Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 2 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.246.2024.7.AG

Skutki podatkowe aportu przedsiębiorstwa.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 15 marca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 13 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 maja 2024 r. (wpływ 15 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni, polski rezydent podatkowy, czynny podatnik podatku od towarów i usług, prowadzi roku 2001 działalność gospodarczą, której przedmiotem jest produkcja (…). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni wykorzystuje składniki materialne i niematerialne w postaci:

1)środków trwałych i wyposażenia (linia produkcyjna, (…), zbiorniki oleju, wózki widłowe, samochody osobowe, samochód ciężarowy, monitory, komputery wraz z oprogramowaniem, system monitoringowy, budynek hala produkcyjno-magazynowa, część socjalna budynku magazynowego);

2)wartości niematerialnych i prawnych (oprogramowanie, domena internetowa, prawa autorskie do opublikowanych treści, baza klientów, baza mailingowa, znak towarowy);

3)zapasy (…) i innych produktów niezbędnych do produkcji (…);

4)środki pieniężne;

5)należności i zobowiązania wynikające z umów zawartych z kontrahentami;

6)personel zatrudniony na podstawie umowy o pracę oraz związane z zatrudnieniem uprawnienia i obowiązki;

7)krótko- i długoterminowe umowy finansowe;

8)krótko- i długoterminowe umowy o współpracy;

9)know-how związany z działalnością produkcyjną oraz specyfiką funkcjonowania rynku produktów (…);

10)księgi handlowe.

Powyższe wyliczenie nie ma charakteru wyczerpującego, ponieważ mogą występować inne składniki majątku, które służą do prowadzenia działalności w zakresie produkcji (…), niewymienione powyżej.

Stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej jest zakład produkcyjny zlokalizowany w A. Działkę, na której został wybudowany zakład, Wnioskodawczyni zakupiła (…) wraz ze swoim mężem, do majątku prywatnego. Zarówno w chwili nabycia, jak i obecnie pomiędzy małżonkami istnieje ustrój rozdzielności majątkowej, co oznacza, że małżonkowie są właścicielami po 1/2 części działki. Mąż Wnioskodawczyni nie prowadził nigdy działalności gospodarczej i nie zamierza tego robić w przyszłości. Działka zabudowana jest budynkiem hali produkcyjno-magazynowej oraz budynkiem administracyjno-socjalnym, z którego do użytkowania oddano tylko część socjalną usytuowaną w podziemiu. Budowa obiektów była finansowana ze środków pochodzących z działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, ale również z oszczędności obojga małżonków. Budynki są wprowadzone do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa.

Wnioskodawczyni planuje dokonać restrukturyzacji swojej działalności gospodarczej poprzez wniesienie aportem swojego przedsiębiorstwa do Spółki komandytowej, w której będzie pełnić rolę komplementariusza (dalej również jako Spółka). Do Spółki komandytowej nie zostanie wniesiona nieruchomość w A. Nieruchomość zostanie Spółce wydzierżawiona po dokonaniu aportu.

Spółka, do której planowany jest aport, istnieje na rynku od roku 2018, a przedmiotem jej działalności jest handel produktami (…) oraz pośrednictwo w sprzedaży produktów (…). Spółka jest podmiotem powiązanym osobowo z Wnioskodawczynią (jednym ze wspólników jest córka). Opisywana we wniosku działalność produkcyjna prowadzona jest przez Wnioskodawczynię od 2005 roku. Wnioskodawczyni posiada troje pełnoletnich dzieci, którym w przyszłości chciałaby przekazać swój biznes z jednoczesnym częściowym ograniczeniem swojej aktywności zawodowej. Obecnie dzieci aktywnie angażują się w działalność firmy, jednak forma organizacyjno-prawna jaką jest jednoosobowa działalność gospodarcza powoduje, że ich biznesowy wpływ na jej funkcjonowanie jest ograniczony.

Planowana reorganizacja ma być również początkiem sukcesji, gwarancją trwałości biznesu przez więcej niż jedno pokolenie oraz ma zapobiec ewentualnym sporom rodzinnym w przyszłości. Celem planowanego aportu jest przede wszystkim kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej, ale w formie rodzinnej spółki osobowej. Ma to pozwolić na efektywizację procesów biznesowych i poprawienie wizerunku przedsiębiorstwa w oczach kontrahentów oraz klientów. Ponadto, Wnioskodawczyni liczy na zwiększenie zdolności kredytowej i inwestycyjnej oraz dalszy organiczny rozwój.

