Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.34.2024.2.DS

Możliwość zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych przedstawionego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

nieprawidłowe w części dotyczącej wydatków na zabiegi medycyny estetycznej (botoks, wypełnianie kwasem hialuronowym), przedłużanie rzęs/paznokci/włosów, koloryzację włosów u fryzjera, wykonanie manicure/pedicure,

prawidłowe w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

(...) 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z (...) 2024 r. (data wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą. Dochód z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowuje Pani podatkiem liniowym oraz prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jest Pani rezydentem RP i posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy.

Zakres prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej polega na świadczeniu usług modelingowych oraz streamingowych czyli prowadzeniu transmisji live z obrazem i dźwiękiem prezentowanych na platformie internetowej dla osób dorosłych (dalej jako platforma), jak również na robieniu zdjęć i filmików dla klientów indywidualnych, z Pani udziałem. Dostęp do platformy internetowej mają widzowie odwiedzający portal internetowy, którzy po wykupieniu (...) – wirtualnej waluty, mogą wykupywać prywatne transmisje (...) – trwające określoną ilość czasu bądź transmisje grupowe na które również klienci kupują bilety (...). Realizacja transmisji prywatnych z Pani udziałem realizowana jest zawsze w określonej konwencji (...). Do realizacji skonkretyzowanej konwencji wystąpienia na transmisjach czy do realizacji zdjęć bądź filmów ponosi Pani różnego rodzaju wydatki tj.:

·wydatki za zakup odzieży/strojów/bielizny/obuwia,

·wydatki na zakup peruk do włosów i różnego rodzaju rekwizytów i biżuterii,

·wydatki na zakup różnego rodzaju usług: głównie kosmetycznych (np. maniciure, pedicure/ pielęgnacyjnych/fryzjerskich etc.),

·wydatki na zakup usług przewozu, biletów lotniczych, przewozu pociągiem, taksówką czy autobusem,

·wydatki na zakup towarów czy usług fotografa, grafika (do zdjęć), montażysty,

·wydatki na zakup usług noclegowych (pobyt w hotelu, apartamencie etc.),

·wydatki na zakup biletów wstępu na równego rodzaju eventy oraz ciekawe zgromadzenia,

·oraz wszelkie inne wydatki o podobnych charakterze do wskazanych powyżej.

Wydatki, które Pani ponosi są niezbędne do wykonywanej działalności gospodarczej osiągania i zwiększania przychodów. Usługi wykonywane w ramach ww. przedmiotu działalności wymagają od Pani nowych kreacji jej osoby, kreacji scen w których Pani występuje a także kreacji i zmiany otoczenia w którym wykonuje Pani swoje usługi. Generowanie dochodu do opodatkowania uzależnione jest w dużej mierze od różnorodności scenerii i kreatywności w realizacji i przebiegu transmisji streamingowych, zdjęć i filmów. Nadmienić należy, że klienci po wykupieniu (...) mają możliwość wysyłania wiadomości prywatnych ze swoimi pomysłami na realizację prywatnej transmisji bądź transmisji grupowej z udziałem osób trzecich i Pani. W tym wypadku świadczy Pani usługi wyżej opisane zgodnie z zamówieniami Klientów. W celu realizacji tak zamówionych realizacji transmisji dokonuje wydatków na zakup określonych towarów (gadżetów, ubrań) oraz usług np. usług hotelowych (albowiem realizacja transmisji ma się odbywać w pokoju hotelowym/apartamencie) oraz usług dojazdów czy usług podwykonawców.

Przykładowo zrealizowała Pani projekt polegający na nagraniu (...). Oczywistym jest, że im bardziej atrakcyjne są transmisje czy zdjęcia ze względu na wygląd Pani oraz otoczenie, w którym następuje realizacja tych usług, tym większe szanse na zwiększenie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Uzupełnienie wniosku

W związku z wezwaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z (...) 2024 r. do usunięcia braków wniosku, odpowiedziała Pani na pytania:

a)Wydatki dokładnie na jakie usługi chce Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Odpowiedź: Wskazuje Pani, że ponosi wydatki na zakup usług: przedłużania rzęs, przedłużania paznokci i manicure, pedicure, przedłużania włosów, koloryzacji włosów u fryzjera oraz zakup farb do włosów i peruk, zakup kosmetyków do makijażu, usługi makijażystki. Dodatkowo, ponosi Pani wydatki na usługi związane z wykonaniem zabiegów medycyny estetycznej: botoks, wypełnianie kwasem hialuronowym. Kolejne wydatki, które Pani ponosi to usługi wykonania sesji zdjęciowych u fotografa, usługi grafika, montażysty, usługi transportowe (przejazdy pociągiem, tj. zakup biletów (...), przejazdy taksówkami), usługi lotnicze (tu zakup biletów lotniczych), usługi hotelowe w apartamentach i hotelach. Oprócz tego ponosi Pani wydatki na zakup towarów: butów na obcasie, bielizny, zabawek erotycznych oraz lubrykantów.

b)W związku ze wskazaniem w opisie stanu faktycznego, że dokonuje Pani wydatków na zakup usług podwykonawców, prosimy o wskazanie, czy przez usługi podwykonawców rozumie Pani wyłącznie usługi fotografa, grafika i montażysty?

