Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.110.2024.4.KK
W zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
17 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 16 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 czerwca 2024 r. (wpływ 24 czerwca 2024 r.) oraz pismem z 24 czerwca 2024 r. (wpływ 2 lipca 2024 r.) Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania: A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (ul. (…), (…); NIP: (…));
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: B spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (ul. (…), (…); NIP: (…));
Opis stanu faktycznego
A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Nabywca”) jest spółką kapitałową utworzoną zgodnie z prawem polskim, posiadającą siedzibę na terytorium Polski. Spółka prowadzi działalność w zakresie wynajmu oraz zarządzania nieruchomościami, zwłaszcza w zakresie powierzchni handlowych. Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej, prowadzącej działalność gospodarczą w branży (…), skupiającej się na handlu detalicznym (dalej: „Grupa”). Nabywca jest zarejestrowany jako podatnik czynny VAT.
B spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: „Sprzedający”; dalej łącznie z Nabywcą: „Strony” lub „Wnioskodawcy”) jest spółką osobową utworzoną zgodnie z prawem polskim, posiadającą siedzibę na terytorium Polski. Profil działalności Sprzedającego obejmuje działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Sprzedający prowadzi działalność zasadniczo poprzez realizację poszczególnych projektów inwestycyjnych polegających w głównej mierze na budowie, komercjalizacji i sprzedaży budynku wraz z gruntem. Sprzedający jest zarejestrowany jako podatnik czynny VAT.
Sprzedający dokonał zbycia nieruchomości, położonej przy ul. (…) w G.(dalej: „Nieruchomość”).
Na moment przeniesienia własności Nieruchomości, składały się na nią:
1) prawo własności nieruchomości gruntowej, objętej księgą wieczystą o numerze (…), składającej się z zabudowanych działek ewidencyjnych o numerach 1 oraz 2, zlokalizowanych w obrębie ewidencyjnym o numerze (…) (…), o łącznej powierzchni (...) ha (dalej: „Grunt”);
2) wzniesiony przez Sprzedającego zespół budynków i budowli oraz infrastruktury towarzyszącej (dalej: „(…)”), tj.:
i. budynek usługowo-handlowy o pow. zabudowy (...) m2, z instalacją kanalizacji sanitarnej, deszczowej, wodociągowej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej;
ii. obiekty budowlane:
a) wiaty na gromadzenie odpadów stałych, wiaty na gromadzenie opakowań;
iii. budowle (dalej: „Budowle”):
a) parking;
b) chodnik;
c) pylon z szyldem reklamowym oraz mury;
d) otwarty zbiornik retencyjny oraz ogrody deszczowe (zbiorniki deszczowe) wraz z ogrodzeniami;
iv. urządzenia budowlane (dalej: „Urządzenia Budowlane”):
a) wewnętrzny układ drogowy z placami postojowymi, dojściami, przejazdami;
b) urządzenia instalacyjne w postaci instalacji:
- kanalizacji sanitarnej;
- kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikami;
- wodnej;
- gazowej;
- elektroenergetycznej zasilającej i oświetlenia terenu (instalacja oświetleniowa);
- zasilającej wraz z trafostacją słupową.
Sprzedający nabył prawo własności Gruntu na podstawie umowy sprzedaży z (...) 2022 r.
Nieruchomość oraz znajdujące się na niej opisane wyżej obiekty, na moment przeniesienia jej własności stanowiły wyłączną własność Sprzedającego. Na tamten moment na Nieruchomości znajdowały się przy tym również inne obiekty, które jednak nie stanowiły własności Sprzedającego, tj.:
1) kanalizacja teletechniczna - własność C S.A.;
2) przyłącze gazowe (tzw. skrzynka gazowa) - własność D sp. z o.o.;
3) złącze kablowe - własność E S.A.;
4) wiaty na wózki - własność F sp. z o.o. (dalej: „F”).
Na działce Gruntu nr 1 nieodpłatnie i na czas nieoznaczony ustanowiona jest służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorcy przesyłowego w rozumieniu art. 305 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm.; dalej: „Kodeks cywilny”) polegającej na:
1) prawie do korzystania z nieruchomości obciążonej w zakresie niezbędnym do posadowienia na niej w przyszłości urządzeń elektroenergetycznych w postaci sieci kablowej sn 15kv wraz ze złączem kablowym sn 15kv;
2) obowiązku znoszeniu istnienia posadowionych na nieruchomości obciążonej urządzeń, o których mowa w pkt 1 powyżej, po ich posadowieniu;
3) prawie do korzystania z nieruchomości obciążonej w zakresie niezbędnym do dokonywania konserwacji, remontów, modernizacji, usuwania awarii oraz przebudowy urządzeń i instalacji elektroenergetycznych, o których mowa w pkt 1 I pkt 2 powyżej, jak również usytuowania w przyszłości kolejnych wyprowadzeń linii, w obszarze nieruchomości zajętym dotychczas przez urządzenia elektroenergetyczne, zgodnie z zaznaczonym na załączniku graficznym do aktu notarialnego, stanowiącego podstawę wpisu, obszarem zajętym przez służebność wraz z prawem wejścia I wjazdu na teren odpowiednim sprzętem przez pracowników spółki pod firmą (…) spółka akcyjna z siedzibą w G. oraz przez wszystkie podmioty I osoby, którymi spółka pod firmą (…) spółka akcyjna z siedzibą w G. posługuje się w związku z prowadzoną działalnością.