Planowane wyłączenie nieruchomości z przedmiotu aportu nastąpi ze względów podyktowanych ochroną majątku Wnioskodawczyni i zabezpieczeniem przed ryzykami wynikającymi z działalności operacyjnej. Jak zostało wskazane powyżej, Wnioskodawczyni jest właścicielką jedynie połowy działki, na której zlokalizowane są budynek hali i niewykończony budynek administracyjno-socjalny. Współwłaścicielem działki i (co za tym idzie) posadowionych na niej budynków jest mąż Wnioskodawczyni, który nie wyraża zgody na to, żeby Spółka stała się właścicielką nakładów w postaci budynków. Jest to podyktowane tym, że mąż Wnioskodawczyni partycypował w kosztach związanych z budową budynków, inwestując w to również swoje oszczędności i w związku z tym chciałby nadal sprawować nad tym kontrolę. Ponadto małżonkowie, z myślą o przyszłej emeryturze, zamierzają zwiększać swoje dochody pasywne poprzez nabywanie nieruchomości i czerpanie z tego zysków poprzez odpłatne udostępnianie w ramach najmu lub dzierżawy.

W związku z powyższym, przedmiotem aportu objęte zostanie wszystko, co jest niezbędne do realizowania w sposób samodzielny określonych zadań gospodarczych w ramach działalności związanej z produkcją (…), z wyjątkiem nieruchomości, którą Spółka komandytowa będzie dysponować na podstawie zawartej z Wnioskodawczynią i Jej mężem umową dzierżawy.

W konsekwencji, Spółka komandytowa, po wniesieniu do niej wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa oraz zawarciu umowy dzierżawy, będzie mogła w pełni kontynuować działalność prowadzoną obecnie przez Wnioskodawczynię, natomiast Wnioskodawczyni ograniczy w tej części swoją aktywność gospodarczą.

W uzupełnieniu wniosku odpowiedziała Pani na następujące pytania:

Które z poniższych wartości materialnych i niematerialnych przekaże Pani aportem spółce komandytowej:

·oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

·własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

·prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

·wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

·koncesje, licencje i zezwolenia;

·patenty i inne prawa własności przemysłowej;

·majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

·tajemnice przedsiębiorstwa;

·księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej?

Aportem do Spółki komandytowej zostanie wniesione:

·oznaczenie przedsiębiorstwa (nazwa B);

·własność ruchomości, w tym: linia produkcyjna, (…), zbiorniki oleju, wózki widłowe, samochody osobowe, samochód ciężarowy, monitory, komputery wraz z oprogramowaniem, system monitoringowy;

·własność materiałów, towarów i wyrobów, w szczególności: zapasy (…) i innych produktów niezbędnych do produkcji (…);

·prawo do korzystania z nieruchomości położonej w A oraz nieruchomości położonej w C, pod warunkiem zawarcia z Wnioskodawczynią i jej mężem (współwłaścicielami tych nieruchomości) umowy dzierżawy;

·wierzytelności z tytułu dostaw towarów i usług (na dzień dokonania aportu);

·środki pieniężne;

·prawa majątkowe do korzystania z oprogramowania, domeny internetowej wraz z treścią, bazy klientów, bazy mailingowej, znaku towarowego słowno-graficznego B;

·tajemnice przedsiębiorstwa;

·księgi i dokumenty związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, a także

·należności i zobowiązania wynikające z umów zawartych z kontrahentami, a także związane z nimi uprawnienia i obowiązki;

·personel zatrudniony na podstawie umowy o pracę oraz związane z zatrudnieniem uprawnienia i obowiązki;

·krótko- i długoterminowe umowy finansowe;

·krótko- i długoterminowe umowy o współpracy;

·know-how związany z działalnością produkcyjną oraz specyfiką funkcjonowania rynku produktów (…).

