Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 października 2023 r., sygn. I FSK 1313/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski (spr.), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Mariusz Golecki, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 3 października 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 marca 2019 r. sygn. akt I SA/Gd 359/18 w sprawie ze skargi D. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 12 lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do czerwca 2015 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 15000 (piętnaście tysięcy) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 20 marca 2019 r., sygn. akt I SA/Gd 359/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę D. W. (dalej skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. (dalej DIAS, organ odwoławczy) z 12 lutego 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do czerwca 2015 r. (ww. wyrok oraz inne orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu opublikowane zostały w bazie internetowej NSA: www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

1.1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalając skargę wskazał, że materiał dowodowy zebrany w sprawie, oceniony odmiennie od woli skarżącego, nie świadczył o wadliwości zaskarżonej decyzji, a organy obu instancji prawidłowo uznały, że w sprawie zaistniały podstawy do określenia skarżącemu kwoty podatku do zapłaty w związku z wystawieniem faktur niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Ustalenia zarówno Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w G. (dalej NUCS, organ pierwszej instancji) jak i organu odwoławczego dały, w ocenie Sądu pierwszej instancji, podstawę do stwierdzenia, że skarżący nie nabywał towarów od spółek A. i O., a tym samym nie mógł w dalszej kolejności odsprzedawać towarów na rzecz innych podmiotów. Wystawiane przez niego faktury, jako niedokumentujące rzeczywistych transakcji nie skutkowały powstaniem obowiązku podatkowego u ich wystawcy, jednak obowiązek zapłaty wykazanego w nich podatku istniał, o czym organy podatkowe prawidłowo orzekły na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej ustawa o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00