- dalej: „Służebność”.
Zarówno Sprzedający jak i Nabywca nie są i nie byli uprzednio przedsiębiorcami przesyłowymi.
Wzniesienie środkami Sprzedającego (…) (dalej: „Inwestycja”) zostało zlecone i zrealizowane przez profesjonalny podmiot w związku z zawarciem przez Sprzedającego umowy (...) 2022 r., zmienionej aneksem z (...) 2023 r. oraz w przedmiocie której zawarto porozumienie z (...) 2023 r. (dalej: „Umowa GW”). Wykonanie Umowy GW zostało zabezpieczone umową o przelew wierzytelności z gwarancji bankowej z (...) 2023 r. zmienionej aneksem nr 1 z (...) 2023 r. (dalej: „Umowa Cesji GW”). Niezależnie, Sprzedający zawarł z profesjonalnym podmiotem wykonującym projekty budowlane umowę (...) 2021 r. o wykonanie prac projektowych i przeniesienie praw autorskich (dalej: „Umowa Projektowa”), nabywając przez skutecznie prawa autorskie majątkowe do wszelkich utworów stworzonych na podstawie Umowy Projektowej, w tym m.in. do projektu koncepcyjnego, budowlanego oraz wykonawczego (technicznego) Budynku, w zakresie dokładnie określonym w tej umowie (dalej: „Dokumentacja Projektowa”).
Realizacja Umowy GW odbyła się w oparciu o prawomocną decyzję Prezydenta Miasta G. z (...) 2022 r. nr (…) (decyzja zmieniona (...) 2022 r., ostateczna od (...) 2022 r.). W ramach realizacji Inwestycji, w oparciu o decyzję Prezydenta Miasta G. z (...) 2021 r. nr (…), zrealizowana została zarazem inwestycja drogowa w postaci budowy zjazdu publicznego z ul. W. do Nieruchomości.
Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia Gruntu jak również związanych z realizacją Inwestycji.
Nieruchomość nie była wykorzystywana przez Sprzedającego do działalności zwolnionej z VAT.
Nabyty Grunt, jak również wzniesiony Budynek oraz Budowle nie zostały przyjęte do użytkowania na potrzeby własne przez Sprzedającego jako środki trwałe.
W przedmiocie (…), w tym Budynku, zostały wydane bezwarunkowe ostateczne i prawomocne decyzje Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta na prawach powiatu w G. o pozwoleniu na użytkowanie tj.:
1) z (...) 2023 r, sygn. (…) w przedmiocie udzielenia pozwolenia na użytkowanie Budynku z wyłączeniem Lokali L02, L03 i L05, oraz
2) z (...) 2023 r, sygn.(…) w przedmiocie udzielenia pozwolenia na użytkowanie w zakresie lokali L02, L03 oraz L05, - dalej: „PnU”.
Oddanie do użytkowania najemcom Budynku nastąpiło(...) 2023 r., z wyjątkiem lokali Budynku L02, L03 oraz L05, co do których nastąpiło to od (...) 2023 r. Budowle zostały przyjęte przez Sprzedającego do użytkowania od (...) 2023 r.
Po wydaniu PnU, Sprzedający nie ponosił nakładów zarówno na Budynek jak i na Budowle, które przekraczałyby co najmniej 30% wartości początkowej Budynku lub Budowli, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
W celu sfinansowania budowy Budynku, (...) 2022 r. Sprzedający zawarł z bankiem komercyjnym (dalej: „Bank”):
1) umowę kredytową (wraz z aneksem z (...) 2023 r.);
2) umowę kredytową o kredyt VAT odnawialny w rachunku kredytowym (wraz z aneksem z (...) 2023 r.);
3) umowę kredytową limitu wierzytelności (wraz z aneksem z (...) 2023 r.);
- dalej łącznie: „Umowy Kredytowe”.
