Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 2 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.114.2024.1.BZ

Zamiana nieruchomości bez dopłat.

 Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 17 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zamiany nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Planuje Pan przeprowadzić transakcję zamiany nieruchomości stanowiącej Pana własność, tj. lokalu mieszkalnego, dla którego prowadzona jest KW o numerze (…) (dalej: Nieruchomość 1) na nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej (…) – dalej: Nieruchomość 2, będącą własnością Pana teściowej.

Na Nieruchomości 2 posadowiony jest wyłącznie budynek mieszkalny (brak zabudowań o charakterze niemieszkalnym). Obie nieruchomości wolne są od obciążeń hipotecznych.

Zgodnie z operatem szacunkowym Nieruchomość 2 wyceniona została na wartość 791.000 PLN. Z kolei, wartość Nieruchomości 1 określana jest na około 420 000 PLN.

Transakcja zamiany ma zostać przeprowadzona bez dokonywania dodatkowych dopłat i nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej przez żadną ze stron.

Nieruchomość 1 została nabyta przez Pana w (…) r., zaś Nieruchomość 2 została wybudowana przez Pana teściową w (…) r. (przy czym działka, na której posadowiony jest budynek mieszkalny została nabyta w (…) r.) a następnie w (…) r. przekazana Pana teściowej na wyłączną własność w wyniku porozwodowego podziału majątku.

Transakcja zamiany nieruchomości ma na celu m.in. dostosowanie warunków lokalowych do potrzeb mieszkaniowych Pana i Pana teściowej.

Z transakcją zamiany będącej przedmiotem wniosku wiąże się różnica wartości nieruchomości. Niemniej strony transakcji chcą zrealizować transakcję bez dopłat ani nie będą rościć od siebie dopłat z żadnej ze stron.

Pytanie

1.Czy opisana, planowana transakcja zamiany nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

2.Czy różnica w wartościach nieruchomości będących przedmiotem planowanej transakcji zamiany będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1.

Planowana transakcja zamiany przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Ad. 2.

Różnica w wartościach nieruchomości będących przedmiotem planowanej transakcji zamiany nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn: Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1)dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2)darowizny, polecenia darczyńcy;

3)zasiedzenia;

4)nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5)zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6)nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Stosownie do art. 1 ust. 2 ww. ustawy: Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Jak z powyższego wynika, ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa granice przedmiotu opodatkowania.

Podatkowi od spadków i darowizn podlegają transakcje i czynności enumeratywnie wymienione w art. 1 tej ustawy. Artykuł ten ściśle określa granice przedmiotu opodatkowania wyczerpująco wymieniając tytuły, na podstawie których nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powyższy katalog czynności ujęty w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn ma charakter zamknięty. Zatem opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega tylko takie nabycie, które zostało w nim wymienione w sposób wyraźny.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że planuje Pan dokonać zamiany nieruchomości ze swoją teściową, w taki sposób, że dokonana zostanie zamiana Nieruchomość 1 na Nieruchomość 2. Pomimo, iż z zamianą tą wiąże się różnica wartości zamienianych nieruchomości, strony transakcji zamiany chciałyby zgodnie zrealizować zamianę bez dopłat pieniężnych ani rościć od siebie dopłat z żadnej ze stron. W wyniku zamiany nabędzie Pan Nieruchomość 2, zaś Pana teściowa – Nieruchomość 1.

Pana zdaniem nieodpłatna zamiana nieruchomości opisana w zdarzeniu przyszłym (w tym różnica wartości opisanych nieruchomości) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, w związku z faktem, że czynność ta nie została wskazana w przywołanych przepisach ww. ustawy jako przedmiot opodatkowania. W związku z tym również różnica w wartości zamienianych nieruchomości oraz fakt, że nabywana przez Pana Nieruchomość ma wyższą wartość nie będzie powodował powstania obowiązku w podatku od spadków i darowizn.

Podsumowując, mając na uwadze fakt, iż omawiana transakcja zamiany nieruchomości nie mieści się w dyspozycji ustawy o podatku od spadków i darowizn, należy jednoznacznie stwierdzić, iż nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem (w tym nie podlega temu podatkowi różnica w wartości nieruchomości mających być przedmiotem transakcji zamiany).

Na potwierdzenie swojego stanowiska przywołał Pan wydane interpretacje.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 596):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1)dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2)darowizny, polecenia darczyńcy;

3)zasiedzenia;

4)nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5)zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6)nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Stosownie do art. 1 ust. 2 ww. ustawy:

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Jak z powyższego wynika, ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa granice przedmiotu opodatkowania, wyczerpująco wymieniając tytuły, na podstawie których nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powyższy katalog czynności ujęty w art. 1 ww. ustawy ma charakter zamknięty. Zatem opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega tylko takie nabycie, które zostało w nim wymienione w sposób wyraźny.

Z opisu zdarzenia wynika, że planuje Pan zamianę lokalu mieszkalnego (Nieruchomość 1) stanowiącą Pana własność, na nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej (Nieruchomość 2) będącą własnością Pana teściowej. Obie nieruchomości wolne są od obciążeń hipotecznych.  Zgodnie z operatem szacunkowym Nieruchomość 2 wyceniona została na wartość 791.000 PLN. Z kolei, wartość Nieruchomości 1 określana jest na około 420 000 PLN. Transakcja zamiany ma zostać przeprowadzona bez dokonywania dodatkowych dopłat; nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej przez żadną ze stron.

Jak wynika z przywołanych przepisów nieodpłatna zamiana nieruchomości dokonana pomiędzy Panem i Pana teściową nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, w związku z faktem, że nabycie tytułem zamiany nie zostało wskazane w przywołanych przepisach ww. ustawy jako przedmiot opodatkowania. W związku z tym również różnica w wartości Nieruchomości będących przedmiotem planowanej transakcji zamiany, nie będzie powodowała powstania obowiązku w podatku od spadków i darowizn.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00