Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 28 maja 2024 r., sygn. II GZ 232/24

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Mirosław Trzecki po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia M. Sp. z o.o. w W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 listopada 2023 r. sygn. akt V SA/Wa 2154/23 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi M. Sp. z o.o. w W. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 18 lipca 2023 r. nr NKIS.5453.7.2023.NZ.6 w przedmiocie wycofania z obrotu produktu, który nie został dopuszczony do obrotu jako produkt leczniczy postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 6 listopada 2023 r, sygn. akt V SA/Wa 2154/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił M. Sp. z o.o. w W. wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 18 lipca 2023 r. w przedmiocie wycofania z obrotu produktu, który nie został dopuszczony do obrotu jako produkt leczniczy.

Decyzją z 18 lipca 2023 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny (dalej jako: "organ") wydał decyzję w przedmiocie wycofania z obrotu produktu, który nie został dopuszczony do obrotu jako produkt leczniczy, nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Na powyższe postanowienie M. Sp. z o.o. (dalej: "skarżąca") wniosła skargę, w której złożyła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

WSA w Warszawie odmówił jej wstrzymania. Sąd pierwszej instancji wskazał, iż uzasadniając wniosek skarżąca wskazała utratę zysku osiąganego z tytułu prowadzenia sprzedaży produktu, czego wynikiem może być zachwianie płynności finansowej ze względu na stratę konsumentów. W konsekwencji skarżąca stanie się narażona na utratę renomy, dostawców, jak również zostanie zmuszona do zwolnienia istotnej części personelu. Zdaniem skarżącej nie ulega wątpliwości, że sporny produkt był podstawą działalności spółki, a jego wycofanie spowoduje pozbawienie skarżącej znacznej części dochodów. W ocenie skarżącej rygor natychmiastowej wykonalności decyzji wygeneruje również wysokie koszty utylizacji produktów, które skarżąca posiada w sprzedaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00