Czy po wniesieniu wkładu niepieniężnego – opisanego we wniosku – do Spółki komandytowej (dalej: Spółka) działalność jednoosobowa, którą Pani prowadzi, będzie dalej funkcjonowała, czy też dokona Pani jej likwidacji/zamknięcia; jeżeli działalność będzie kontynuowana, prosimy wskazać:

·w jakim zakresie działalność będzie prowadzona,

·jaka będzie forma opodatkowania tej działalności?

Po wniesieniu aportu Wnioskodawczyni nie zamierza kontynuować prowadzenia działalności w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zostanie ona zawieszona, ale Wnioskodawczyni nie wyklucza jej zamknięcia.

Czy po wniesieniu przez Panią do Spółki wymienionego we wniosku majątku, pozostaną w Pani działalności jakiekolwiek składniki materialne i niematerialne wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej? Jeśli tak, to prosimy wskazać jakie, z jakiego powodu nie zostały one przekazane do Spółki?

Po wniesieniu aportu do Spółki komandytowej w majątku przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni zostanie jedynie nieruchomość w A z powodów opisanych we wniosku. Żadne inne składniki majątkowe (zarówno materialne, jak i niematerialne) nie zostaną w majątku Wnioskodawczyni.

Czy Spółka ma zamiar nieprzerwanego kontynuowania działalności prowadzonej dotychczas przez Panią przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem aportu?

Spółka ma zamiar nieprzerwanego kontynuowania działalności gospodarczej prowadzonej dotychczas przez Wnioskodawczynię przy pomocy składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) otrzymanych w drodze aportu.

Czy Spółka będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania Pani działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem aportu; czy też będzie musiała angażować inne składniki majątkowe niebędące przedmiotem aportu (poza nieruchomością) lub podejmować dodatkowe działania faktyczne niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o nabyte składniki – jeżeli tak, jakie?

Spółka będzie miała faktyczną możliwość prowadzenia działalności gospodarczej (w zakresie wskazanych w odpowiedzi na pytanie 4) wyłącznie w oparciu o składniki będące przedmiotem aportu. Poza zawarciem umowy na dzierżawę nieruchomości w A Spółka nie będzie potrzebowała angażować innych składników majątkowych, aby prowadzić działalność gospodarczą.

Czy Spółka przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład aportu w wartości wynikającej z Pani ksiąg podatkowych – jako podmiotu wnoszącego wkład?

Spółka przyjmie do celów podatkowych składniki majątku w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych prowadzonych obecnie przez Wnioskodawczynię.

Czy przejęcie przez Spółkę pracowników zatrudnionych na umowę o pracę nastąpi na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465)?

Przejęcie przez Spółkę pracowników zatrudnionych na umowę o pracę nastąpi na podstawie art. 231 ustawy z dnia 23 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).

Czy fizycznie w całości nieruchomość będzie służyć Spółce w takim samym zakresie, w jakim była ona wykorzystywana w Pani działalności?

Fizycznie i faktycznie całość nieruchomości w A będzie służyć Spółce w takim samym zakresie, w jakim jest obecnie wykorzystywana w działalności gospodarczej Wnioskodawczyni (produkcja wyrobów (…)).

Czy – na moment wniesienia aportu do Spółki – składniki majątkowe mające być przedmiotem aportu, będą wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie na płaszczyźnie:

a)organizacyjnej, tj.:

·czy będą stanowiły wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania?

·czy będą wyodrębnione w strukturze organizacyjnej Pani przedsiębiorstwa jako dział, wydział, oddział, co wynika ze statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze?

b)finansowej, tj. czy na podstawie prowadzonej przez Panią ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie składników majątkowych, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności, przez co możliwe będzie określenie wyniku finansowego?

c)funkcjonalnej, tj. czy będą stanowiły potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze?

Składniki majątku, które mają być przedmiotem aportu będą spełniać na dzień wniesienia aportu wymogi wyodrębnienia organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego:

a)obecnie stanowią wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, które jednocześnie samodzielnie mogą stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania. Na dzień wniesienia aportu będą stanowiły wyodrębniony na podstawie stosownego zarządzenia dział w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni,

b)na podstawie prowadzonej obecnie ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie do składników majątku mających stanowić przedmiot aportu przychodów, kosztów, należności i zobowiązań. Możliwe jest również ustalenie wyniku finansowego. Ten stan nie zmieni się do dnia wniesienia aportu,

c)składniki majątkowe mające być przedmiotem aportu mogą stanowić samodzielne przedsiębiorstwo, bez angażowania dodatkowych środków i samodzielnie realizować zadania gospodarcze. Ten stan nie zmieni się do dnia wniesienia aportu.

