Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2023 r., sygn. II FSK 689/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Wolf- Kalamala (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Andrzej Melezini, Protokolant Natalia Simaszko, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 17 marca 2022 r. sygn. akt I SA/Ol 64/22 w sprawie ze skargi RD na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2023 r., III SA/Wa 2153/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę RD (zwanego dalej Skarżącym) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 listopada 2021 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

2. Sąd pierwszej instancji uwzględnił skargę podnosząc, że interpretacja dotyczy preferencyjnej stawki opodatkowania 5% (ulga IP BOX), a tworzenie oprogramowania przez Skarżącego opiera się na indywidualnych, autorskich pomysłach opracowywanych w odpowiedzi na zgłaszane zapotrzebowanie kontrahenta i obejmuje tworzenie skryptów i algorytmów. O ile w zaskarżonej 24-stronnej interpretacji przedstawiono obszerny opis stanu faktycznego, przytaczając treść wniosku i stanowisko Skarżącego, to ocena tego stanowiska w części uznanej za niezasadną zawarta została na 9 linijkach, zaś uzasadnienia prawnego stanowiska organu w ogóle brak. Treść oceny organu to raczej uzasadnienie faktyczne niż prawne. Sąd wskazał organowi, że ten błędnie przyjął, iż wyróżnikiem prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, warunkującej przyznanie ulgi IP Box jest bezpośrednie prowadzenie tej działalności przez podatnika (nie w zespole i nie na rzecz kontrahenta także prowadzącego działalność tego rodzaju). W ten sposób organ interpretacyjny niezasadnie wykluczył możliwość opodatkowania przez Skarżącego dochodów opisanych we wniosku preferencyjną stawką podatku, wynoszącą 5% podstawy opodatkowania. Pełna treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia, jak i innych wyroków powołanych poniżej, dostępna jest na stronie internetowej pod adresem https://orzeczenia.nsa.gov.pl/ (dalej w skrócie jako "CBOSA").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00