Odpowiedź: Potwierdza Pani, że chce zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na usługi fotografa, montażysty i grafika. Nie wyklucza Pani również, że z biegiem lat oczekiwania Klientów oraz technika prezentacji jej osoby będzie wymagała innego zaangażowania i innych środków za pomocą których będzie można dokonać prezentacji jej usług. W chwili obecnej już znacznie powszechna jest w użyciu sztuczna inteligencja, różnego rodzaju coraz nowsze oprogramowanie, zatem nie wyklucza również wydatków na usługi informatyczne, programistyczne (wszystkie wydatki, które pozwolą na świadczenie usług i poszerzanie rynku Klientów).

c)W związku ze wskazaniem: „wszelkie inne wydatki o podobnych charakterze do wskazanych powyżej” proszę wyjaśnić, jakie inne wydatki Pani poniosła, które chce Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Odpowiedź: Wskazała Pani w treści wniosku oraz w niniejszym uzupełnieniu pisma jakie wydatki ponosi w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Pytanie

Czy przysługuje Pani prawo do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków wskazanych w opisie stanu faktycznego w treści wniosku o wydanie interpretacji prawa podatkowego w związku z wykonywaną działalnością polegającą na świadczeniu usług modelingowych, streamingowych, robieniu filmów i zdjęć?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem wszystkie wydatki wskazane w stanie faktycznym wniosku o wydanie interpretacji prawa podatkowego służą osiągnięciu, zachowaniu, zabezpieczeniu źródła przychodów z prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. Wydatki te wykazują na tyle ścisły związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie służą wydatkom osobistym a realizacji celu gospodarczego, że mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Użycie przez ustawodawcę zwrotu "w celu" nie oznacza, że automatycznie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania. Z zasady ogólnej zawartej w powołanym przepisie wynika, że wydatek poniesiony przez podatnika może być brany pod uwagę przy ustalaniu dochodu do opodatkowania w sytuacji, gdy służy osiągnięciu przychodów, czyli istnieje związek przyczynowy, choćby pośredni, pomiędzy kosztem a możliwością uzyskania przychodów rozumianą również jako zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Zatem kosztem uzyskania przychodu może być ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że jego poniesienie ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów. Tym samym przy kwalifikowaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek poza wyraźnie wskazanymi w ustawie PIT wymaga nie tylko oceny pod kątem, czy jego poniesienie miało związek z konkretnym przychodem, ale także z punktu widzenia racjonalności określonego działania dla osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.

Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów podatkowych uzależniona jest m.in. od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;

poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;

pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;

jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;

został właściwie udokumentowany;

wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 23 ust. 1 ustawy PIT. Katalog wydatków wyłączonych z kategorii kosztów podatkowych na podstawie powołanego art. 23 ust. 1 ustawy PIT ma charakter zamknięty.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy PIT: nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Celem poniesienia kosztów reprezentacji jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności etc., wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami. Dokonując oceny, czy dane koszty mają taki charakter, należy rozpatrywać zasadność ich poniesienia przez pryzmat ich celu. Jeśli wyłącznym bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest właśnie wykreowanie wizerunku podatnika, to wówczas koszty te mają taki charakter. W opisie stanu faktycznego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazała Pani, że prowadzi działalność gospodarczą o charakterze modelingowym oraz świadczy usługi polegające na prowadzeniu transmisji live z obrazem i dźwiękiem prezentowanych na platformie internetowej dla osób dorosłych. W celu realizacji tych usług, ponosi różnego rodzaju wydatki opisane w stanie faktycznym wniosku. Dodatkowo, tworzy zwykle krótkie filmiki oraz zdjęcia z udziałem jej osoby bądź to wyłącznie jej osoby bądź z udziałem osób trzecich. Specyfika Pani działalności gospodarczej opiera się przede wszystkim na sprzedaży swojego alter ego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Aby zwiększyć przychody ze sprzedaży usług czy zdjęć musi Pani prezentować atrakcyjny wygląd swojej osoby, mieć wizję na realizację usług na transmisji live poprzez urozmaicony wygląd/różne przebrania czy ubrania/urozmaiconą scenerię, w których usługi, czy zdjęcia są realizowane. Bez wskazanych w stanie faktycznym wniosku wydatków nie miałaby Pani możliwości osiągania a tym bardziej zwiększania przychodów. Pani klienci siłą rzeczy oczekują urozmaicenia, atrakcji ze względu przede wszystkim na specyfikę prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z zapotrzebowaniem klientów musi Pani dbać nie tylko o urozmaicony, atrakcyjny wygląd otoczenia ale także atrakcyjny wygląd Jej osoby, który siłą rzeczy wymaga ponoszenia wydatków np. fryzjer, usługi maniciure, kosmetyczne, wydatki na zakup ciuchów, bielizny etc. Biorąc pod uwagę powyższe, wydatki, które Pani ponosi nie zostały również bezpośrednio zawarte w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów, w szczególności, Pani zdaniem nie kwalifikują się do kosztów reprezentacji wskazanych w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy PIT. W przypadku świadczenia ww. usług należy przyjąć, że pomiędzy wydatkami, a prowadzoną działalnością gospodarczą istnieje obiektywny związek przyczynowo-skutkowy, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy PIT. Jednocześnie opisane wydatki są właściwie udokumentowane i z punktu widzenia racjonalnie działającego przedsiębiorcy są niezbędne dla prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. Wobec powyższego jest Pani zdania, że wszystkie ww. wydatki mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższa definicja ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu, a powstaniem przychodu ze źródła przychodu lub realną szansą powstania przychodu podatkowego, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła jego uzyskiwania.

Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów.

Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów podatkowych uzależniona jest więc m.in. od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;

poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;

pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;

jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;

został właściwie udokumentowany;

wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że o tym, co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą, w tym okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Katalog wydatków wyłączonych z kategorii kosztów podatkowych na podstawie powołanego art. 23 ust. 1 ww. ustawy ma charakter zamknięty.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Celem poniesienia kosztów reprezentacji jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności etc., wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami. Dokonując oceny, czy dane koszty mają taki charakter, należy rozpatrywać zasadność ich poniesienia przez pryzmat ich celu. Jeśli wyłącznym, bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest właśnie wykreowanie i utrwalenie wizerunku swojej firmy wobec innych podmiotów (a nie wykonywanie czynności będących istotą prowadzonej działalności), to wówczas koszty te mają charakter reprezentacyjny.

W opisie stanu faktycznego wskazała Pani, że prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług modelingowych oraz streamingowych, jak również na robieniu zdjęć i filmików z Pani udziałem dla klientów indywidualnych. Usługi wykonywane w ramach przedmiotu działalności wymagają od Pani nowych kreacji jej osoby, kreacji scen w których Pani występuje a także kreacji i zmiany otoczenia w którym wykonuje Pani swoje usługi. W celu realizacji zamówionych transmisji dokonuje Pani wydatków na zakup określonych towarów (gadżetów, ubrań, kosmetyków, biletów) oraz usług np. hotelowych (albowiem realizacja transmisji odbywa się w pokoju hotelowym/apartamencie) oraz usług dojazdów czy usług podwykonawców.

Odnosząc się do powyższego należy podkreślić, że generalnie zakupy odzieży, obuwia, kosmetyków, stanowią wydatki o charakterze osobistym. Niezależnie bowiem od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, każda osoba musi nabywać i używać dostosowane do własnych wymagań odzież, obuwie, kosmetyki itp. Z tej też przyczyny zakupy tego rodzaju stanowią spełnienie zwykłych, normalnych potrzeb danej osoby fizycznej. Odstępstwa od tej zasady mogą np. wynikać z nałożonego na prowadzącego działalność gospodarczą prawnego obowiązku używania określonego rodzaju odzieży, przez co rzeczy te tracą charakter osobisty.

Często jednak determinantem decydującym o kwalifikacji kosztu jest specyfika prowadzonej działalności. Jak wynika z przedmiotowego wniosku, specyfika prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej wymaga zakupu określonych rzeczy lub usług, które przyczyniają się do osiąganych przez Panią przychodów, gdyż są one wykorzystywane do realizacji transmisji wykonywanych w ramach działalności gospodarczej.

