Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 czerwca 2024 r., sygn. I SA/Po 134/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant: Specjalista Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi A. R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 stycznia 2024 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 29 listopada 2023 r. A. R. (dalej zwana również jako "wnioskodawczyni", "skarżąca") wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
Przedstawiając opis zdarzenia przyszłego wnioskodawczyni (dalej również jako: badacz) wskazała, że jest [...] rezydentem podatkowym, nie prowadzi działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni uzyskała dofinansowanie z N. C. B. i R. ("NCBR"). Dofinansowanie zostało wypłacone przez spółkę (dalej również jako: fundusz), która podpisała z NCBR umowę o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych w fazie preseed przez fundusze typu proof of principle ("PoP") w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 Działanie 1.3: Prace B+R finansowane z udziałem funduszy kapitałowych ("B. A." lub "B. A."). Środki w ramach B. A. przeznaczone na Wsparcie dla Grantobiorców są przekazywane przez NCBR za pośrednictwem funduszu (na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez NCBR dla funduszu). Jak wynika z założeń B. A., jest to nowatorska inicjatywa NCBR w ramach programów B. . Dzięki współpracy rządowej agencji z doświadczonymi inwestorami, powstał ekosystem wspierający finansowanie startupów technologicznych. Inwestorzy otrzymują bezzwrotne wsparcie, które NCBR udziela im na utworzenie wehikułu inwestycyjnego. Podstawowym celem programu jest wzmocnienie mechanizmów komercjalizacji krajowych projektów naukowo-badawczych znajdujących się we wstępnej fazie rozwoju i zwiększenie ich szans na powodzenie rynkowe. W związku z realizacją projektu, fundusz zawarł z wnioskodawczynią umowę o udzielenie dofinansowania na rozwój projektu B+R w fazie PoP. Wnioskodawczyni jest pomysłodawcą wybraną w drodze otwartego naboru prowadzonego przez fundusz w celu realizacji projektu badawczo-rozwojowego realizowanego przez wnioskodawczynię. Po wstępnej weryfikacji, wnioskodawczyni złożyła oficjalny wniosek do funduszu, projekt został oceniany przez komisję oceny projektów, w skład której wchodzą niezależni eksperci oraz pracownicy NCBR. Następnie na komitecie inwestycyjnym, którego członkami jest pracownik NCBR i dwie osoby reprezentujące fundusz, została podjęta decyzja o udzieleniu dofinansowania. Na moment zawarcia umowy, wnioskodawczyni prowadziła już badania naukowe lub rozwojowe, które w ramach uzyskanego dofinansowania zamierzała rozwinąć.