Interpretacja indywidualna z dnia 10 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.225.2024.1.MM
1. Czy wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów służbowych przez pracowników Spółki stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą zgodnie z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, wobec czego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT? 2. Czy wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów służbowych przez wspólników Spółki stanowią ukryte zyski zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wobec czego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
1.Czy wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów służbowych przez pracowników Spółki stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą zgodnie z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, wobec czego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT;
2.Czy wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów służbowych przez wspólników Spółki stanowią ukryte zyski zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wobec czego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiadającym numer NIP: (...).
Spółka od 1 stycznia 2024 r. wybrała sposób opodatkowania na zasadach ryczałtu od dochodów spółek uregulowanych w rozdziale 6b Ustawy o CIT (dalej jako estoński CIT). Spółka spełnia wszystkie formalne przesłanki do opodatkowania estońskim CIT z art. 28j i nast. ustawy o CIT.
Spółka zajmuje się szeroko pojętym serwisem maszyn i urządzeń produkcyjnych, oraz konserwacją urządzeń transportu bliskiego u klientów na terenie województwa (...) a także utrzymaniem i konserwacją (...).
Spółka posiada następujące środki trwałe:
-samochód (…) z pełnym prawem do odliczenia VAT (100%),
-samochód (…) z pełnym prawem do odliczenia VAT (100%),
-samochód (…) z pełnym prawem do odliczenia VAT (100%),
-samochód (…) z pełnym prawem do odliczenia VAT (100%).
Samochody te nie są samochodami osobowymi w rozumieniu przepisów podatkowych. Wszystkie w/w samochody przeszły dodatkowe badanie techniczne i mają w dowodzie rejestracyjnym wpis VAT-1 i CIT-a.
Wszystkie samochody spółki są dostosowane do wykonywania usług serwisowych u klienta. W części ładunkowej na stałe znajduje się wyposażenie:
-narzędzia,
-materiały oraz sprzęt konieczny do wykonywania usług serwisowych.
Samochody ze względu na ich dodatkowe wyposażenie oraz dane konstrukcyjne ograniczają możliwość ich wykorzystywania do celów prywatnych.
W spółce zatrudniony jest jeden pracownik biurowy, który do biura spółki dojeżdża samochodem prywatnym.
Wspólnicy oraz członkowie zarządu w celu dojazdu do siedziby spółki lub biura korzystają z prywatnych środków transportu.
Jeden z samochodów firmowych zaparkowany jest pod biurem spółki i w razie potrzeby wykorzystywany jest przez pracownika biurowego lub wspólników w celach służbowych. (Odbiór, dostawa części, nagła interwencja w przypadku braku dostępnych serwisantów, wizyty handlowe u klienta).
Zatrudnieni w firmie serwisanci zamieszkali na terenie województwa X - dysponują firmowymi samochodami serwisowymi i rozpoczynają pracę w miejscu zamieszkania. Pracownicy wyjeżdżają bezpośrednio do klienta firmy. Każdego dnia lub dzień wcześniej środkami komunikacji elektronicznej są informowani o miejscu pracy w danym dniu. W ciągu dnia zmieniają również lokalizacje. Kończą prace w miejscu zamieszkania.
W firmie obwiązuje zakaz używania samochodów do celów prywatnych i wyjazdów w innym celu niż służbowy. Pracownicy jak i wspólnicy nie mogą wykorzystywać tych pojazdów do celów prywatnych, żaden z nich nie ma przyznanego ryczałtu na korzystnie z samochodu służbowego do celów prywatnych.
Oprócz biura i siedziby spółki firma nie dysponuje innym miejscem wykonywania działalności ani dedykowanym parkingiem dla samochodów służbowych. Ze względu na lokalizację centrum dużego miasta, z jednym z pracowników serwisowych została podpisana umowa najmu pomieszczenia gospodarczego, w celu umożliwienia parkowania samochodu służbowego i ewentualnego przechowania materiałów lub sprzętu nie potrzebnego w danej chwili do wykonywania pracy. Pozostali pracownicy parkują samochody na terenie prywatnych posesji znajdujących się poza granicami dużych aglomeracji.
W związku z opisanym stanem Spółka ponosi obecnie wydatki związane z pojazdami, których wartość średnio wynosi około 85.000,00 zł rocznie. Są to głównie następujące wydatki:
-koszty eksploatacyjne samochodów (paliwo, serwis, naprawa, części, akcesoria samochodowe),
-odpisy amortyzacyjne od samochodów będących środkami trwałymi.
Samochody wykorzystywane są przez pracowników i wspólników Spółki. Wnioskodawca nie prowadzi dla w/w samochodów ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 Ustawy VAT.
W związku z takim stanem faktycznym, Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy wskazane powyżej wydatki, w tym również odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Spółkę w związku z używaniem samochodów służbowych przez pracowników i wspólników Wnioskodawcy, powinny zostać zaliczone do ukrytych zysków bądź wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i wobec tego podlegać opodatkowaniu estońskim CIT.
Pytania
1.Czy wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów służbowych przez pracowników Spółki stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą zgodnie z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, wobec czego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT?
2.Czy wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów służbowych przez wspólników Spółki stanowią ukryte zyski zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wobec czego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Spółka X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ponosi wydatki oraz dokonuje odpisów amortyzacyjnych w związku z używaniem przez pracowników i wspólników Spółki samochodów służbowych.
Są to samochody do 3,5 tony, które zgodnie z art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie są uznawane za samochody osobowe.
Stosownie do art. 4a ust. 9a ustawy o CIT ilekroć w ustawie jest mowa o: samochodzie osobowym - oznacza to pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:
a)pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
-klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
-z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków.
Wszystkie samochody użytkowane w Spółce przeszły dodatkowe badanie techniczne i mają w dowodzie rejestracyjnym wpis VAT-1 i CIT-a.
Zgodnie z ustawą o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą.
Przepisy ustawy o CIT nie wprowadzają jednak szczególnych regulacji rozpoznawania wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz ukrytych zysków w sytuacji, gdy wykorzystywanym składnikiem majątku jest samochód ciężarowy. Przepisy art. 28m ust. 4a ustawy o CIT dotyczące wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz przepisy art. 28m ust. 4 ustawy o CIT dotyczące ukrytych zysków, odnoszą się wyłącznie do samochodów osobowych, środków transportu lotniczego oraz innych składników majątku, a co za tym idzie nie stanowią o wydatkach ponoszonych w związku z wykorzystaniem samochodów ciężarowych.
Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi: „Przewodnik do ryczałtu od dochodów spółek” z 23 grudnia 2021 r. (strona 6): w ocenie dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz dochodów z tytułu ukrytych zysków, znaczenie może mieć rozumienie wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów w kontekście art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ustawy o CIT.
Warto zwrócić uwagę, że w przypadku opodatkowania w formie „standardowego” CIT w odniesieniu do samochodów ciężarowych nie występują ograniczenia co do możliwości zaliczenia ponoszonych na nie wydatków do kosztów uzyskania przychodów, na co wskazuje, w szczególności art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT.
Wnioskodawca nie prowadzi ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 Ustawy VAT, jednocześnie pracownicy ani wspólnicy nie mogą użytkować samochodów do celów prywatnych. Parkowanie samochodów w miejscu zamieszkania pracowników zdaniem Wnioskodawcy jest uzasadnione prawidłowym wykonywaniem obowiązków wynikających ze specyfiki pracy.
W ocenie Wnioskodawcy, wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z używaniem samochodów służbowych przez pracowników Spółki nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą zgodnie z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, wobec czego nie będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
W ocenie Wnioskodawcy, wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Spółkę w związku z używaniem samochodów służbowych przez wspólników Spółki nie stanowią ukrytych zysków zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wobec czego nie będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytań). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji. Przede wszystkim, przedmiotem interpretacji nie była ocena, czy w istocie spełniają Państwo przesłanki do korzystania z zasad opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawyz 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: ustawa o CIT):
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą).
Zgodnie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2)świadczenia wykonane na rzecz:
a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8)wydatki na reprezentację;
9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji. Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji.
Zgodnie natomiast z art. 28m ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT:
Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.
Zgodnie zaś z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT:
Do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
1) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
2) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.
Jak wynika natomiast z art. 28m ust. 5 ustawy o CIT:
W przypadkach, o których mowa w ust. 4 pkt 2 lit. a oraz ust. 4a pkt 1, ciężar dowodu, że składnik majątku jest wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej, spoczywa na podatniku.
W przypadku gdy podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek wykorzystuje samochody wyłącznie dla celów działalności gospodarczej, wówczas nie jest on zobowiązany do zapłaty podatku od dochodu z tytułu ukrytych zysków ani dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Jednakże, zgodnie z art. 28m ust. 5 ustawy o CIT ciężar dowodu, że składniki majątku są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej, spoczywa na podatniku. Podatnik ma pełną dowolność co do formy i wyboru środków dowodowych.