Niezależnie, Sprzedający zawarł:
1) (...) 2022 r. umowę przelewu wierzytelności z uwzględnieniem metody podzielonej płatności z umów najmu;
2) (...) 2023 r. umowę o przelew wierzytelności z gwarancji bankowej głównego wykonawcy realizującego Umowę GW zmienionej aneksem z (...) 2023 r.;
- dalej łącznie: „Umowy Cesji”.
Wierzytelności z tytułu zawartych Umów Kredytowych zabezpieczone zostały hipoteką umowną obciążającą Nieruchomość (dalej: „Hipoteka”). W stosunku do wierzytelności z tytułu Umów Cesji ustanowiono stosowne zabezpieczenia (dalej łącznie z Umową Cesji GW jako: „Zabezpieczenia”).
Grunt, na którym zlokalizowana jest Nieruchomość oznaczony jest w ewidencji gruntów jako inne tereny zabudowane oznaczone symbolem: Bp. Nieruchomość posiada przy tym pełen i nieograniczony faktycznie lub prawnie dostęp do drogi publicznej.
Nieruchomość nie była na moment przeniesienia prawa własności przedmiotem obowiązków wynikających lub związanych z decyzjami dotyczącymi opłat adienckich, wyłączenia z produkcji rolnej lub w sprawie podziału geodezyjnego Nieruchomości, bądź związanych z orzeczeniami sądowymi. W szczególności Sprzedający nie był zobowiązany do płacenia opłaty rocznej z tytułu wyłączenia Nieruchomości z produkcji rolnej lub leśnej.
Nieruchomość w tym wchodzący w jej skład Grunt na moment przeniesienia własności nie była:
1) objęta jakąkolwiek formą ochrony zabytków w rozumieniu ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2022 r., poz. 840);
2) położona na obszarze rewitalizacji lub Specjalnej Strefie Rewitalizacji w rozumieniu ustawy z 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2021 r., poz. 485);
3) nieruchomością rolną w rozumieniu ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 2569);
4) położona w obszarze specjalnej strefy ekonomicznej w rozumieniu ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1604);
5) położona w granicach parku narodowego;
6) lasem w rozumieniu art. 37a ustawy z 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2023 r., poz. 1356) lub oznaczona jako las w ewidencji gruntów lub budynków, przeznaczona do zalesienia w planie miejscowym oraz objęta uproszczonym planem urządzania lasu lub decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3 ww. ustawy;
7) gruntem, do którego stosuje się art. 217 ust. 13 ustawy z 20 lipca 2017 r. prawo wodne (Dz. U. z 2023 r., poz. 1478).
Dla Nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wydany części dzielnicy (…) w G., rejonu ulic W., Ch. i A.K. uchwalony Uchwałą Nr (…) Rady Miasta G. z (...) 2017 r. (Dz. Urzędowy Województwa (…)) (dalej: „MPZP”), zgodnie z którym Nieruchomość znajduje się w granicach strefy planistycznej oznaczonej symbolem 033 U - zabudowa usługowa.
Nieruchomość na moment przeniesienia jej własności była przedmiotem następujących umów:
1) umowa najmu z (...) 2020 r. lokalu użytkowego o pow. ok. 65 m2, zmieniona aneksami z (...) 2022 r. oraz (...) 2022 r., zawarta ze spółką Przedsiębiorstwo Handlowo - Produkcyjne „G” sp. z o.o.;
2) umowa najmu z (...) 2022 r. w przedmiocie udzielenia prawa zainstalowania bankomatu, wpłatomatu bądź recyklera, zawartej ze spółką H sp. z o.o.;
3) umowa najmu z (...) 2020 r. lokalu użytkowego o pow. orientacyjnej 66 m2, zmieniona aneksami z (...) 2022 r. oraz (...) 2022 r., zawarta ze spółką „I” sp. z o.o.;
4) umowa najmu z (...) 2020 r. lokalu użytkowego o pow. orientacyjnej 550 m2, zmieniona aneksami z (...) 2022 r. oraz (...) 2022 r., zawarta ze spółką J sp. z o.o.;
5) umowa najmu z (...) 2020 r. lokalu użytkowego o pow. ok. 388 m2, zmieniona aneksami z (...) 2022 r., (...) 2022 r., (...) 2023 r., (...) 2023 r. oraz (...) 2023 r., zawarta ze spółką K sp. z o.o.;
6) umowa najmu z (...) 2021 r. lokalu użytkowego o pow. ok. 800 m2, zmieniona aneksami z (...) 2022 r. oraz (...) 2023 r., zawarta ze spółką „F” sp. z o.o. W zakresie niniejszej umowy doszło przy tym pierwotnie do opóźnienia w wydaniu lokalu z uwagi na czynniki niezależne tj. opóźnienie dostawcy mediów w montażu licznika;
7) umowa najmu z (...) 2023 r. w przedmiocie oddania w najem części Gruntu Nieruchomości o pow. ok. 6 m2, w celu posadowienia automatów do sprzedaży usług pocztowych, zawarta ze spółką L sp. z o.o.;
8) umowa dzierżawy z (...) 2023 r. w przedmiocie oddania w dzierżawę części Nieruchomości celem zainstalowania przez dzierżawcę ładowarek aut elektrycznych z ekranem reklamowym w zamian za czynsz dzierżawny oraz inne opłaty zgodnie z umową, zawartej ze spółką M sp. z o.o.;
- dalej łącznie „Umowy Najmu”.
