Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Cofnięcie uprawnienia do równoważnika za brak lokalu mieszkalnego - analiza pojęcia 'miejscowości pobliskiej' - Wyrok NSA z dnia 17 kwietnia 2024 r., sygn. III OSK 1803/22

Miejscowość pobliska, w rozumieniu art. 88 ust. 4 ustawy o Policji, to miejscowość, z której czas dojazdu do miejsca pełnienia służby i z powrotem środkami publicznego transportu zbiorowego nie przekracza dwóch godzin, licząc od stacji (przystanku) położonej najbliżej miejsca zamieszkania do stacji (przystanku) położonej najbliżej miejsca pełnienia służby, bez uwzględnienia czasu dojazdu w obrębie każdej z miejscowości.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Olga Żurawska - Matusiak Sędziowie sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) sędzia del. WSA Hanna Knysiak - Sudyka po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 marca 2022 r. sygn. akt II SA/Wa 4026/21 w sprawie ze skargi R. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia 14 września 2021 r., nr 67/2021 w przedmiocie cofnięcia uprawnienia do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 23 marca 2022 r. sygn. akt II SA/Wa 4026/21, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r., poz. 329) dalej "p.p.s.a." oddalił skargę R. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z 14 września 2021 r., nr 67/2021 w przedmiocie cofnięcia uprawnienia do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że powodem cofnięcia skarżącemu uprawnienia do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego była okoliczność, iż skarżący funkcjonariusz Policji posiadał lokal mieszkalny w miejscowości pobliskiej w stosunku do miejsca pełnienia służby. Skarżący w dacie wydania zaskarżonej decyzji pełnił służbę w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, natomiast zamieszkiwał w O. Stosownie do art. 92 ust. 1 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2021 r., poz. 1882) policjantowi przysługuje równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego, jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej nie posiadają: lokalu mieszkalnego, o którym mowa w rozporządzeniu wykonawczym i nie zachodzą negatywne przesłanki przyznania tego prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00