Kontrola sądowo-administracyjna pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku przez organ administracji publicznej - Wyrok NSA z dnia 14 maja 2024 r., sygn. I GSK 1735/20
Pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy o rozwoju lokalnym może być uznane za czynność z zakresu administracji publicznej, jeżeli dotyczy braków formalnych wniosku. Jeżeli wezwanie do uzupełnienia obejmuje kwestie merytoryczne, to zastosowanie tego trybu jest bezzasadne.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Salachna Sędzia NSA Joanna Wegner Sędzia del. WSA Jacek Boratyn (spr.) Protokolant asystent sędziego Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Zarządu Województwa Małopolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 30 czerwca 2020 r. sygn. akt I SA/Kr 1276/19 w sprawie ze skargi T. R. na czynność Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o przyznanie pomocy ze środków z budżetu Unii Europejskiej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie; 2. zasądza od T. R. na rzecz Zarządu Województwa Małopolskiego 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 30 czerwca 2020 r., sygn. I SA/Kr 1276/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (dalej WSA w Krakowie) po rozpoznaniu sprawy ze skargi T. R. (dalej zwanego skarżącym lub wnioskodawcą) na czynność Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia [...] września 2019 r., nr [...], w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o przyznanie pomocy, stwierdził bezskuteczność zaskarżonej czynności.
W stanie faktycznym sprawy skarżący w dniu [...] marca 2019 r. wystąpił o udzielenie mu wsparcia, w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność", objętego PROW na lata 2014-2020, na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1167; dalej zwana ustawą o rozwoju lokalnym).