Na moment przeniesienia własności, poszczególne części Nieruchomości były zarazem udostępnione podmiotom trzecim w oparciu o:
1) umowę udostępnienia Nieruchomości z (...) 2023 r. zawarta ze spółką C S.A.;
2) umowę o warunkach dostępu i korzystania z Nieruchomości z (...) 2023 r. zawarta ze spółka N sp. z o.o.;
3) umowę na dostęp do Budynku w celu dostarczenia publicznej sieci telekomunikacyjnej i świadczenia usług telekomunikacyjnych w Budynku z (...) 2023 r. zawarta z Ł.H., prowadzącym przedsiębiorstwo w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej Ł.H. (...);
4) umowę o przyłączenie do sieci gazowej z (...) 2021 r. zawarta ze spółką J sp. z o.o.;
5) umowę o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej (...) 2022 r. zawarta ze spółka K S.A.;
6) pozostałe umowy związane z przyłączeniem i dostawą mediów;
- dalej łącznie: „Udostępnienie Nieruchomości”.
(...) 2023 r. Strony zawarły umowę przedwstępną sprzedaży Nieruchomości , w oparciu o postanowienia której, (...) 2024 r., Strony zawarły umowę (dalej: „Umowa Przyrzeczona”), zmienioną tego samego dnia aktem notarialnym, dokonując korekty omyłek w zakresie danych rachunku bankowego, na mocy której przeniesiono własność Nieruchomości na Nabywcę (dalej: „Transakcja”).
Zgodnie z wiedzą Stron na moment Transakcji nie zachodziły żadne przeszkody faktyczne oraz prawne, w tym toczące się postępowania administracyjne lub też nie istniały roszczenia/prawa osób trzecich, które wpływałyby na ważność przeniesienia własności Nieruchomości na Nabywcę.
W związku z zawarciem Umowy Przyrzeczonej Sprzedający podjął uchwałę w przedmiocie wyrażenia zgody na sprzedaż Nieruchomości.
Na moment zawarcia Umowy Przyrzeczonej, Umowy Najmy były ważne i nie zostały rozwiązane/wypowiedziane/nie wygasły, jak również nie zachodziły podstawy do ich terminacji z jakiejkolwiek podstawy.
Prócz Służebności, Umów Najmu oraz Udostępnienia Nieruchomości, Nieruchomość, w tym jej Grunt, nie był oddany/udostępniony na jakiejkolwiek podstawie do korzystania w jakiejkolwiek formie osobom trzecim.
Strony w ramach Transakcji działały jako czynni podatnicy VAT. Nabywca zawarł Umowę Przyrzeczoną w celu wykorzystywania Nieruchomości w związku i na potrzeby działalności opodatkowanej w rozumieniu ustawy o VAT.
W ramach Umowy Przyrzeczonej, Strony określiły cenę za jaką Nabywca nabył Nieruchomość od Sprzedającego, jako sumę ustalonej przez Strony ceny Gruntu, ceny Budynku oraz ceny Budowli (dalej: „Cena”). Cena została wyrażona w walucie obcej tj. walucie euro. Tak ustalona Cena została zarazem powiększona o wartość podatku w rozumieniu ustawy o VAT, przyjętej w kwocie na dzień zawarcia Umowy Przyrzeczonej, po przeliczeniu na równowartość wyrażoną w złotych polskich (dalej: „Kwota VAT”).
W myśl Umowy Przyrzeczonej Nabywca przelał wartość netto Ceny wraz z Kwotą VAT na rachunek depozytowy notariusza przed którym zawarto Umowę Przyrzeczoną (dalej: „Depozyt”). Tak zdeponowana kwota została następnie rozdysponowana w następujący sposób:
1) Określona część Ceny, odpowiednio w walucie euro oraz złotych polskich, została przelana na rachunek Banku ze skutkiem tak jakby została przelana na rzecz Sprzedającego;
2) Określona część Ceny wyrażona w walucie euro została zatrzymana w Depozycie do momentu wydania Nieruchomości na zasadach określonych w Umowie Przyrzeczonej. Następnie, na skutek wydania Nieruchomości kwota ta została przelana na rachunek Sprzedającego;
3) Pozostała część Ceny została przelana na rachunek Sprzedającego, z zastrzeżeniem, że część pozostałej kwoty Ceny odpowiadającej części Kwoty VAT została przelana bezpośrednio na rachunek VAT Sprzedającego.
Zgodnie z postanowieniami Umowy Przyrzeczonej, intencją Stron było dokonanie Transakcji w taki sposób, by docelowo wykreślić z księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości obciążającą ją Hipotekę. W tym celu, zgodnie z Umową Przyrzeczoną Sprzedający wydał dyspozycję spłat wszystkich kredytów/pożyczek zabezpieczonych Hipoteką na Nieruchomości. Sprzedający zobowiązany był zarazem nie podejmować żadnych działań utrudniających, opóźniających czy uniemożliwiających wykreślenie Hipoteki oraz jest zobowiązany współdziałać z Nabywcą również po zawarciu Umowy Przyrzeczonej w ramach procesu wykreślania Hipoteki oraz zwalniania Zabezpieczeń.
Na potrzeby powyższych działań Sprzedający udzielił Nabywcy nieodwołalnego pełnomocnictwa, z prawem substytucji do reprezentowania przed Bankiem i dokonywania wszelkich czynności niezbędnych do uzyskania dokumentów pozwalających na wykreślnie Hipoteki oraz zwolnienie Zabezpieczeń z zastrzeżeniem skuteczności udzielonego pełnomocnictwa w terminie 21 dni od zawarcia Umowy Przyrzeczonej, (dalej: „Pełnomocnictwo”). Pełnomocnictwo w szczególności obejmowało umocowanie do:
1) wydania dyspozycji spłat kredytów/pożyczek, uzyskania wszelkich zaświadczeń i informacji związanych z Hipoteką oraz Zabezpieczeniami od Banku;
2) uzyskania oświadczenia Banku w przedmiocie zgody na wykreślenie Hipotek oraz zwolnienie pozostałych Zabezpieczeń;
3) dokonania wszelkich czynności związanych z wydaniem dyspozycji spłaty wierzytelności wynikających z Umów Kredytowych oraz pozostałych Zabezpieczeń;
4) dokonania wszelkich czynności związanych ze zwolnieniem Zabezpieczeń i wykreśleniem Hipoteki.
Z uwagi na czynniki zewnętrzne (m.in. warunki pogodowe), Sprzedający nie mógł zakończyć pewnych prac na Nieruchomości, co do których był zobowiązany określoną decyzją administracyjną w ramach realizacji budowy (…). Prace te (w postaci głównie naniesienia odpowiednich znaków poziomych na jezdni) Sprzedający zobowiązał się wykonać w późniejszym terminie tj. maksymalnie do (...) 2024 r. Realizację tego zobowiązania zabezpiecza stosowna część kwoty Ceny przelana do Depozytu (dalej: „Zabezpieczenie Wykonania Robót”).
W efekcie zawarcia Umowy Przyrzeczonej Sprzedający przekazał wszelkie oryginały dokumentów związane z Nieruchomością, w tym dokumentację prawną, projektową, techniczną, gwarancje, instrukcje, plany i rysunki, a także dokumenty dotyczące zabezpieczeń w postaci gwarancji bankowych, korporacyjnych oraz zabezpieczeń w postaci rygorów poddania się egzekucji w trybie art. 777 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 1550 ze zm.), szczegółowo opisanych w treści Umowy Przyrzeczonej, stanowiąc do niej załącznik.
Sprzedający w efekcie zawarcia Umowy Przyrzeczonej przeniósł na Nabywcę następujące prawa, decyzje administracyjne oraz dokumentację:
1) prawa do Dokumentacji Projektowej oraz prawa własności egzemplarzy utworów (projektów) wykonanych na podstawie Umowy Projektowej, w tym w szczególności:
i. prawa majątkowe do wielobranżowej dokumentacji projektowej Inwestycji wraz ze stosownymi zezwoleniami w zakresie modyfikacji, korzystania, powielania, czy utrwalania dokumentacji, ze szczegółowo określonym polem eksploatacji w Umowie Przyrzeczonej (dalej: „Projekt”);
ii. zezwolenie - z wykorzystaniem Dokumentacji Projektowej - do przebudowy, rozbudowy, remontów i modernizacji Inwestycji;
iii. upoważnienie do wykonywania autorskich praw osobistych i wydawania dalszych upoważnień;
iv. przeniesienia własności nośników, na których wykonano i zapisano Projekt;
v. udzielenie zezwolenia do wykorzystania Projektu (tak w części jak i w całości), w tym do dokonywania zmian, adaptacji oraz łączenia z innymi dziełami.
