Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.229.2024.2.AND

Łączenie przez przejęcie nie będzie skutkować po stronie Spółki przejmującej powstaniem przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 kwietnia 2024 roku za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 25 kwietnia 2024 roku o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia dla Państwa Spółki skutków podatkowych połączenia przez przejęcie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeku spółek handlowych.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 czerwca 2024 r. (wpływ za pośrednictwem platformy ePUAP tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

H. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu (dalej: „Spółka Przejmująca” lub „Wnioskodawca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”), podlegającym obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia – tj. jest polskim rezydentem podatkowym. Całość udziałów w Spółce posiada osoba fizyczna (dalej: „DO”).

Na dzień złożenia wniosku, Wnioskodawca jest akcjonariuszem większościowym, posiadającym ponad 99% akcji w spółce N. S.A. z siedzibą w (…) (NIP: (…), dalej: „Spółka Przejmowana”), która podobnie jako Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Pozostałą część akcji Spółki Przejmowanej posiada DO.

Planowana jest konsolidacja biznesu, poprzez połączenie Wnioskodawcy oraz Spółki Przejmowanej w drodze połączenia przez przejęcie („Połączenie”).

Połączenie odbędzie się w trybie przewidzianym przez art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (t.j Dz.U. z 2024 r. poz. 18 ze zm., dalej: „k.s.h.”), a więc poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą w zamian za udziały, które spółka przejmująca przyzna wspólnikom spółki przejmowanej. W tym wypadku Połączenie będzie się wiązać z emisją dodatkowych udziałów na rzecz akcjonariuszy Spółki Przejmowanej innych niż Spółka Przejmująca (a więc nowe udziały Spółki Przejmowanej w wyniku Połączenia otrzyma DO). Wynika to z tego, że Spółka Przejmująca jako drugi akcjonariusz Spółki Przejmowanej sama sobie nie może wyemitować nowych udziałów.

W przypadku Połączenia, Spółka Przejmująca wyda DO udziały o wartości emisyjnej równej wartości rynkowej majątku Spółki Przejmowanej przypadającej na DO.

Wnioskodawca podkreśla, że:

- uniknięcie lub też uchylenie się od opodatkowania nie stanowi głównego ani jednego z głównych celów planowanej restrukturyzacji;

- po Połączeniu, Spółka Przejmująca przyjmie dla celów podatkowych majątek Spółki Przejmowanej w wartości wynikającej z jej ksiąg oraz przypisze go do swojej działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium RP.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 24 czerwca 2024 r., doprecyzowując opis zdarzenia przyszłego i odpowiadając na zadane pytania, wskazali Państwo, że:

 1. Wnioskodawca spodziewa się, że wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej będzie przewyższać wartość przyjętą do celów podatkowych składników tego majątku. Jednocześnie, w ocenie Wnioskodawcy, wystąpienie nadwyżki wartości rynkowej majątku Spółki Przejmowanej ponad wartość podatkową tego majątku nie będzie powodowało powstania przychodu dla Spółki Przejmującej przychodu podlegającego opodatkowaniu, bowiem zastosowanie znajdzie wyłączenie z przychodu z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „Ustawa o CIT”).

Zgodnie z ww. przepisem do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:

a) spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz

b) spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

Tak jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, składniki majątku Spółki Przejmowanej zostaną przez Spółkę Przejmującą przyjęte do celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej oraz przypisane do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z powyższym, obie powyższe przesłanki wyłączające powstanie przychodu w postaci nadwyżki wartości rynkowej majątku podmiotu przejmowanego nad jego wartością podatkową zostaną spełnione.

 2. Wnioskodawca potwierdza, że w wyniku połączenia dojdzie do emisji nowych udziałów, które obejmie drugi z akcjonariuszy Spółki Przejmowanej – pan (…) (w zamian za akcje jakie posiada w Spółce Przejmowanej).

 3. Tak jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w ramach Połączenia planowane jest wyemitowanie na rzecz drugiego akcjonariusza Spółki Przejmowanej udziałów o wartości rynkowej, odpowiadającej tej części majątku Spółki Przejmowanej, która przypada na tego akcjonariusza.

Zdaniem Wnioskodawcy, przez wartość emisyjną należy rozumieć wartość rynkową udziałów. W związku z takim rozumieniem wartości emisyjnej, zdaniem Wnioskodawcy, w ramach Połączenia zostaną wyemitowane udziały o wartości emisyjnej równej wartości rynkowej wartości majątku Spółki Przejmowanej, w części przypadającej na drugiego akcjonariusza Spółki Przejmowanej tj. DO.

