Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 czerwca 2024 r., sygn. II SA/Gl 100/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Dziuk (spr.), Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Protokolant referent - stażysta Weronika Siedlaczek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 22 grudnia 2023 r. nr SKO.PSŚ/41.5/3449/2023/24121 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 12 września 2023 r. A. W. (dalej "strona", "skarżąca") złożyła w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w P. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad synem D. W. Do wniosku załączono m.in. orzeczenie o niepełnosprawności z dnia [...] r. nr [...], wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w B. Wynika z niego, że syn strony został zaliczony do osób niepełnosprawnych, a niepełnosprawność datuje się od wczesnego dzieciństwa. Ponadto w orzeczeniu o niepełnosprawności wskazano, że dziecko wymaga konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, w tym wywiadu środowiskowego przeprowadzonego w dniu 11 października 2023 r. wynika, że wnioskodawczyni jest osobą bezrobotną, a rezygnacja z zatrudnienia związana była z chęcią zapewnienia opieki niepełnosprawnemu synowi. Wychowaniem dziecka zajmuje się samodzielnie. Syn wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną ze zdiagnozowanym [...], obniżonym [...], wadą postawy, opóźnionym rozwojem psychoruchowym oraz [...] i [...]. Dziecko porusza się samodzielnie, a pewne czynności, m.in. ubieranie się, spożywanie posiłków, wykonuje z pomocą matki. Syn uczęszcza do przedszkola, gdzie przebywa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 13.00. W czasie kiedy syn przebywa w przedszkolu strona zajmuje się czynnościami życia codziennego, tj. zakupy, gotowanie, sprzątanie, pranie. Po powrocie dziecka z przedszkola poświęca czas synowi, tj. wykonuje ćwiczenia ruchowe, pomaga w nauce rysowania, pisania liter. Ponadto od poniedziałku do piątku uczęszcza z synem na zajęcia dodatkowe, rehabilitację oraz wizyty u specjalistów, które trwają około 1 godziny dziennie. W opinii pracownika socjalnego opieka sprawowana przez matkę nad synem, poza ww. zajęciami dodatkowymi, nie wykracza w znacznym stopniu poza opiekę sprawowaną nad zdrowym dzieckiem w tym samym wieku i nie uniemożliwia jej podjęcia zatrudnienia, choćby na część etatu, a tym samym brak jest związku przyczynowo-skutkowego między niepodejmowaniem przez nią zatrudnienia a koniecznością sprawowania osobistej opieki nad synem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00