Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.434.2024.2.MJ
Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za przystąpienie do egzaminu oraz za odpłatne szkolenia przygotowujące do egzaminu na doradcę podatkowego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 26 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za przystąpienie do egzaminu oraz za odpłatne szkolenia przygotowujące do egzaminu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 czerwca 2024 r. (wpływ 24 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od 2 kwietnia 2024 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi księgowe sklasyfikowane wg PKD 69.20.Z.
Z uwagi na chęć rozszerzenia katalogu usług o doradztwo podatkowe, chcąc uzyskać niezbędne do tego uprawnienia, zamierza Pan przystąpić do państwowego egzaminu na doradcę podatkowego, który jest organizowany przez Państwową Komisję Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego działającą przy Ministerstwie Finansów.
Opłata za egzamin wynosi 1 800 zł, natomiast w przypadku niepowodzenia, za każde kolejne podejście po 900 zł. Dodatkowo, aby zwiększyć szanse powodzenia i finalnie zdania egzaminów, a także po ukończeniu obowiązkowej praktyki, uzyskać wpis na listę doradców podatkowych, zamierza Pan skorzystać z odpłatnego szkolenia przygotowującego do egzaminu na doradcę podatkowego, które jest organizowane przez podmiot prywatny.
Uzupełnienie wniosku
Zakładając działalność gospodarczą wybrał Pan rozliczanie dochodów wg zasad ogólnych - skali podatkowej.
Rozszerzyć katalog usług o doradztwo podatkowe będzie Pan mógł dopiero po uzyskaniu wpisu na listę doradców podatkowych - zatem po zdaniu wszystkich części egzaminu, a także po odbyciu obowiązkowej 6-miesięcznej praktyki. Do części pisemnej podejdzie Pan w październiku 2024 r., do części ustnej planuje Pan przystąpić do końca 2024 r., więc jeśli wszystko pójdzie po Pana myśli, to wpis na listę będzie w drugiej połowie roku 2025, i wówczas będzie Pan uprawniony do świadczenia usług doradztwa podatkowego.
Poniesienie wydatków będzie miało wpływ na Pana przychody w przyszłości, ponieważ będzie świadczył Pan dodatkowe usługi – doradztwo podatkowe, a do czasu uzyskania niezbędnych uprawnień zwiększą się Pana kompetencje również w zakresie usług księgowych - wymagania egzaminacyjne zawierają również bardzo dużo elementów rachunkowości, a także związanych z prowadzeniem tzw. "małej księgowości" w postaci podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów i ewidencji ryczałtowych, co obecnie czyni Pan w ramach świadczonych usług. Dzięki zwiększaniu wiedzy merytorycznej w trakcie szkolenia ukierunkowanego na zdobycie uprawnień doradcy podatkowego polepszy Pan wizerunek wśród podmiotów, z którymi obecnie współpracuje - nawet nie świadcząc jeszcze usług doradztwa, do których na dzień dzisiejszy nie jest Pan umocowany. Na skutek rosnących kompetencji będzie Pan mógł negocjować stawki proponowane Klientom i to ma szansę przy rozsądnym zarządzaniu ryzykiem zwiększyć przychody ze sprzedaży.
Poniesienie wydatków będzie służyć zarówno zachowaniu jak i zabezpieczeniu źródła przychodów, ponieważ reprezentując postawę aktywną wobec samorozwoju w dziedzinie podatków zbuduje Pan wizerunek osoby, która w oczach partnerów biznesowych jest atrakcyjna w kontekście kontynuowania rozpoczętej już współpracy. Jednym z Pana Klientów jest biuro rachunkowe zarządzane przez doradcę podatkowego, dla którego rozwój partnerów znajduje się z aprobatą.
W dalszej perspektywie, również inni kontrahenci widząc, że legitymuję się uprawnieniami lub dąży Pan do ich zdobycia, podnosząc kompetencje związane również z usługami obsługi księgowej - mogą odbierać współpracę jako godną kontynuowania.
Wydatki, tj. opłatę za egzamin oraz zapłatę za fakturę za szkolenie przygotowujące do egzaminów poniósł Pan na początku czerwca 2024 r. - właściwie kilka dni po złożeniu wniosku o interpretację indywidualną.
Pytania
Czy obowiązkowe opłaty za przystąpienie do egzaminów na doradcę podatkowego (także opłaty za kolejne podejścia) będą stanowić koszt uzyskania przychodów? Czy jest to niezależne od wyników egzaminu (pozytywnego lub negatywnego)?
Czy nieobowiązkowe, ale ułatwiające naukę odpłatne szkolenia przygotowujące do egzaminu na doradcę podatkowego organizowane przez podmiot prywatny będą stanowić koszt uzyskania przychodów? Czy jest to niezależne od wyników egzaminu (pozytywnego lub negatywnego)?