Tym samym, na podstawie treści wniosku można przyjąć, że celem poniesienia przez Panią wydatków na:

zakup odzieży, strojów, bielizny, obuwia (butów na obcasie),

zakup farb do włosów i peruk,

zakup kosmetyków do makijażu,

zakup różnego rodzaju rekwizytów i biżuterii,

zakup zabawek erotycznych oraz lubrykantów,

zakup biletów wstępu na równego rodzaju eventy oraz ciekawe zgromadzenia,

zakup usług: usługi wykonania sesji zdjęciowych u fotografa, usługi makijażystki, usługi grafika, usługi montażysty, usługi transportowe (tu zakup biletów (...), przejazdy taksówkami), usługi lotnicze (zakup biletów lotniczych), usługi hotelowe w apartamentach i hotelach,

jest właściwe wykonanie usługi (czyli kreacja Pani osoby, kreacja sceny i otoczenia zgodnie z zamówieniem) i wydatki te są niezbędne do prowadzenia działalności w tym zakresie.

Wydatki te, jeśli faktycznie ponoszone są wyłącznie na potrzeby realizacji zamówionych transmisji, zdjęć bądź filmów, nie noszą znamion wydatków osobistych. Nie stanowią też wydatków na reprezentację, bowiem ich poniesienie nie ma na celu wyłącznie budowania odpowiedniego, niepowtarzalnego wizerunku Pani firmy.

W związku z tym – w zakresie w jakim powyższe wydatki są racjonalnie niezbędne do wykonania usług – mogą one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem, że są właściwie udokumentowane.

Nie będzie jednak traktowany jako koszt uzyskania przychodów wydatek, który poddany obiektywnej ocenie nie pozostaje w związku z osiągnięciem przychodu ani też nie ma realnego wpływu na źródło jego powstania. Należy wskazać, że wydatki poniesione na zabiegi medycyny estetycznej (botoks, wypełnianie kwasem hialuronowym), przedłużanie rzęs, przedłużanie paznokci i manicure, pedicure, przedłużanie włosów, koloryzację włosów u fryzjera są wydatkami ściśle osobistymi, związanymi z realizacją osobistych potrzeb, niezależnie od prowadzonej działalności, bądź wykonywanej pracy. Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej każda osoba może korzystać z zabiegów medycyny estetycznej (botoks, wypełnianie kwasem hialuronowym), przedłużać rzęsy/paznokcie/włosy, dokonywać koloryzacji włosów u fryzjera, wykonać manicure/pedicure. Estetyczny wygląd świadczy o kulturze osobistej i nie jest zależny od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast obowiązujące zasady współżycia społecznego wymagają, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą posiadały wygląd adekwatny do wykonywanego zawodu.

Co więcej, należy zauważyć, że poniesienie wydatków na zabiegi medycyny estetycznej, przedłużenie rzęs/paznokci/włosów, koloryzację, manicure, pedicure nie stanowi racjonalnego wydatku służącego kreacji Pani osoby zgodnie ze skonkretyzowaną konwencją indywidualnego klienta (pojedynczym zamówieniem), a jest wydłużoną w czasie ingerencją w Pani wygląd zewnętrzny. Należy więc uznać te wydatki za poniesione w celu realizacji Pani zwyczajnych, osobistych potrzeb zadbania o „atrakcyjny wygląd”, a nie za wydatki poniesione w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Zatem poniesione przez Panią wydatki związane z zabiegami medycyny estetycznej (botoks, wypełnianie kwasem hialuronowym), przedłużaniem rzęs/paznokci/włosów, koloryzacją włosów u fryzjera, wykonaniem manicure/pedicure mają charakter wydatków związanych z realizacją osobistych potrzeb poprawy wyglądu i w konsekwencji nie można ich uznać za związane z działalnością gospodarczą.

Reasumując, wydatki na:

-zakup odzieży, strojów, bielizny, obuwia (butów na obcasie),

-zakup farb do włosów i peruk,

-zakup kosmetyków do makijażu,

-zakup różnego rodzaju rekwizytów i biżuterii,

-zakup zabawek erotycznych oraz lubrykantów,

-zakup biletów wstępu na równego rodzaju eventy oraz ciekawe zgromadzenia,

-zakup usług: usługi wykonania sesji zdjęciowych u fotografa, usługi makijażystki, usługi grafika, usługi montażysty, usługi transportowe (tu zakup biletów (...), przejazdy taksówkami), usługi lotnicze (zakup biletów lotniczych), usługi hotelowe w apartamentach i hotelach,

o ile faktycznie ponoszone są w celu realizacji zamówionych transmisji, czyli są racjonalnie niezbędne do wykonania usługi i nie służą celom osobistym, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem, że są właściwie udokumentowane.

Natomiast wydatki związane z zabiegami medycyny estetycznej (botoks, wypełnianie kwasem hialuronowym), przedłużaniem rzęs/paznokci/włosów, koloryzacją włosów u fryzjera, wykonaniem manicure/pedicure są wydatkami osobistymi, związanymi z realizacją potrzeby poprawy własnego wyglądu i nie stanowią kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością gospodarczą.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00