Czy przedmiot aportu będzie posiadał, na dzień jego przeniesienia, potencjalną zdolność do działania jako niezależne przedsiębiorstwo realizujące określone zadania gospodarcze?

Planowany przedmiot aportu obecnie posiada oraz na dzień wniesienia będzie posiadał faktyczną i realną, a nie tylko potencjalną zdolność do działania jako niezależne przedsiębiorstwo realizujące określone zadania gospodarcze.

Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Czy planowany przez Wnioskodawczynię aport przedsiębiorstwa do Spółki komandytowej, mimo wyłączenia z niego nieruchomości, będzie stanowił transakcję wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa zwolnioną z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT?

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawczyni – planowany aport przedsiębiorstwa do Spółki komandytowej będzie korzystał ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego.

Z art. 5a pkt 28 lit. c ustawy o PIT, ilekroć w ustawie o PIT jest mowa o „spółce”, rozumie się przez to również spółkę komandytową mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT konstytuuje zasadę, zgodnie z którą wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej powoduje powstanie przychodu podatkowego w wysokości wartości wniesionego wkładu, określonej w umowie spółki (nie niższej jednak niż wartość rynkowa przedmiotu wkładu).

Wyjątek od wskazanej powyżej zasady wynika jednak z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, podobnie jak w ustawie o podatku od towarów i usług brak definicji przedsiębiorstwa, dlatego tutaj również należy posługiwać się definicją z art. 55 (1) Kodeksu cywilnego. Argumentacja przemawiająca za tym, żeby przedmiot aportu z wyłączeniem nieruchomości uznać za przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego, została szeroko przytoczona w pkt 1 i Wnioskodawczyni podtrzymuje ją również w odniesieniu do skutków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

We własnym stanowisku w zakresie podatku od towarów i usług wskazała Pani, co następuje.

Zgodnie jednak z powszechnie obowiązującym poglądem pojęcie „przedsiębiorstwo” na potrzeby ustawy o VAT należy rozumieć zgodnie z definicją przyjętą na gruncie Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 55(1) Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5)koncesje, licencje i zezwolenia;

6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8)tajemnice przedsiębiorstwa;

9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W świetle art. 55(1) Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo stanowi zespół składników niematerialnych i materialnych wymienionych w komentowanym artykule. Kodeksowe wyliczenie składników przedsiębiorstwa z art. 55(1) nie jest jednak wyczerpujące, co sugeruje użyty przez ustawodawcę zwrot „w szczególności”. W konsekwencji przedsiębiorstwo może stanowić zespół większej lub mniejszej liczby składników, w tym tych wyraźnie wskazanych przez ustawodawcę w art. 55(1) bądź niewskazanych wprost. Przyjmuje się, że ocena, czy określony zespół składników stanowi przedsiębiorstwo, powinna być dokonywana in concrete, z uwzględnieniem funkcjonalnych powiązań elementów stanowiących całość. Na skład przedsiębiorstwa istotny wpływ ma rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej (M. Balwicka-Szczyrba [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. A. Sylwestrzak, LEX/el. 2023, art. 55(1)).

W ocenie Wnioskodawczyni, przedmiot planowanego aportu wyczerpuje przytoczoną powyżej definicję przedsiębiorstwa. Przenoszone są wszystkie istotne składniki materialne i niematerialne, przy pomocy których Spółka Komandytowa, będzie mogła kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej na wykonywaniu produkcji wyrobów stalowych. Wyłączenie nieruchomości nie wpłynie w żaden sposób na możliwość kontynuowania działalności gospodarczej w tym zakresie.