2) wierzytelność w kwocie 45 000,00 euro (tj. w przeliczeniu równowartość 197 307,00 złotych polskich na dzień Transakcji) stanowiąca kwotę Zabezpieczenia Wykonania Robót;
3) prawa z gwarancji i rękojmi z Umowy Projektowej;
4) prawa z gwarancji i rękojmi z Umowy GW;
5) prawa z gwarancji należytego wykonania Umowy GW i usunięcia wad lub usterek;
6) zabezpieczenia z Umów Najmu w postaci gwarancji bankowych oraz oświadczenia o poddaniu się egzekucji, gwarancji korporacyjnych, względnie Sprzedający zobowiązał się do uzyskania stosownej gwarancji od danego najemcy, w przypadku określonym w Umorze Przyrzeczonej;
7) decyzja o zajęciu pasa drogowego z (...) 2023 r., nr (…) nr sprawy (…).
Niezależnie, z mocy prawa (tj. na podstawie art. 678 § 1 oraz art. 694 w zw. z art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego, na moment dokonania Transakcji na Nabywcę przeszły prawa z tytułu zawartych Umów Najmu.
Na mocy postanowień Umowy Przyrzeczonej Strony zobowiązały się do wzajemnej współpracy. Strony określiły reguły rozliczenia ewentualnych należnych kwot z tytułu Umów Czynszu. Ponadto, w celu umożliwienia zawarcia umów dot. dostawy mediów do Nieruchomości przez Nabywcę, Sprzedający zobowiązał się do rozwiązania dotychczasowych umów, względnie zawarcia stosownych porozumień trójstronnych w tym zakresie. Strony określiły zarazem dokładne zasady rozliczeń kosztów mediów w okresie przejściowym.
Wnioskodawcy pragną podkreślić, że przedmiotem Transakcji nie były:
1) oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo (nazwa Sprzedającego);
2) prawa i obowiązku z umów rachunków bankowych, w tym zgromadzone na rachunku Sprzedającego środki pieniężne;
3) środki trwałe;
4) księgi rachunkowe Sprzedającego;
5) prawa z Umów Kredytowych;
6) prawa, roszczenia i zobowiązania wynikające z umów: o świadczenie usług księgowych, usług prawnych oraz w zakresie negocjacji z najemcami, doradztwa w zakresie wynajmowania powierzchni oraz umowy najmu siedziby Sprzedającego;
7) prawa roszczenia i zobowiązania wynikające z umów operacyjnych związanych z działalnością Nieruchomości, w tym (…), tj.:
i. umowy z administratorem Nieruchomości;
ii. umowy na zdalny odczyt liczników;
iii. umowy o serwis trafostacji;
iv. umowy z dostawcami mediów w zakresie prądu, wody, gazu;
v. umowy o Udostępnienie Nieruchomości z dostawcami internetu umożliwiających w szczególności korzystanie z Nieruchomości w celu dostawy najemcom internetu;
- Wnioskodawcy pragną przy tym podkreślić, iż w odniesieniu do 2 umów z dostawcami mediów oraz internetu, z uwagi na postanowienia umowne i brak możliwości rozwiązania umów, dojdzie docelowo do cesji praw z umów, na podstawie których Nabywca wyjdzie w prawa i obowiązki Sprzedającego. W odniesieniu natomiast do 2 umów na Udostępnienie Nieruchomości dojdzie docelowo do zawarcia porozumienia trójstronnego o rozwiązaniu i zawarciu nowych umów;
8) jakiekolwiek wartości niematerialne i prawne składające się na wartość firmy Sprzedającego, w tym m.in.: know-how, reputacja, tajemnice przedsiębiorstwa, ustalone procesy biznesowe, listy (bazy) klientów, kontrakty w branży budowlanej, dostęp do rynków, kontakty z instytucjami finansowymi, księgi rachunkowe i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej Sprzedającego;
9) umowy z pracownikami oraz współpracownikami, w tym w szczególności zakład pracy Sprzedającego lub jego część;
10) wszelkie inne umowy, w tym umowy z osobami zarządzającymi działalnością (…), czy Nieruchomością, z agencją pracy, najmu magazynu, warunki tzw. umowy marketingowej, z umów, na podstawie których udzielono Sprzedającemu finansowania, czy też z umów najmu lokalu, gdzie zarejestrowana jest siedziba Sprzedającego.
Podkreślić należy, że w efekcie Transakcji Nabywca nie został stroną żadnych umów z pracownikami zgodnie z art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.).
