Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Wr 565/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Olga Białek (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Wojciech Śnieżyński, Asesor WSA Malwina Jaworska - Wołyniak, po rozpoznaniu w Wydziale II w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi P. T. na postanowienie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 7 lipca 2023 r. nr 605/2023 w przedmiocie oddalenia zarzutów dotyczących prowadzenia postępowania egzekucyjnego dotyczącego obowiązku usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w stanie technicznym budynku oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi P. T. (dalej: zobowiązany, skarżący) jest wskazane w sentencji postanowienie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej: DWINB, organ II instancji), którym utrzymane zostało w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie Wałbrzyskim (dalej: PINB, organ I instancji) z dnia 10 maja 2023 r., nr 34/2022, oddalające zarzuty dotyczące prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Powyższe rozstrzygnięcia wydane zostały w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Decyzją z dnia 25 października 2021 r. PINB nakazał skarżącemu – jako właścicielowi budynku zlokalizowanego w J. przy pl. [...] składającego się z dwóch części: dawnej [...] i dawnego [...] – usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości w stanie technicznym budynku dawnej [...] po pożarze poprzez:

1. usunięcie luźnych i niestabilnych elementów więźby dachowej, pokrycia dachowego, pozostałych po pożarze,

2. usunięcie luźnych i uszkodzonych cegieł z korony murów i gzymsów oraz tynków,

3. usunięcie warstw kominów do wysokości zapewniającej ich stateczność,

4. zabezpieczenie obiektu przed przenikaniem wód opadowych do wnętrza;

5. skutecznie uniemożliwienie wejścia osobom postronnym do wnętrza budynku,

6. wyznaczenie i wygrodzenie strefy bezpieczeństwa dla budynku nr [...] od strony pl. [...] w J., oznakowanie obiektu poprzez umieszczenie tablic jednoznacznie informujących o stanie zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz zakazie przebywania na terenie obiektu i w strefie jego oddziaływania ze względu na grożące niebezpieczeństwo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00