Niemniej, ponieważ wartość emisyjna jest zdefiniowana w ustawie o CIT, to kwestia została zgodnie z wnioskiem poddana rozstrzygnięciu Organu w drodze interpretacji.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że wartość rynkowa (całkowita) majątku Spółki Przejmowanej będzie wyższa niż wartość rynkowa udziałów wyemitowanych w ramach Połączenia. Wynika to z tego, że w ramach Połączenia Wnioskodawca wyemituje udziały wyłącznie na rzecz drugiego akcjonariusza DO. Spółka Przejmująca, będąc akcjonariuszem Spółki Przejmowanej, nie może bowiem wyemitować udziałów samej sobie (odpowiadającej tej części majątku Spółki Przejmowanej, która przypada na nią samą).

Zdaniem Wnioskodawcy, na co wskazano w uzasadnieniu prawnym, przepis art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT należy interpretować jednak w ten sposób, że stanowi on podstawę do powstania przychodu wyłącznie w stosunku do tej części majątku Spółki Przejmowanej, jaka nie przypada na udziały/akcje należące do Spółki Przejmującej w spółce przejmowanej bezpośrednio przed połączeniem (czyli przypada innym akcjonariuszom spółki przejmowanej). Wyjaśnienia dla takiego rozumowania przedstawiono w uzasadnieniu prawnym do wniosku o interpretację.

 4. Wnioskodawca spodziewa się, że wartość rynkowa majątku Spółki Przejmowanej w części odpowiadającej udziałowi Spółki Przejmujące w kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej na dzień poprzedzający dzień łączenia, będzie przewyższać cenę nabycia udziałów Spółki Przejmowanej.

Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawcy, nie powinno to powodować przychodu po stronie Spółki Przejmującej, bowiem zastosowanie znajdzie wyłączenie z przychodu z art. 12 ust. 4 pkt 3f Ustawy o CIT. Szczegółowe uzasadnienie w tym zakresie znajduje się w uzasadnieniu prawnym do wniosku.

 5. Transakcja połączenia spółek zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. W szczególności ma ona prowadzić do realizacji celu gospodarczego w postaci uproszczenia struktury grupy, a w efekcie obniżenie ogólnych kosztów jej funkcjonowania.

Pytanie

Czy Połączenie opisane w zdarzeniu przyszłym będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, Połączenie opisane w zdarzeniu przyszłym nie będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „Ustawa o CIT”), podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym w myśl art. 7 ust. 1 Ustawy o CIT jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m Ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się m.in. przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów.

Artykuł 12 ust. 1 Ustawy o CIT stanowi, że - w kontekście przeprowadzanych procesów połączeń w spółkach kapitałowych - przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są przychody wymienione w pkt. 8ba, 8c, 8d oraz 8f, które należy rozpatrywać łącznie z art. 12 ust. 4 pkt 3e, 3f oraz ust. 12 Ustawy o CIT.

W tym miejscu Wnioskodawca odniesie się do każdego z przywołanych przepisów, będących podstawą powstania przychodu w przypadku połączenia spółek.

Art. 12 ust. 1 pkt 8ba Ustawy o CIT

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej, przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej w następstwie łączenia podmiotów, z zastrzeżeniem pkt. 8b.

W przypadku Połączenia, Wnioskodawca będzie emitował udziały jedynie na rzecz drugiego udziałowca – DO. W takiej sytuacji spółka przejmująca ze względu na zakaz obejmowania udziałów własnych, wynikający z k.s.h., nie może wyemitować udziałów samej sobie w zamian za majątek spółki przejmowanej, przypadający na swój udział w tej spółce.

W konsekwencji, ponieważ Wnioskodawca nie otrzyma żadnych udziałów w ramach Połączenia nie powstanie przychód, o którym mowa art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT.

Art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy o CIT, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.

Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, w przypadku, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w drodze łączenia podmiotów, które:

- spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego oraz

- spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka Przejmująca planuje przyjąć dla celów podatkowych majątek Spółki Przejmowanej w wartości wynikającej z jej ksiąg oraz przypisać do swojej działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium RP. Co za tym idzie – mając na uwadze fakt polskiej rezydencji obydwu spółek uczestniczących w Połączeniu (art. 12 ust. 15 ustawy o CIT) – zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 4 pkt 3e Ustawy o CIT, który wyłącza z przychodów wartość majątku spółki przejmowanej, otrzymanego przez spółkę przejmującą.

