Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.245.2024.2.MMA

Skorzystanie ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. c ustawy usługi zakwaterowania studentów i doktorantów Uczelni w Domu Studenckim świadczone przez Uczelnię.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. c ustawy usługi zakwaterowania studentów i doktorantów Uczelni w Domu Studenckim świadczone przez Uczelnię.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 17 czerwca 2024 r. (wpływ 18 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. (dalej: Wnioskodawca lub Uczelnia) jest uczelnią niepubliczną, działającą na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wnioskodawca wpisany jest do Ewidencji Uczelni Niepublicznych prowadzonej przez Ministra Edukacji i Nauki pod numerem.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Uczelnia jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

Zgodnie z postanowieniami statutu Uczelni, jej cele statutowe obejmują (§ 4 statutu):

(...)

W ramach swojej działalności statutowej Uczelnia kształci studentów i doktorantów.

Uczelnia jest właścicielem budynku przeznaczonego na zakwaterowanie studentów i doktorantów, dalej: Dom Studencki.

Z powodu braku odpowiednich zasobów ludzkich i kwestii organizacyjnych Uczelnia nie będzie sama prowadzić działalności w zakresie zakwaterowania studentów i doktorantów w Domu Studenckim.

Uczelnia zamierza wynająć cały budynek spółce prawa handlowego (dalej: Spółka), przy czym w umowie zawartej pomiędzy Uczelnią a Spółką będą wyraźne postanowienia, że wynajmowany budynek Spółka może wykorzystać wyłącznie do zakwaterowania tam studentów i doktorantów Uczelni.

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.

Z tytułu wynajmu Domu Studenckiego Uczelnia będzie otrzymywać od Spółki wynagrodzenie. Wynagrodzenie będzie płatne w ustalonych przez strony okresach rozliczeniowych - mogą to być okresy miesięczne, kwartalne lub roczne.

Jednocześnie zostanie zawarta odrębna umowa pomiędzy Uczelnią a Spółką, której przedmiotem będzie zapewnienie przez Spółkę zakwaterowania (bez wyżywienia) w Domu Studenckim studentom i doktorantom Wnioskodawcy. W umowie zostanie określona maksymalna liczba osób zakwaterowanych oraz stawka za 1 osobę za dzień.

Zakwaterowanie odbywać się będzie na podstawie listy osób uprawnionych, sporządzonej przez Wnioskodawcę oraz dokumentów potwierdzających tożsamość tych osób.

Wynagrodzenie dla Spółki będzie rozliczane w okresach miesięcznych. Wynagrodzenie to będzie ustalone jako iloczyn liczby osób faktycznie zakwaterowanych na podstawie listy, o której mowa powyżej, liczby dni ich zakwaterowania oraz ceny jednostkowej za 1 osobę za dzień.

Ustalone w powyższy sposób wynagrodzenie Uczelnia będzie uiszczała miesięcznie na podstawie faktury wystawionej przez Spółkę, do której będzie załączone zestawienie ilościowo wartościowe.

Natomiast studenci i doktoranci zakwaterowani w Domu Studenckim będą mieli zawarte odrębne umowy z Uczelnią i na podstawie tych umów będą uiszczać płatności z tytułu zakwaterowania na rachunek Uczelni. Studentów i doktorantów łączył bowiem będzie stosunek umowny z Uczelnią w zakresie zapewnienia im przez Uczelnię zakwaterowania.

Z powyższego wynika, że:

1)Uczelnię i Spółkę będzie łączył stosunek umowny wynajmu Domu Studenckiego dla Spółki z przeznaczeniem Domu Studenckiego wyłącznie na wykorzystanie go dla celów zakwaterowania studentów i doktorantów Uczelni, z tytułu którego Spółka będzie uiszczała wynagrodzenie na rzecz Uczelni.

2)Uczelnię i Spółkę będzie łączyć umowa o zapewnienie przez Spółkę zakwaterowania w Domu Studenckim studentów i doktorantów Uczelni, z tytułu której Uczelnia będzie uiszczała na rzecz Spółki wynagrodzenie na zasadach określonych w niniejszym wniosku.

