Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 maja 2024 r., sygn. III SA/Kr 242/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Michna ASR WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi J. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 29 grudnia 2023 r. nr SKO.ŚR/4111/1306/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta Krakowa decyzją z dnia 5 listopada 2023 r. nr SO-04.8252.140.2023 odmówił przyznania skarżącemu J. J. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad matką P. J. legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zdaniem organu w sprawie nie została spełniona przesłanka wieku z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ponadto brak jest związku przyczynowo -skutkowego między rezygnacją przez skarżącego z zatrudnienia a koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

W odwołaniu skarżący zarzucił naruszenie art. 17 ustawy poprzez pominięcie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 20214 r. sygn. akt K 38/13, w którym uznano przepis ten za niekonstytucyjny w związku z różnicowaniem osób niepełnosprawnych z uwagi na datę powstania niepełnosprawności, poprzez przyjęcie, że brak jest związku przyczynowo - skutkowego między rezygnacją przez niego z zatrudnienia, a koniecznością opieki nad matką. Nadto skarżący zarzucił naruszenie art. 7, 77 § 1 k.p.a. oraz 80 w zw. z art. 75 k.p.a. poprzez wydanie decyzji w oparciu o błędne i dowolne ustalenia faktyczne przyjęte na podstawie wadliwie ocenionego materiału dowodowego, że brak jest związku przyczynowo - skutkowego między rezygnacją z zatrudnienia a koniecznością opieki nad ww. Skarżący wniósł o uchylenie w całości decyzji i orzeczenie co do istoty sprawy ewentualnie o przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00