Jeśli zatem podatnik opodatkowany ryczałtem nie posiada środków dowodowych świadczących o wykorzystywaniu składników majątku wyłącznie na cele działalności gospodarczej, wtedy jest on zobowiązany zaliczyć odpowiednio do dochodu z tytułu ukrytych zysków albo wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem składników majątku, w wysokości 50%.
Należy zaznaczyć, iż nieprowadzenie przez podatnika opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek ewidencji określonej w art. 16 ust. 5f ustawy o CIT nie oznacza automatycznie, że jest on obowiązany rozpoznać dochód z tytułu ukrytych zysków lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Jeżeli, pomimo nie prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, podatnik będzie w stanie udowodnić zgodnie z art. 28m ust. 5 ustawy o CIT, że samochody są wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej to w takiej sytuacji wydatki z tego tytułu nie będą opodatkowane jako ukryty zysk, ani wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą. Natomiast jeżeli podatnik nie będzie w stanie udowodnić, że samochody są wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej to w takim przypadku 50% wydatków z tego tytułu będzie stanowić:
a)ukryty zysk – w przypadku wykorzystywania samochodu przez wspólnika, podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym wspólnikiem;
b)wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą – w przypadku wykorzystywania samochodu przez podmiot niebędący wspólnikiem, podmiotem powiązanym bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym wspólnikiem.
Wskazać w tym miejscu należy również, że stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:
Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to: podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.
W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:
Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- ten sam inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
W świetle art. 11a ust. 2 ustawy o CIT:
Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:
1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
a) udziałów w kapitale lub
b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,
2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.
Z Państwa wniosku wynika, że od 1 stycznia 2024 r. wybrali Państwo opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek.
Posiadają Państwo na wyposażeniu środki trwałe w postaci samochodów, które nie są samochodami osobowymi w rozumieniu przepisów podatkowych. Wszystkie samochody przeszły dodatkowe badanie techniczne i mają w dowodzie rejestracyjnym wpis VAT-1 i CIT-a oraz są dostosowane do wykonywania usług serwisowych u klientów.
W firmie obwiązuje zakaz używania samochodów do celów prywatnych i wyjazdów w innym celu niż służbowy. Pracownicy jak i wspólnicy nie mogą wykorzystywać tych pojazdów do celów prywatnych, żaden z nich nie ma przyznanego ryczałtu na korzystnie z samochodu służbowego do celów prywatnych. Spółka nie prowadzi dla wspomnianych pojazdów ewidencji.
Państwa wątpliwości budzą następujące kwestie:
1.Czy wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Państwa w związku z używaniem samochodów służbowych przez pracowników Spółki stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą zgodnie z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT, wobec czego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
2.Czy wskazane wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone przez Państwa w związku z używaniem samochodów służbowych przez wspólników Spółki stanowią ukryte zyski zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wobec czego będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Mając na uwadze opis stanu faktycznego, wskazać należy, że opisane we wniosku wydatki i odpisy amortyzacyjne ponoszone w związku z używaniem samochodów ciężarowych przez wspólników oraz zatrudnionych pracowników wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej nie będą stanowić ukrytych zysków ani wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Jak już bowiem wyżej wskazano, w przypadku gdy podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek wykorzystuje składniki majątku wyłącznie dla celów działalności gospodarczej, wówczas nie jest on zobowiązany do zapłaty podatku od dochodu z tytułu ukrytych zysków ani dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Jednakże, zgodnie z art. 28m ust. 5 ustawy o CIT ciężar dowodu, że składniki majątku są wykorzystywane na cele działalności gospodarczej, spoczywa na podatniku.
Skoro zatem samochody ciężarowe, o których mowa we wniosku są wykorzystywane wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej, to nie będą kwalifikowane jako ukryte zyski i nie będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. a ustawy o CIT ani jako wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 28m ust. 4a pkt 1 ustawy o CIT, pod warunkiem, że Spółka jest w stanie udowodnić ten fakt.
Tym samym Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe, jednak z innych względów niż wskazane przez Wnioskodawcę.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Ponadto, podkreślenia wymaga w tym miejscu fakt, że uregulowane w art. 14b-14h Ordynacji podatkowej postępowanie w sprawie wydawania interpretacji indywidualnych jest postępowaniem odrębnym od postępowania podatkowego czy kontrolnego, w ramach których prowadzone jest postępowanie dowodowe. Regulacje ww. ustawy nie przewidują prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego. Należy zatem wskazać, że to na podatniku ciąży obowiązek prawidłowego udokumentowania faktu wykorzystywania samochodu wyłącznie na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Taka ocena nie może zostać przeprowadzona w ramach wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa(t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pańtwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanych:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).