3)Uczelnię i jej studentów i doktorantów będzie łączyła umowa o zapewnieniu im przez Uczelnię zakwaterowania w Domu Studenckim, z tytułu której studenci/doktoranci będą uiszczali wynagrodzenie na rzecz Uczelni.

Pytania (Pytanie nr 2 we wniosku)

Czy usługi zakwaterowania studentów i doktorantów Uczelni w Domu Studenckim świadczone przez Uczelnię korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. c ustawy o VAT zwalnia się od podatku „usługi zakwaterowania świadczone na rzecz uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów przez podmioty inne niż wymienione w lit. a i b, pod warunkiem że szkoły lub uczelnie mają z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów”.

W przedmiotowej sprawie usługi zakwaterowania świadczy co prawda bezpośrednio Spółka, na podstawie umowy zawartej z Uczelnią, ale:

  • Uczelnia będzie miała zawarte ze studentami/doktorantami umowy na ich zakwaterowanie.
  • Studenci/doktoranci zapłacą za zakwaterowanie Uczelni.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 2a ustawy o VAT w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Jest to tzw. komis usług.

W przedmiotowej sprawie, na gruncie przepisów ustawy o VAT, mamy więc do czynienia z sytuacją, w której Uczelnia też wykonała na rzecz studentów/doktorantów usługi zakwaterowania. Przy czym dla opodatkowania takich usług stosuje się identyczne zasady opodatkowania, jak w przypadku otrzymania przekazanej dalej usługi, czyli zastosowanie znajduje zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. c ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) – zwanej dalej ustawą:

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy:

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy:

przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Z kolei na mocy art. 8 ust. 1 ustawy:

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy:

w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie. Zauważyć jednak należy, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

Nie każda jednak czynność stanowiąca usługę, w rozumieniu art. 8 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Według art. 15 ust. 1 ustawy:

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W związku z powyższym, czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Należy zauważyć, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy:

zwalnia się od podatku usługi zakwaterowania:

a) w bursach i internatach świadczone na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty,

b) w domach studenckich świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie,

c) świadczone na rzecz uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów przez podmioty inne niż wymienione w lit. a i b, pod warunkiem że szkoły lub uczelnie mają z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów.

Przywołać w tym miejscu należy także ustawę z 14 grudnia 2016 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

system szkolnictwa wyższego i nauki tworzą: 1) uczelnie;

2) federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;

3) Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U. z 2020 r. poz. 1796), zwana dalej „PAN”;

4) instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;

5) instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. z 2022 r. poz. 498);

6) międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "instytutami międzynarodowymi";

6a) Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz.U. z 2020 r. poz. 2098);

6b) instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej "instytutami Sieci Łukasiewicz";

7) Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej "PAU";

8) inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

Stosownie do art. 9 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

1. Uczelnia posiada osobowość prawną.

2. Uczelnia jest autonomiczna na zasadach określonych w ustawie.

3. Uczelnia prowadzi studia na co najmniej jednym kierunku.

4. Uczelnia prowadzi działalność w swojej siedzibie, a w przypadku gdy siedziba znajduje się na obszarze związku metropolitalnego – na tym obszarze. Uczelnia może prowadzić działalność poza siedzibą albo tym obszarem – w swojej filii.

5. Organy władzy publicznej mogą podejmować rozstrzygnięcia dotyczące uczelni tylko w przypadkach przewidzianych w ustawach.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Podstawowymi zadaniami uczelni są:

1) prowadzenie kształcenia na studiach;

2) prowadzenie kształcenia na studiach podyplomowych lub innych form kształcenia;

3) prowadzenie działalności naukowej, świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki;

4) prowadzenie kształcenia doktorantów;

5) kształcenie i promowanie kadr uczelni;

6) stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w:

a) procesie przyjmowania na uczelnię w celu odbywania kształcenia,

b) kształceniu,

c) prowadzeniu działalności naukowej;

7) wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, tradycję narodową, umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka;

8) stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów;

9) upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki i kultury, w tym przez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych, informacyjnych i archiwalnych;

10) działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.