Nieruchomość stanowiła na moment Transakcji zasadnicze aktywo Sprzedającego. Należy jednak podkreślić, że fakt ten nie wpływa na możliwość prowadzenia przez Sprzedającego dalszej działalności gospodarczej. Zwrócić należy uwagę, że zbycie Nieruchomości wpisane jest w profil działalności Sprzedającego i stanowi nieodłączne stadium danego projektu związanego ze zbyciem skomercjalizowanej nieruchomości. W efekcie, mimo zrealizowanej Transakcji, Sprzedający posiada odpowiednie zaplecze oraz środki do realizacji kolejnego projektu zbliżonego do tego, który został zakończony w ramach niniejszej Transakcji. W przyszłości Sprzedający planuję realizację kolejnego, analogicznego projektu, w ramach którego dojdzie do budowy i sprzedaży skomercjalizowanego budynku wraz z gruntem.
Przedmiot Transakcji nie był na dzień Transakcji wyodrębniony:
1) formalnie, jako dział, wydział czy oddział w strukturze organizacyjnej Sprzedającego;
2) funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Sprzedającego;
3) finansowo - z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych z tytułu Umów Najmu, w odniesieniu do których Sprzedający przyporządkowywał je do odrębnych kont bilansowych.
Na mocy postanowień Umowy Przyrzeczonej, Nabywca jest uprawniony zarazem do dostosowania Nieruchomości do własnego profilu działalności gospodarczej, w tym poprzez własne kreowanie składu najemców Nieruchomości, z ograniczeniem co do tego, że Nabywca będzie działał z poszanowaniem praw najemców wynikających z wiążących na moment Transakcji Umów Najmu.
Nabywca będzie podejmował działania pozwalające na prowadzenie własnej działalności przy użyciu Nieruchomości, w tym w szczególności będzie pozyskiwał aktywa i zawierał umowy, w tym m.in. umowy z dostawcami mediów, umowy finansowania, umowy w zakresie zarządzania Nieruchomością, umowy o obsługę techniczną oraz umowy o doradztwo prawne czy finansowe. Działania te będą również miały na celu dostosowanie do funkcjonującej obecnie struktury organizacyjnej Grupy. Jednym z podmiotów w strukturze Grupy w skład której wchodzi Nabywca, jest F, wyodrębniona jako podmiot prowadzący działalność w zakresie handlu detalicznego i zarządzania siecią sklepów, skupiająca w sobie większość aktywów związanych z prowadzoną przez Grupę działalnością. Co do zasady, F nie jest jednak właścicielem nieruchomości, w których prowadzone są sklepy w ramach Grupy (korzysta z nich na podstawie umów najmu). Odzwierciedleniem tego jest niniejsza Transakcja, gdzie nieruchomości właściwe dla poszczególnych lokalizacji (lub grup lokalizacji) są własnością spółek z Grupy mających charakter spółek celowych. Spółki te mogą zarazem w ramach sprawowanych funkcji świadczyć wyspecjalizowane usługi zarządzania posiadanymi nieruchomościami.
Nabywca w zależności od ostatecznych potrzeb i decyzji może zaangażować własnych pracowników/współpracowników do obsługi Nieruchomości w tym do jej zarządzania, jak również zawrzeć inne niezbędne umowy, w tym w zakresie sprzątania oraz ochrony Nieruchomości.
Działalność Nabywcy w oparciu o Nieruchomość docelowo polega na wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT i nie będzie podlega zwolnieniu z tego podatku.
Ponadto, w uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo m.in., że na Nieruchomość na moment Transakcji składały się następujące budynki, budowle trwale z gruntem związane i urządzenia budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 2 i pkt 3 i pkt 9 Prawa budowlanego:
1) Budynek usługowo-handlowy z instalacją kanalizacji sanitarnej, deszczowej, wodociągowej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej - usytuowany na obu działkach Gruntu, tj. nr 1 oraz 2.
Budynek ten, opisany zarazem we Wniosku, stanowi jedyny budynek na Nieruchomości, będącej przedmiotem Transakcji.
2) Budowle:
a) parking - usytuowany na obu działkach Gruntu, tj. nr 1 oraz 2;
b) chodnik - usytuowany na obu działkach Gruntu, tj. nr 1 oraz 2;
c) pylon z szyldem reklamowym usytuowany na działce Gruntu nr 1;
d) mury oporowe usytuowane na obu działkach Gruntu, tj. nr 1 oraz 2;
e) otwarty zbiornik retencyjny oraz ogrody deszczowe (zbiorniki deszczowe) wraz z ogrodzeniami - usytuowany na obu działkach Gruntu, tj. nr 1 oraz 2;
3) Urządzenia Budowlane w postaci instalacji:
a) kanalizacji sanitarnej – usytuowanej na obu działkach Gruntu, tj. nr 1 oraz 2;
b) kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikami - usytuowanej na obu działkach Gruntu, tj. nr 1 oraz 2;
c) wodnej - usytuowanej na obu działkach Gruntu, tj. nr 1 oraz 2;
d) gazowej - usytuowanej na obu działkach Gruntu, tj. nr 1 oraz 2;
e) elektroenergetycznej zasilającej i oświetlenia terenu (instalacja oświetleniowa) - usytuowanej na obu działkach Gruntu, tj. nr 1 oraz 2;
f) zasilającej wraz z trafostacją słupową - usytuowanej /na działce Gruntu nr 1.