Tym samym nie dojdzie do powstania przychodu na gruncie omawianego przepisu po stronie Wnioskodawcy.

Art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych.

W ocenie Wnioskodawcy, art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT należy interpretować w ten sposób, że stanowi on podstawę do powstania przychodu wyłącznie w stosunku do tej części majątku, jaka nie przypada na udziały/akcje spółki przejmującej w spółce przejmowanej (czyli przypada innym akcjonariuszom spółki przejmowanej).

Wynika to przede wszystkim z interpretacji art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT w kontekście art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT (analizowanego w dalszej części wniosku). Oba te przepisy należy, zdaniem Wnioskodawcy, interpretować jako komplementarne względem siebie, a nie jako dwie niezależne od siebie regulacje prawne. W tej relacji, art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT to, zdaniem Wnioskodawcy, lex specialis w stosunku do art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT.

Takie rozumienie uzasadnione jest przede wszystkim brzmieniem przepisu z art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy CIT, regulującego sposób ustalania przychodu w przypadku, gdy spółka przejmująca posiada udział (akcje) w kapitale spółki przejmowanej. Zgodnie z tym przepisem, przychodem jest ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym.

Skoro zatem przepis art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT wyraźnie wskazuje, że przychód powstaje jako wartość majątku spółki przejmowanej, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej, to przepis art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT powinien regulować przychód jedynie w zakresie pozostałej części majątku spółki przejmowanej (a więc tej, przypadającej na pozostałych udziałowców/ akcjonariuszy).

Mając na uwadze relacje, w jakich pozostają te przepisy względem siebie (żaden z przepisów nie wyłącza stosowania drugiego), wydaje się, że powyższe rozumienie przepisu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT jest racjonalne z punktu widzenia celu ustawodawcy i konstrukcji podatku dochodowego.

W przeciwnym wypadku, odczytując powyższy przepis literalnie, w skrajnych przypadkach mogłoby dojść do podwójnego opodatkowania tego samego przysporzenia, co nie mogło być intencją ustawodawcy i stałoby w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości opodatkowania (taka sytuacja mogłaby mieć miejsce w przypadku, gdy spółka przejmująca posiadałaby w spółce przejmowanej udział w kapitale mniejszy niż 10%, gdyż w takim wypadku nie znalazłoby zastosowanie wyłączenie przychodu z art. 12 ust. 4 pkt 3f. Wówczas majątek spółki przejmowanej przypadający na posiadane przez spółkę przejmującą udziały w tej spółce podlegałby opodatkowaniu raz, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT, gdyż spółka przejmująca nie emitowałaby w tym zakresie udziałów na rzecz swoich wspólników, i drugi raz, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT, gdyż przepis ten przewiduje opodatkowanie majątku przypadającego na udziały spółki przejmującej posiadane w spółce przejmowanej).

Przyjęcie, że przy połączeniu ze spółką zależną powstają po stronie spółki przejmującej niezależnie od siebie dwa rodzaje przychodów pokrywające się swoim zakresem (tj. z art. 12 ust. 1 pkt 8d i 8f Ustawy o CIT), byłoby też sprzeczne z art. 7 dyrektywy mergerowej (Dyrektywa Rady 2009/133/WE z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego (Wersja ujednolicona), Dz. Urz. UE L 310/34), wiążącym państwa członkowskie w sytuacji, w której spółka przejmująca ma minimum 10% udziałów w spółce przejmowanej, który przewiduje, że: „gdy spółka przejmująca posiada udział w kapitale spółki przejmowanej, wszelkie zyski przysługujące spółce przejmującej przy wycofaniu jej udziałów nie podlegają opodatkowaniu”. Choć przychód z art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT byłby częściowo neutralizowany przez art. 12 ust. 4 pkt 3f Ustawy o CIT, to przepis ten nie obejmowałby już art. 12 ust. 1 pkt 8d Ustawy o CIT. W konsekwencji, każde połączenie, w którym Spółka przejmująca posiada więcej niż 10% udziału w kapitale, ale nie posiada 100%, byłoby opodatkowane po stronie spółki przejmowanej.

W efekcie, prawidłowa wykładnia art. 12 ust. 1 pkt 8d i 8f Ustawy o CIT powinna przemawiać za tym, że pierwszy z ww. przepisów znajduje zastosowanie jedynie w zakresie tej części przejętego majątku, który nie przypada na udziały posiadane przez spółkę przejmującą w spółce przejmowanej. W odniesieniu do pozostałej części tego majątku, zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT.