Powszechnie przyjmuje się, że nie jest konieczne, aby majątek przedsiębiorstwa zawierał nieruchomość, jeśli brak tego składnika nie uniemożliwia sprawnego funkcjonowania danego podmiotu w obrocie gospodarczym. Przykładowo, w wyroku NSA z 28 sierpnia 2013 r., sygn. akt II FSK 2529/11 stwierdzono: „Żaden z przepisów prawa powoływanych przez Sąd pierwszej instancji oraz wnoszącego skargę kasacyjną nie zawiera wprost, dosłownie i jednoznacznie wymogu, zgodnie z którym dla bytu prawnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części niezbędne jest prawo własności nieruchomości. Organy podatkowe nie ustaliły też w sprawie, że składniki wnoszonego aportem przedsiębiorstwa (...) nie mogły funkcjonować jako zorganizowana część przedsiębiorstwa bez prawa własności nieruchomości albo też z wykorzystaniem innych nieruchomości niż te, których podatnik nie wniósł do spółki. Istotne znaczenie ma również podnoszona przez Sąd pierwszej instancji okoliczność, że w dniu wniesienia – otrzymania aportu spółka kapitałowa otrzymała także, tytułem dzierżawy, prawo do przywoływanych powyżej nieruchomości”.

W omawianym zakresie wypowiadał się również Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z 10 listopada 2011 r. Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, sygn. C-444/10 uznał, że „stwierdzenie, iż nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 5 ust. 8 szóstej dyrektywy, wymaga, aby całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Kwestię czy całość ta musi obejmować określone dobra, zarówno ruchome, jak nieruchome, należy rozpatrywać z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli działalność gospodarcza nie wymaga użytkowania konkretnych pomieszczeń lub pomieszczeń wyposażonych w stałe instalacje konieczne do jej prowadzenia, przekazanie aktywów w rozumieniu art. 5 ust. 8 szóstej dyrektywy może mieć miejsce również bez przekazania prawa własności nieruchomości (...) Ponadto, jeżeli okaże się, że kontynuacja działalności gospodarczej wymaga, by nabywca użytkował ten sam lokal co zbywca, co do zasady nic nie stoi na przeszkodzie udostępnieniu mu tego lokalu w drodze zawarcia umowy dzierżawy”.

Wobec tego, w ocenie Wnioskodawczyni, prawo własności nieruchomości nie jest warunkiem koniecznym dla sklasyfikowania danego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych jako przedsiębiorstwa. Istotnym jest jednak, aby te pozostałe składniki stanowiły zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Brak nieruchomości w składnikach majątku nie powinien zatem rzutować na bieżące funkcjonowanie danego przedsiębiorcy i nie powinien być istotny w aspekcie prowadzonej przez niego aktywności. W praktyce zatem, o tym czy brak nieruchomości w majątku firmy będzie determinować niemożność uznania zespołu składników majątkowych za przedsiębiorstwo decydować będzie charakter prowadzonej działalności. Jeżeli dana działalność nie wymaga korzystania z nieruchomości bądź też nieruchomość jest potrzebna do jej prowadzenia, lecz podatnik może korzystać z niej na podstawie innego tytułu niż prawo własności (np. na podstawie umowy dzierżawy), to nie ma podstaw dla uznania, iż zespół składników majątkowych i niemajątkowych niezawierający nieruchomości nie będzie stanowić przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy wskazać należy, że w chwili wniesienia aportu do Spółki komandytowej, w jej majątku nie będzie nieruchomości, niemniej jednak zespół składników majątkowych i niemajątkowych będących jego przedmiotem będzie stanowić (nawet bez tych nieruchomości) funkcjonalną i zorganizowaną całość, umożliwiającą prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, w zakresie produkcji (…). Dodatkowo, Spółka komandytowa zostanie uprawniona do korzystania z nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy, w ramach stosunków prawnych pomiędzy Wnioskodawczynią, Jej mężem, a Spółką jako niezależnym podmiotem gospodarczym. Tym samym, zapewniona zostanie możliwość jej użytkowania, tyle, że na podstawie innego niż własność tytułu prawnego.

W konsekwencji, przeniesieniu będą podlegać wszystkie materialne i niematerialne składniki, które potrzebne są do kontynuowania prowadzenia działalności produkcji (…). Aport obejmie bowiem środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, należności i zobowiązania, pracowników oraz wszelkie inne niezbędne elementy (składniki).