Pozostały opis stanu faktycznego, który został przedstawiony przez Państwa w treści uzupełnienia wniosku jako, że dotyczy zagadnień objętych podatkiem od towarów i usług przedstawiony zostanie w rozstrzygnięciu obejmującym swym zakresem ocenę Państwa stanowiska w zakresie ww. podatku.
Pytanie
Czy Transakcja, w przypadku uznania, że podlega opodatkowaniu VAT, nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, Transakcja, w przypadku uznania, że podlega opodatkowaniu VAT, nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o PCC).
Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
1) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a ustawy o PCC.
2) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach;
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z kolei zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o PCC, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Zaznaczyć należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania PCC nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika VAT, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana VAT.
Jak wskazano w uzasadnieniu do pytań nr 1-2, w ocenie Wnioskodawców Transakcja mająca za przedmiot Nieruchomość stanowiła odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, podlegająca opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych (tj. nie podlegająca zwolnieniu VAT).
W konsekwencji, przyjmując, że za prawidłowe uznane zostanie stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań nr 1-2, spełniona była przesłanka wskazana w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC w odniesieniu do Nieruchomości. Co za tym idzie, skoro Transakcja podlegała opodatkowaniu VAT, w efekcie podlegała wyłączeniu z opodatkowania PCC.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 5 lipca 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.227.2024.3.IK.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:
Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 5, ciąży przy umowie sprzedaży – na kupującym.
W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży – wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Wartość rynkową określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:
a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
b) innych praw majątkowych − 1%.
Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenia oznaczają: podatek od towarów i usług – podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z opisu stanu faktycznego wynika, że Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Sprzedający) dokonał zbycia nieruchomości, położonej przy ul. W. w G. na rzecz Zainteresowanego będącego stroną postępowania (kupujący).
Na moment przeniesienia własności Nieruchomości, składały się na nią:
1) prawo własności nieruchomości gruntowej, objętej księgą wieczystą o numerze (…), składającej się z zabudowanych działek ewidencyjnych o numerach 1 oraz 2, zlokalizowanych w obrębie ewidencyjnym o numerze (…), o łącznej powierzchni (...) ha (dalej: „Grunt”);
2) wzniesiony przez Sprzedającego zespół budynków i budowli oraz infrastruktury towarzyszącej (dalej: „(…)”), tj.:
i. budynek usługowo-handlowy o pow. zabudowy 1973 m2, z instalacją kanalizacji sanitarnej, deszczowej, wodociągowej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej;
ii. obiekty budowlane:
a) wiaty na gromadzenie odpadów stałych, wiaty na gromadzenie opakowań;
iii. budowle (dalej: „Budowle”):
a) parking;
b) chodnik;
c) pylon z szyldem reklamowym oraz mury;
d) otwarty zbiornik retencyjny oraz ogrody deszczowe (zbiorniki deszczowe) wraz z ogrodzeniami;
iv. urządzenia budowlane:
a) wewnętrzny układ drogowy z placami postojowymi, dojściami, przejazdami;
b) urządzenia instalacyjne w postaci instalacji:
- kanalizacji sanitarnej;
- kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikami;
- wodnej;
- gazowej;
- elektroenergetycznej zasilającej i oświetlenia terenu (instalacja oświetleniowa);
- zasilającej wraz z trafostacją słupową.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej z 5 lipca 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.227.2024.3.IK, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że: „(…) sprzedaż składników majątkowych nie będzie stanowiła transakcji wyłączonej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. (…) W konsekwencji do dostawy Budynku i Budowli oraz związanego z nimi gruntu w ramach Transakcji nie znalazło zastosowanie zwolnienie z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10, pkt 10a oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Ze zwolnień tych również nie korzystała dostawa urządzeń budowlanych. W konsekwencji, dostawa Nieruchomości w ramach opisanej we wniosku transakcji nie korzystała ze zwolnienia.”
A zatem, skoro Transakcja sprzedaży Nieruchomości podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie była z tego podatku zwolniona, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego opisana umowa sprzedaży była wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k–14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43–300 Bielsko–Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right