Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 kwietnia 2024 r., sygn. I SA/Kr 229/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: SWSA Bogusław Wolas (spr.) Sędziowie: WSA Paweł Dąbek WSA Inga Gołowska po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2024 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi Z. G. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 stycznia 2024 r., nr: 0113-KDIPT2-3.4011.646.2023.3.MS, w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 597 zł (słownie złotych: pięćset dziewięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 12 stycznia 2024 r Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej utrzymał w mocy swoje postanowienie z dnia 31 października 2023 r , którym odmówiono wszczęcia postępowania w sprawie wniosku wspólnego o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

W sprawie tej w dnia 4 września 2023 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym Zainteresowaną będącą stroną postępowania była Z.G. (dalej jako wnioskodawca), a Zainteresowanym niebędącą stroną postępowania była D. sp. z o.o.. Przedstawiono w nim następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (jest rezydentem podatkowym w Polsce). Zainteresowana jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (jest rezydentem podatkowym w Polsce). Wnioskodawca jest osobą pozostającą w stosunku pracy ze Spółką. Zgodnie z zawartą umową o pracę pomiędzy Wnioskodawcą a Zainteresowanym, Pracodawca obok i niezależnie od wynagrodzenia zasadniczego może przyznać Pracownikowi premię uznaniową. W przypadku przyznania Pracownikowi premii uznaniowej, premia ta będzie płatna w postaci tzw. kryptowalut (dalej: "Premia Uznaniowa"). Kryptowaluty, w których wypłacana będzie Premia Uznaniowa będą spełniały definicję waluty wirtualnej, o której mowa w art. 5a pkt 33a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wartość Premii Uznaniowej przyznanej Pracownikowi zostanie określona w oświadczeniu złożonym Pracownikowi przez Pracodawcę. Wysokość premii będzie określona bezpośrednio w wybranej kryptowalucie. W przypadku otrzymania Premii Uznaniowej w formie kryptowalut, Wnioskodawca przechowywać je będzie na swoim wirtualnym portfelu. Następnie, Wnioskodawca może wymieniać otrzymaną Premię Uznaniową na inne kryptowaluty lub wymienić (sprzedać) je za walutę tradycyjną (tzw. FIAT). Wnioskodawca ani Zainteresowany nie świadczą usług w określonych w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu i praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 593 ze zm., dalej: "ustawa o AML"). Dla uniknięcia wszelkich wątpliwości wskazano, że przedstawiony opis może dotyczyć zarówno wypłat Premii Uznaniowej, które miały już miejsce, jak i Premii, które zostaną przyznane Wnioskodawcy w przyszłości za świadczone przez nią usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00