Ponadto, przeniesione zostaną wszelkie umowy z kontrahentami, umowy finansowe, środki pieniężne oraz wiedza dotycząca prowadzonego dotychczas biznesu. Wyjątkiem będzie nieruchomość, którą Spółka komandytowa będzie dysponować na podstawie stosownej umowy dzierżawy. W związku z tym faktem, Spółka komandytowa w ramach swojej działalności gospodarczej będzie mogła w pełni kontynuować dotychczasową działalność przedsiębiorstwa, prowadzonego obecnie przez Wnioskodawczynię.

Zdaniem Wnioskodawczyni, planowany przez Nią aport zespołu składników majątkowych i niemajątkowych do Spółki komandytowej, pomimo wyłączenia z niego nieruchomości, stanowić będzie wniesienie w formie wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa, a tym samym będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT.

Mając powyższe na uwadze, wnosi Wnioskodawczyni o uznanie stanowiska Wnioskodawczyni za prawidłowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Według art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 23 – jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i spółka lub spółdzielnia otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

Przy czym, zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5)koncesje, licencje i zezwolenia;

6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8)tajemnice przedsiębiorstwa;

9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Stosownie natomiast do art. 552 ustawy Kodeks cywilny:

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Powołane przepisy wprowadzają opodatkowanie przychodów z tytułu wniesienia do spółki (np. spółki komandytowej) wkładu niepieniężnego w wysokości wartości tego wkładu, a w przypadku gdy wartość ta jest niższa niż wartość rynkowa tego wkładu (albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze), przychodem jest właśnie ta wartość rynkowa. Jednocześnie przychody takie są wolne od podatku dochodowego, jeżeli przedmiotem aportu do spółki jest przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część i spółka otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

Zwracam również uwagę, że zgodnie z art. 24 ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ust. 8 i 8a oraz art. 21 ust. 1 pkt 109 nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Stosownie natomiast do art. 24 ust. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 19 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Z regulacji tych wynika zatem, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie, gdy wniesienie wkładu niepieniężnego następuje z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Tak więc, gdy warunek ten nie zostanie spełniony, zwolnienie nie ma zastosowania. Jednak zauważam, że weryfikacja ewentualnych przesłanek i celów wniesienia wkładu niepieniężnego jest możliwa dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego, które przeprowadzić może właściwy organ podatkowy.

Ponadto zgodnie z art. 24 ust. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy spółka przejmująca majątek podlega opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pani polskim rezydentem podatkowym. Od roku 2001 prowadzi Pani działalność gospodarczą, której przedmiotem jest produkcja (…). Planuje Pani dokonać restrukturyzacji swojej działalności gospodarczej przez wniesienie aportem swojego przedsiębiorstwa do spółki komandytowej, w której będzie Pani pełnić rolę komplementariusza (dalej: Spółka). Do Spółki nie zostanie wniesiona nieruchomość, którą w prowadzonej działalności Pani wykorzystuje (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość zostanie Spółce wydzierżawiona po dokonaniu aportu.

Przedmiotem Pani wątpliwości jest kwestia ustalenia, że aport przedsiębiorstwa do Spółki, mimo wyłączenia z niego Nieruchomości, będzie stanowił transakcję wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa zwolnioną z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Konieczne jest więc zbadanie, czy wyłączenie w ramach dokonywanego aportu do Spółki tych składników pozwala na przyjęcie, że przedmiotem planowanej transakcji będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sam bowiem fakt wyłączenia określonych składników z przedsiębiorstwa nie pozbawia automatycznie przekazywanego kompleksu majątkowego cech przedsiębiorstwa.

Jak wynika z okoliczności sprawy aportem do Spółki zostanie wniesione:

·oznaczenie przedsiębiorstwa (nazwa Pani przedsiębiorstwa);

·własność ruchomości, w tym: linia produkcyjna, (…), zbiorniki oleju, wózki widłowe, samochody osobowe, samochód ciężarowy, monitory, komputery wraz z oprogramowaniem, system monitoringowy;

·własność materiałów, towarów i wyrobów, w szczególności: zapasy (…) i innych produktów niezbędnych do produkcji (…);

·prawo do korzystania z Nieruchomości oraz nieruchomości położonej w C, pod warunkiem zawarcia z Panią i Pani mężem (współwłaścicielami tych nieruchomości) umowy dzierżawy;

