Uprawnienia właścicielskie a przeznaczenia terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2024 r., sygn. II OSK 2349/21
Plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego, przyjęty zgodnie z wymogami proceduralnymi i merytorycznymi przewidzianymi w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, nie może być podważany na podstawie zarzutów dotyczących ogólnego interesu publicznego, ale musi bazować na konkretnych naruszeniach indywidualnych interesów prawnych skarżących.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Paweł Miładowski sędzia del. WSA Grzegorz Rząsa Protokolant: starszy asystent sędziego Dawid Nowotka po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. P. i A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 15 kwietnia 2021 r. sygn. akt II SA/Kr 1207/20 w sprawie ze skargi S. P. i A. P. na Uchwałę Rady Miasta Tarnowa Nr [...] z dnia [...] 2019 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obszarze miasta T., obejmującego teren pomiędzy drogą krajową nr [...], [...] i [...] granicą miasta oraz ul. [...] oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Uzasadnienie.
Wyrokiem z dnia 15 kwietnia 2021 r., sygn. akt II SA/Kr 1207/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę S. P. i A. P., dalej: "skarżący", na Uchwałę Rady Miasta Tarnowa Nr [...] z dnia [...] 2019 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obszarze miasta Tarnowa, obejmującego teren pomiędzy drogą krajową nr [...], [...] i [...] granicą miasta oraz ulicą [...], dalej także: "Plan".
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wnieśli skarżący zaskarżając wyrok w całości. W skardze kasacyjnej podniesiono następujące zarzuty:
I. Naruszenie przepisów postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy, tj.:
1. art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) w zw. z art. 134 § 1 w zw. z art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, dalej: "P.p.s.a.", w zw. z art. 7, art. 8, art. 9 oraz art. 77 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, dalej: "K.p.a." polegające na oddaleniu skargi zamiast jej uwzględnienia, poprzez ich niezastosowanie, a w konsekwencji: