Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 czerwca 2024 r., sygn. IV SA/Wr 595/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie: Asesor WSA Aneta Brzezińska (sprawozdawca), Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn, Protokolant: Referent Aleksandra Bartczak, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 20 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi M.B. na akt Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu z dnia 13 lipca 2023 r. nr L. dz. FL-171-7/2023 w przedmiocie odmowy zwrotu kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby uchyla zaskarżony akt oraz poprzedzający go akt Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu z 21 kwietnia 2022 r.

Uzasadnienie

Raportem z 23 marca 2022 r. (data wpływu do KWP we Wrocławiu: 21 lutego 2022 r.) M. B. – funkcjonariusz K. (dalej: skarżący) zwrócił się do Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu o zwrot kosztów dojazdu od 24 marca 2021 r. z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby. W raporcie tym funkcjonariusz zawarł informację, iż pełni służbę w K., gdzie czas dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby nie przekracza dwóch godzin w obie strony. Wskazał na połączenia autobusowe P. na odcinku W.

Komendant Miejski Policji we Wrocławiu (umieszczając na raporcie dopisek "odmowa", oznaczony datą 21 kwietnia 2022 r.) odmówił przyznania policjantowi zwrotu kosztów dojazdu.

Pismem z 4 maja 2023 r. skarżący wniósł od ww. aktu odwołanie do Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu, zarzucając mu naruszenie art. 93 ust. 1 ustawy o Policji. Nadto skarżący rozszerzył argumentację podniesioną we wniosku z 23 marca 2022 r. wskazując, że najdogodniejszy dla niego jest dojazd połączeniem autobusowym oferowanym przez przewoźnika P.. z miejsca zamieszkania (przystanek przy "ul. [...]" w W.) do miejsca pełnienia służby (przystanek przy "ul.[...]" we W.). Czas przejazdu w takim przypadku wynosi poniżej godziny. Skarżący podkreślił, że przy "ul. [...]" we W. znajduje się przejazd kolejowy z rogatkami, tworzą się korki. Dlatego też, znacznie szybciej, a co za tym idzie dogodniej, jest mu wysiąść wcześniej na przystanku przy "ul. [...]", a następnie resztę drogi pokonać samodzielnie, zamiast stać w korkach nawet do kilkudziesięciu minut.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00