·wierzytelności z tytułu dostaw towarów i usług (na dzień dokonania aportu);

·środki pieniężne;

·prawa majątkowe do korzystania z oprogramowania, domeny internetowej wraz z treścią, bazy klientów, bazy mailingowej, znaku towarowego słowno-graficznego;

·tajemnice przedsiębiorstwa;

·księgi i dokumenty związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, a także

·należności i zobowiązania wynikające z umów zawartych z kontrahentami, a także związane z nimi uprawnienia i obowiązki;

·personel zatrudniony na podstawie umowy o pracę oraz związane z zatrudnieniem uprawnienia i obowiązki;

·krótko- i długoterminowe umowy finansowe;

·krótko- i długoterminowe umowy o współpracy;

·know-how związany z działalnością produkcyjną oraz specyfiką funkcjonowania rynku produktów (…).

Po wniesieniu aportu nie zamierza Pani kontynuować prowadzenia działalności w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zostanie ona zawieszona, ale nie wyklucza Pani jej zamknięcia. Po wniesieniu aportu do Spółki w majątku Pani przedsiębiorstwa zostanie jedynie Nieruchomość z powodów opisanych we wniosku. Żadne inne składniki majątkowe (zarówno materialne, jak i niematerialne) nie zostaną w Pani majątku. Przejęcie przez Spółkę pracowników zatrudnionych na umowę o pracę nastąpi na podstawie art. 231 ustawy Kodeks Pracy. Ponadto, Spółka ma zamiar nieprzerwanego kontynuowania działalności gospodarczej prowadzonej dotychczas przez Panią przy pomocy składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) otrzymanych w drodze aportu. Co więcej, Spółka będzie miała faktyczną możliwość prowadzenia działalności gospodarczej wyłącznie w oparciu o składniki będące przedmiotem aportu. Istotne jest, że – poza zawarciem umowy na dzierżawę Nieruchomości – Spółka nie będzie potrzebowała angażować innych składników majątkowych, aby prowadzić działalność gospodarczą. Fizycznie i faktycznie całość Nieruchomości będzie służyć Spółce w takim samym zakresie, w jakim jest obecnie wykorzystywana w Pani działalności gospodarczej (produkcja wyrobów (…)). Planowane wyłączenie Nieruchomości z przedmiotu aportu nastąpi ze względów podyktowanych ochroną Pani majątku i zabezpieczeniem przed ryzykami wynikającymi z działalności operacyjnej. Jest Pani właścicielką jedynie połowy działki, na której zlokalizowane są budynek hali i niewykończony budynek administracyjno-socjalny. Współwłaścicielem działki i (co za tym idzie) posadowionych na niej budynków jest Pani mąż, który nie wyraża zgody na to, żeby Spółka stała się właścicielką nakładów w postaci budynków. Jest to podyktowane tym, że Pani mąż partycypował w kosztach związanych z budową budynków, inwestując w to również swoje oszczędności i w związku z tym chciałby nadal sprawować nad tym kontrolę. Ponadto małżonkowie, z myślą o przyszłej emeryturze, zamierzają zwiększać swoje dochody pasywne przez nabywanie nieruchomości i czerpanie z tego zysków przez odpłatne udostępnianie w ramach najmu lub dzierżawy.

Z opisu sprawy jednoznacznie wynika zatem, że wyłączenie Nieruchomości nie wpłynie w żaden sposób na możliwość kontynuowania przez Spółkę działalności prowadzonej dotychczas przez Panią. Ponadto Spółka przyjmie do celów podatkowych składniki majątku w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych prowadzonych obecnie przez Panią.

Na podstawie tego opisu stwierdzam, że skoro przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo, a Spółka przejmie do celów podatkowych składniki majątku w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych prowadzonych obecnie przez Panią, to wniesienie przez Panią tego przedsiębiorstwa tytułem aportu do Spółki, skutkuje po Pani stronie powstaniem przychodu z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednak przychód ten korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 tej ustawy.

Podsumowanie: planowany przez Panią aport przedsiębiorstwa do Spółki, mimo wyłączenia z niego Nieruchomości, będzie stanowił transakcję wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa zwolnioną z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Informuje także, że wniosek w zakresie podatku VAT podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00