Pana stanowisko
Pana zdaniem, zarówno obowiązkowe opłaty za przystąpienie do egzaminów na doradcę podatkowego, jak i wydatki na szkolenia przygotowujące do egzaminu na doradcę podatkowego spełniają warunki określone w art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. są kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz równolegle nie znajdują się w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dlatego mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.
Według Pana wynik egzaminów nie ma znaczenia w przypadku kwalifikowania wskazanych w opisie zdarzeń przyszłych wydatków, jako koszty uzyskania przychodów, dlatego, że w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma przepisów, które uzależniałyby kwalifikowanie wydatków od zrealizowania założonego planu, tj. w tym przypadku uzyskania wpisu na listę doradców podatkowych, co uprawni do rozszerzenia zakresu usług o doradztwo podatkowe.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą zostać spełnione następujące warunki, tzn. dany wydatek:
•został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność Podatnika przez osoby inne niż Podatnik),
•jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została Podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
•pozostaje w związku z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą,
•poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
•został właściwie udokumentowany,
•nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 wskazanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Kosztami uzyskania przychodów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów wskazanej ustawy nie podlegają wyłączeniu z tych kosztów. Przy czym związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.
Do stwierdzenia, czy poniesione opłaty za przystąpienie do egzaminu oraz odpłatne szkolenia przygotowujące do egzaminu, o których mowa we wniosku, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej istotnym jest zatem ustalenie:
•czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością, czy też,
•wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością gospodarczą, a więc który, co do zasady ma charakter osobisty.
Innymi słowy, za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy takie wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 kwietnia 2017 r., sygn. akt II FSK 3499/16 wskazał, że
„(…) pojęcie kosztów uzyskania przychodów oparte jest na klauzuli generalnej, a to oznacza, że do tej kategorii zaliczyć można wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów (ich zabezpieczenia lub zachowania) z wyjątkiem taksatywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. Przy tym pozostawanie danego wydatku poza katalogiem określonym w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. nie uprawnia do przyjęcia domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w tym przepisie są z mocy prawa uznane za koszty podlegające odliczeniu. Niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczą przesłankę, jaką jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wystąpienie tego wpływu (związku przyczynowo˗skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem) należy oceniać (badać) ad casum”.
Z wniosku wynika, że w ramach prowadzonej przez Pana działalność gospodarczą świadczy Pan usługi księgowe. Z uwagi na chęć rozszerzenia katalogu usług o doradztwo podatkowe, chcąc uzyskać niezbędne do tego uprawnienia, zamierza Pan przystąpić do państwowego egzaminu na doradcę podatkowego. Aby zwiększyć szanse powodzenia i zdania egzaminów, a także po ukończeniu obowiązkowej praktyki, uzyskać wpis na listę doradców podatkowych, zamierza Pan skorzystać z odpłatnego szkolenia przygotowującego do egzaminu na doradcę podatkowego.
Do części pisemnej przystąpi Pan w październiku 2024 r., do części ustnej planuje Pan przystąpić do końca 2024 r.
Jak wskazał Pan w opisie sprawy, do czasu uzyskania niezbędnych uprawnień zwiększą się Pana kompetencje również w zakresie usług księgowych - wymagania egzaminacyjne zawierają również bardzo dużo elementów rachunkowości, a także związanych z prowadzeniem tzw. "małej księgowości" w postaci podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów i ewidencji ryczałtowych, co obecnie czyni Pan w ramach świadczonych usług.
Wydatki, tj. opłatę za egzamin oraz zapłatę za fakturę za szkolenie przygotowujące do egzaminów poniósł Pan na początku czerwca 2024 r.
Ponadto, jak podał Pan we wniosku, prowadzona przez Pana działalność jest sklasyfikowana wg PKD 69.20.Z.
Klasyfikacja ta obejmuje grupowanie – „Działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe”, zgodnie z rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. z 2007 r., poz. 1885).
Mając powyższe na uwadze, należy więc stwierdzić, że opisane przez Pana obowiązkowe opłaty za przystąpienie do egzaminów na doradcę podatkowego oraz wydatki na szkolenia przygotowujące do egzaminu na doradcę podatkowego są/będą związane z zakresem prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, a wiedza na nich zdobyta może mieć wpływ na wysokość Pana przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie ich źródła. Z tego też względu, poniesione przez Pana opłaty za przystąpienie do egzaminu oraz opłaty za odpłatne szkolenia przygotowujące do egzaminu będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.
Wobec powyższego Pana stanowisko uznaję za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Przy wydawaniu tej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right