Postanowienie WSA w Warszawie z dnia 27 listopada 2023 r., sygn. I SA/Wa 2171/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący asesor WSA Anna Milicka-Stojek (spr.) po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2023 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Z. G. na orzeczenie Lekarza Orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie z dnia 13 września 2023 r. nr 022009781 w przedmiocie niezdolności do samodzielnej egzystencji postanawia: odrzucić skargę.
Uzasadnienie
Z. G. (dalej jako "skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na orzeczenie Lekarza Orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie (dalej jako "lekarz orzecznik ZUS") z 13 września 2023 r. nr 022009781, którym nie uznano skarżącej jako niezdolnej do samodzielnej egzystencji. W uzasadnieniu skargi skarżąca wskazała na swoją ciężką sytuację zdrowotną i materialną oraz okoliczność, że lekarz orzecznik ZUS nie uwzględnił przy orzekaniu jej choroby onkologicznej.
W odpowiedzi na skargę Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie (dalej jako organ" lub "ZUS") wniósł o jej odrzucenie i wskazał, że zaskarżonym orzeczeniem z 13 września 2023 r. ustalono, że skarżąca nie jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. Skarżąca nie wniosła sprzeciwu od tego orzeczenia, jednak pismem z 24 października 2023 r. zobowiązano ją do wskazania, czy jej pismo z 20 września 2023 r. (tj. niniejsza skarga) należy jako sprzeciw taki potraktować. W świetle bowiem art. 14 ust. 2a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1251) od orzeczenia lekarza orzecznika osobie zainteresowanej przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu, zwanej dalej "komisją lekarską", w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Zakładu właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej (ust. 2b). W przypadku zaś wydania decyzji stronie przysługuje odwołanie do właściwego sądu powszechnego, w terminie i według zasad określonych w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2023 r. poz. 1550 ze zm.), powoływanej dalej jako "K.p.c.", w związku z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm.). Odwołanie do sądu przysługuje również w razie niewydania przez organ rentowy decyzji w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wniosku (art. 83 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Stosownie zaś do art. 1 K.p.c. sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych są sprawami cywilnymi, do których rozpoznania, zgodnie z art. 2 K.p.c., powołane są sądy powszechne, chyba że przepisy szczególne przekazują je do właściwości innych organów. Przez sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych, objętymi właściwością sądów powszechnych, rozumie się sprawy, dotyczące ubezpieczeń społecznych, emerytur i rent, a także sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych wszczęte na skutek niewydania przez organ rentowy decyzji we właściwym terminie (art. 476 § 2 i § 3 K.p.c.). W tej sytuacji wniesiona przez skarżącą skarga jest niedopuszczalna, bowiem nie podlega kognicji sądu administracyjnego.