Art. 11 ust. 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wskazuje, że:

uczelnia może prowadzić domy studenckie i stołówki studenckie.

Zgodnie z art. 12 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

uczelnia może prowadzić działalność gospodarczą wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo od działalności polegającej na wykonywaniu zadań, o których mowa w art. 11, w zakresie i formach określonych w statucie, w szczególności przez tworzenie spółek kapitałowych.

Stosownie do art. 13 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

uczelnia jest:

1)uczelnią publiczną, jeżeli jest utworzona przez organ państwa;

2)uczelnią niepubliczną, jeżeli jest utworzona przez osobę fizyczną albo osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego albo państwowa albo samorządowa osoba prawna, zwaną dalej „założycielem”.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo uczelnią niepubliczną, działającą na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wpisani są Państwo do Ewidencji Uczelni Niepublicznych prowadzonej przez Ministra Edukacji i Nauki. Uczelnia jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. W ramach swojej działalności statutowej Uczelnia kształci studentów i doktorantów. Uczelnia jest właścicielem budynku przeznaczonego na zakwaterowanie studentów i doktorantów. Z powodu braku odpowiednich zasobów ludzkich i kwestii organizacyjnych Uczelnia nie będzie sama prowadzić działalności w zakresie zakwaterowania studentów i doktorantów w Domu Studenckim. Uczelnia zamierza wynająć cały budynek Spółce prawa handlowego, przy czym w umowie zawartej pomiędzy Uczelnią a Spółką będą wyraźne postanowienia, że wynajmowany budynek Spółka może wykorzystać wyłącznie do zakwaterowania tam studentów i doktorantów Uczelni. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Z tytułu wynajmu Domu Studenckiego, Uczelnia będzie otrzymywać od Spółki wynagrodzenie. Wynagrodzenie będzie płatne w ustalonych przez strony okresach rozliczeniowych - mogą to być okresy miesięczne, kwartalne lub roczne. Jednocześnie zostanie zawarta odrębna umowa pomiędzy Uczelnią a Spółką, której przedmiotem będzie zapewnienie przez Spółkę zakwaterowania (bez wyżywienia) w Domu Studenckim studentom i doktorantom Uczelni. Zakwaterowanie odbywać się będzie na podstawie listy osób uprawnionych, sporządzonej przez Uczelnię oraz dokumentów potwierdzających tożsamość tych osób. Wynagrodzenie dla Spółki będzie rozliczane w okresach miesięcznych. Wynagrodzenie to będzie ustalone jako iloczyn liczby osób faktycznie zakwaterowanych na podstawie listy, o której mowa powyżej, liczby dni ich zakwaterowania oraz ceny jednostkowej za 1 osobę za dzień. Ustalone w powyższy sposób wynagrodzenie Uczelnia będzie uiszczała miesięcznie na podstawie faktury wystawionej przez Spółkę, do której będzie załączone zestawienie ilościowo wartościowe. Natomiast studenci i doktoranci zakwaterowani w Domu Studenckim będą mieli zawarte odrębne umowy z Uczelnią i na podstawie tych umów będą uiszczać płatności z tytułu zakwaterowania na rachunek Uczelni. Studentów i doktorantów łączył bowiem będzie stosunek umowny z Uczelnią w zakresie zapewnienia im przez Uczelnię zakwaterowania.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii, czy usługi zakwaterowania studentów i doktorantów Uczelni w Domu Studenckim świadczone przez Uczelnię korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Z powołanego powyżej przepisu wynika, że zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy obejmuje usługi zakwaterowania w bursach i internatach świadczone na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty, w domach studenckich świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie oraz świadczone na rzecz uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów przez podmioty inne niż wymienione w lit. a i b, pod warunkiem że szkoły lub uczelnie mają z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów.

Do świadczonych przez Państwa ww. usług będących przedmiotem wniosku nie znajdzie zastosowania zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. a ustawy, ponieważ, jak wskazano powyżej, zwolnienie określone w tym zakresie dotyczy usług zakwaterowania w bursach i internatach świadczone na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty.