Podobny wniosek dot. komplementarności art. 12 ust. 1 pkt 8d i 8f Ustawy o CIT przedstawił tut. organ w interpretacji indywidualnej z 14 kwietnia 2023 roku (Znak: 0114-KDIP2-2.4010.87.2023.1.SP):

„Przepisy art. 12 ust. 1 pkt 8d i art. 12 ust. 1 pkt 8f powołanej ustawy są komplementarne. Jeśli spółka przejmująca nie posiada udziałów w spółce przejmowanej zastosowanie ma wyłącznie art. 12 ust. 1 pkt 8d. Jeśli posiada 100% udziałów, wyłącznie art. 12 ust. 1 pkt 8f. Natomiast jeśli posiada w spółce przejmowanej mniej niż 100% udziałów zastosowanie mają oba przepisy. Łącznie pozwalają one opodatkować majątek przejęty przez spółkę, a jaka wartość majątku jest opodatkowana na podstawie każdego z nich zależy od udziału spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej. Przepis art. 12 ust. 1 pkt 8d służy ustaleniu przychodu z przejętego majątku w części odpowiadającej udziałowi innych udziałowców w kapitale zakładowym spółki przejmowanej. Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Spółka Przejmująca posiada 100% udziałów w Spółce Przejmowanej. W związku z powyższym zatem, w niniejszej sprawie nie dojdzie do powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy CIT”.

Tym samym w sytuacji, w której Spółka Przejmująca posiada udział w kapitale Spółki Przejmowanej i jednocześnie wydaje udziały pozostałym wspólnikom (akcjonariuszom) Spółki Przejmowanej, na gruncie wskazanego przepisu przychód powinien powstać tylko w zakresie tej części majątku Spółki Przejmowanej, który przypada na drugiego akcjonariusza Spółki Przejmowanej, tj. DO. Tym samym przychód ten nie powinien obejmować tej części majątku, która przypada Spółce Przejmującej w Spółce Przejmowanej ze względu na posiadany udział.

Jednocześnie, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca zamierza wyemitować udziały na rzecz DO o wartości emisyjnej równej tej części majątku Spółki Przejmowanej, która przypada na DO zgodnie z posiadanymi przez niego akcjami w Spółce Przejmowanej.

Tym samym, mając to na uwadze, po stronie Spółki Przejmującej nie powinno dojść do powstania przychodu na podstawie omawianego przepisu, gdyż nie powstanie nadwyżka pomiędzy wartością rynkową otrzymanego majątku (w części przypadającej na drugiego akcjonariusza – DO, zgodnie z ww. uwagami) a wartością emisyjną wyemitowanych udziałów na rzecz DO.

Art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT, przychodem jest ustalona w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej na dzień poprzedzający dzień łączenia, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym – w przypadku, gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej taki udział.

Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej, odpowiadającej procentowemu udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, określonemu na ostatni dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, otrzymanego przez spółkę przejmującą, posiadającą w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości nie mniejszej niż 10%.

W ocenie Wnioskodawcy, oba ww. przepisy należy rozpatrywać łącznie, tzn. 12 ust. 4 pkt 3f Ustawy o CIT wyłącza z przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8f Ustawy o CIT, wartość majątku spółki przejmowanej w wysokości odpowiadającej procentowemu udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca w trakcie Połączenia będzie posiadać ponad 99% akcji w Spółce Przejmowanej.

Tym samym, na podstawie łącznej analizy art. 12 ust. 1 pkt 8f oraz 12 ust. 4 pkt 3f Ustawy o CIT, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód do opodatkowania, ponieważ potencjalny przychód do opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT (procent wartości rynkowej majątku Spółki Przejmowanej, odpowiadający procentowemu udziałowi Wnioskodawcy w Spółce Przejmowanej) będzie wyłączony z opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3f ustawy o CIT (na podstawie którego do przychodów nie zalicza się wartości majątku Spółki Przejmowanej w części, która odpowiada procentowemu udziałowi Wnioskodawcy w Spółce Przejmowanej).

Obie spółki biorące udział w Połączeniu mają polską rezydencję podatkową, zatem spełniony zostanie warunek z art. 12 ust. 15 Ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanej we wniosku interpretacji indywidualnej stwierdzić należy, że została ona wydana w indywidualnej sprawie innego podmiotu i nie wiąże Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Jednocześnie wskazać należy, że ustalenie czy połączenie Spółek, o którym mowa we wniosku, zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie tut. Organu w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Informacja w tym zakresie została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00