przez Pana wiedza pozwala na tworzenie bardziej zaawansowanych rozwiązań w przyszłości i realizację kolejnych innowacyjnych projektów.

Podsumowanie: stwierdzam, że opisana szczegółowo w opisie sprawy działalność w zakresie projektowania, konstruowania i produkcji innowacyjnych, specjalistycznych maszyn/urządzeń stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 i pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przechodząc do kwestii ulgi na działalność badawczo-rozwojową, wskazuję, że zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Aby stwierdzić, czy przysługuje Panu prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezbędna jest ocena, czy spełnione są wszystkie warunki do skorzystania z tego odliczenia.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Stosownie do art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

Co istotne, stosownie do art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Jednocześnie na podstawie art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Na podstawie natomiast art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

Stosownie natomiast do ust. 9 ww. artykułu:

Przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 26ea.

Należy mieć na uwadze również brzmienie przepisu art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Na podstawie tych przepisów stwierdzam – aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1) podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2) koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3) koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

4) podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5) w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6) podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

7) kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

8) koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały przez niego odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W odniesieniu do uznania ponoszonych przez Pana w związku z działalnością badawczo-rozwojową opisanych we wniosku wydatków za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1.

Definicja kosztów uzyskania przychodów sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu – każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika podlega indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Jednocześnie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zamknięty katalog wydatków, których podatnik nie może zaliczyć do kosztów pomniejszających przychody nawet wówczas, gdy mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością i zostały poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Z wniosku wynika, że w związku z działalnością badawczo-rozwojową ponosi Pan koszty materiałów i surowców.

W odniesieniu do kosztów materiałów zużytych podczas prac badawczo-rozwojowych zwracam uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciem „materiały”, które nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

W zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.).

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości:

Materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Pogląd ten znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji tego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (...).

Konstrukcja art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z poczynionymi powyżej uwagami, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów i surowców, których definicje słownikowe przytoczono powyżej, stanowiących koszty uzyskania przychodów, niezbędnych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli bez takich elementów niemożliwe będzie jej prowadzenie. Innymi słowy – kosztami kwalifikowanymi są wydatki na surowce i materiały, bez których niemożliwe jest nie tylko prowadzenie samych badań, wdrażania różnych procesów w ramach działalności badawczo-rozwojowej, ale również, bez których niemożliwe byłoby wprowadzenie i wykorzystanie odpowiednich narzędzi i oprzyrządowania dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że w ramach prowadzonej działalności nabywa Pan materiały i surowce, które były/są/będą bezpośrednio wykorzystywane w Pana działalności badawczo-rozwojowej, takie jak (…).

Zatem Pana wydatki na nabycie materiałów i surowców wpisują się w kategorię materiały i surowce. To oznacza, że ma Pan możliwość uznania tych wydatków za koszty kwalifikowane.

Podsumowanie: ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym przez Pana wydatki na nabycie materiałów i surowców stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową nie wyklucza Pan, że będzie Pan ponosić koszty wynagrodzeń na rzecz osób realizujących prace badawczo-rozwojowe, tj. pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę oraz osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenia.

Kwestia dotycząca możliwości zaliczenia wynagrodzeń pracowników (tj. osób zatrudnionych na umowy o pracę) do kosztów kwalifikowanych została uregulowana w cytowanym wyżej art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Należności ze stosunku pracy mogą być uznane za koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Przez „ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu” należy rozumieć wyłącznie czas faktycznie przepracowany. Zwracam uwagę, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego na tę działalność. Jednocześnie odliczeniu, co do zasady, podlegają wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz dodatki i nagrody wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od tych należności określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zwracam uwagę, że istotne jest, aby pracownicy (tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę) faktycznie wykonywali zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem, że umowa o pracę bądź inny dokument potwierdza, że w zakresie kompetencji pracownika znajduje się wykonywanie czynności stanowiących realizację działalności badawczo-rozwojowej, pracownik ten musi też faktycznie uczestniczyć w tych pracach. Tylko wówczas ich wynagrodzenia obejmujące koszty pracownicze będą mogły stanowić dla podatnika koszt kwalifikowany w całości.

W sytuacji jednak, gdy pracownicy wykonują obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadne jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzeń wypłaconych pracownikom, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Podkreślam, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Można zatem przyjąć, że podatnik korzystający z ulgi – dla celów dowodowych – winien prowadzić ewidencję czasu pracy poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową.

W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas to wynagrodzenie nie będzie stanowić kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem koszty wynagrodzeń pracowników oraz składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych finansowane przez Pana mogą być uznane za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Z wniosku wynika również, że nie wyklucza Pan, że będzie Pan zatrudniać zleceniobiorców na podstawie umów cywilnoprawnych, a uzyskiwane przez nich należności są kwalifikowane do źródła określonego w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 13 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

W odniesieniu do tych wydatków również wskazuję, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wynagrodzenia osób, które będą wykonywać usługi na Pana rzecz na podstawie umów cywilnoprawnych oraz sfinansowane przez Pana składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych – w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej w danym miesiącu – stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowanie: wydatki poniesione na wynagrodzenia pracowników i wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia) oraz sfinansowane przez Pana składki z tytułu tych umów określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych – w części, w jakiej w danym miesiącu wykonują oni czynności w ramach działalności badawczo-rozwojowej – może Pan zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 i pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do wydatków, które będzie Pan ponosić na składniki majątku stanowiące środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 (…).

W przypadku odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej wskazuję, że ich podstawą zaliczenia w poczet kosztów kwalifikowanych jest art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Choć ustawodawca nie użył w tym przepisie sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że do kosztów kwalifikowanych podatnicy mogą zaliczać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

To sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w całości stanowią koszt kwalifikowany, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast w sytuacji, gdy takie składniki są częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, działalności podstawowej niezwiązanej z działalnością badawczo-rozwojową, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych stanowią koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne służą prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem może Pan zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ramach limitów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych opisanych we wniosku i wykorzystywanych w prowadzonej przez Pana działalności, jeżeli są rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Pana.

Podsumowanie: ponoszone przez Pana koszty odpisów amortyzacyjnych od opisanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które będą wykorzystywane w toku realizacji przez Pana projektów, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością, stanowią u Pana koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pozostaje zatem jeszcze ocena, czy ma Pan prawo do skorzystania z omawianej ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Z opisu sprawy wynika, że:

1) prowadził/prowadzi/będzie ponosić Pan działalność badawczo-rozwojową,

2) w ramach działalności badawczo-rozwojowej poniósł/ponosi/będzie ponosić Pan koszty będące kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3) koszty, które mają podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, były/są/będą zaliczane, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana, w tym przez odpisy amortyzacyjne,

4) koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną uwzględnione przez Pana w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5) koszty mające podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową nie zostały i nie zostaną odliczone przez Pana od podstawy obliczenia podatkuoraz nie zostały zwrócone Panu w jakiejkolwiek formie,

6) w prowadzonych księgach podatkowych wyodrębniał/wyodrębnia/będzie Pan wyodrębniał koszty działalności badawczo-rozwojowej.

To oznacza, że zostały spełnione przesłanki do zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Zatem przysługuje Panu prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w związku z tym będzie Pan uprawniony do odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

Posumowanie: jest Pan zatem uprawniony do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, a tym samym może Pan odliczyć od podstawy obliczenia podatku wskazane we wniosku koszty kwalifikowane związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-stanów faktycznych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00