Natomiast należy stwierdzić, że do świadczonych przez Państwa usług znajdzie zastosowania zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. b ustawy.

Jak wskazano powyżej, zwolnienie określone w tym przepisie dotyczy usług zakwaterowania w domach studenckich świadczonych na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie.

W tym miejscu wskazać należy, że w przedstawionej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

A więc należy rozważyć, czy będzie przysługiwało Państwu prawo do stosowania zwolnienia podatku dla nabywcy a następnie odsprzedaż na rzecz studentów i doktorantów usług zakwaterowania.

Jak wynika z wniosku z powodu braku odpowiednich zasobów ludzkich i kwestii organizacyjnych, Uczelnia nie będzie samodzielnie prowadzić działalności w zakresie zakwaterowania studentów i doktorantów w Domu Studenckim. W tym celu Uczelnia zamierza wynająć cały budynek Spółce. W umowie zawartej pomiędzy Uczelnią a Spółką będą wyraźne postanowienia, że wynajmowany budynek Spółka może wykorzystać wyłącznie do zakwaterowania tam studentów i doktorantów Uczelni. Na podstawie odrębnej umowy zawartej pomiędzy Spółką a Uczelnią zostanie określona maksymalna liczba osób zakwaterowanych oraz stawka za 1 osobę za dzień. Zakwaterowanie odbywać się będzie na podstawie listy osób uprawnionych, sporządzonej przez Uczelnię oraz dokumentów potwierdzających tożsamość tych osób. Wynagrodzenie dla Spółki będzie ustalone jako iloczyn liczby osób faktycznie zakwaterowanych na podstawie listy, o której mowa powyżej, liczby dni ich zakwaterowania oraz ceny jednostkowej za 1 osobę za dzień. Studenci i doktoranci zakwaterowani w Domu Studenckim będą mieli zawarte odrębne umowy z Uczelnią i na podstawie tych umów będą uiszczać płatności z tytułu zakwaterowania na rachunek Uczelni.

A zatem biorąc pod uwagę opis sprawy stwierdzić należy, że skoro na podstawie zawartych umów Uczelnia zleca Spółce prowadzenie domu studenckiego, który to budynek Spółka może wykorzystać wyłącznie do zakwaterowania tam studentów i doktorantów Uczelni, tym samym należy uznać, że spełnione są warunki wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. b ustawy.

Z okoliczności sprawy wynika, że studenci i doktoranci zakwaterowani w Domu Studenckim będą mieli zawarte odrębne umowy z Uczelnią i na podstawie tych umów będą uiszczać płatności z tytułu zakwaterowania na rachunek Uczelni. Ponadto, jak wskazano w opisie sprawy studentów i doktorantów łączył będzie stosunek umowny z Uczelnią w zakresie zapewnienia im przez Uczelnię zakwaterowania a nie ze Spółką.

To Uczelnia sporządza listę faktycznie zakwaterowanych osób. W zawartej pomiędzy Spółką a Uczelnią umowie będzie wynikać liczba osób zakwaterowanych oraz stawka za dzień.

Tym samym należy uznać, że w tej konkretnej sytuacji Spółka będzie działać na zlecenie Uczelni, nie będzie dysponować dowolnością w zakresie zasad swojego funkcjonowania a realizować zadanie w postaci prowadzenia Domu Studenckiego na zasadach określonych przez Uczelnię w zawartej umowie. 

Tym samym stwierdzić należy, że świadczone przez Uczelnię usługi zakwaterowania studentów i doktorantów tej Uczelni w należącym do Uczelni domu studenckim, będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w myśl art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. b ustawy o VAT.

A zatem Państwa stanowisko zostało uznane za nieprawidłowe, ponieważ prawidłowość stanowiska wynika z innej podstawy prawnej aniżeli wskazanej przez Państwa.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy wniosku w zakresie skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. c ustawy usługi zakwaterowania studentów i doktorantów Uczelni w Domu Studenckim świadczone przez Uczelnię.

Natomiast w zakresie skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. c ustawy usługi zakwaterowania studentów i doktorantów Uczelni w Domu Studenckim świadczone przez Spółkę zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00