Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 4 czerwca 2024 r., sygn. I SA/Bd 234/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędziowie sędzia WSA Tomasz Wójcik asesor WSA Joanna Ziołek (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi R. T. P. Sp. z o.o. w T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu z dnia 8 lutego 2024 r. nr SKO-520-13/23 w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego z dnia 27 października 2023 r. nr TR-III.8072.29.2023, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu na rzecz skarżącej R. T. P. Sp. z o.o. w T. kwotę 1.037 (jeden tysiąc trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2023 r. Marszałek Województwa [...] nałożył na przewoźnika [...] [...] sp. o.o. z siedzibą w T. (dalej także jako: "Spółka", "Przewoźnik", "Skarżąca") karę pieniężną w wysokości [...] złotych za naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego dotyczących: nieprzestrzegania czasu odjazdu z przystanków w stosunku do obowiązującego rozkładu jazdy, sprzedaży biletów niezgodnie z cennikiem podanym do publicznej wiadomości oraz niewyposażenia kierowcy w wymagane prawem dokumenty.

W uzasadnieniu organ wskazał, że Spółka posiada zezwolenie nr [...] na wykonywanie regularnych przewozów osób w ramach linii T. - C. - T.. Upoważnieni pracownicy organu I instancji, w dniu [...] września 2023 r., przeprowadzili kontrolę w sprawie przestrzegania przez przewoźnika warunków określonych w przywołanym wyżej zezwoleniu. Skontrolowany został kurs nr [...] relacji C. – T.. Początek kursu według rozkładu jazdy powinien nastąpić o godz. 15:25. Wyjazd z przystanku początkowego miał jednak miejsce o godzinie 15:36, czyli z jedenastominutowym opóźnieniem, które utrzymywało się przez całą trasę. Organ wskazał, że kontrolerzy przebywali w C. od godz. 6:40 do 15:30 i nie zauważyli najmniejszych nawet utrudnień w ruchu drogowym, czy też jakichkolwiek korków. Ponadto w trakcie kontroli ustalono, że w autobusie nie było ważnego cennika biletów, wobec czego nie ma możliwości sprzedaży biletu zgodnie z cenami podanymi do publicznej wiadomości. Następnie stwierdzono brak zezwolenia wraz z aktualnym rozkładem jazdy, na podstawie którego realizowany był kurs. Organ podkreślił, że fakt zaistnienia stwierdzonych w trakcie kontroli naruszeń potwierdził zarówno kierowca realizujący kurs, jak i Przewoźnik w piśmie skierowanym do organu. W ocenie organu I instancji to na Przewoźniku jako profesjonalnym przedsiębiorcy (a nie na kierowcy), ciąży obowiązek takiego zorganizowania pracy, żeby nie dochodziło do tego typu naruszeń. Przedsiębiorca jest bowiem odpowiedzialny za rezultaty prowadzonej działalności transportowej, a nie wyłącznie za stworzenie warunków do realizacji działalności zgodnie z prawem. Wszelkie stwierdzone nieprawidłowości obciążają zatem przedsiębiorcę, a dla przyjęcia jego odpowiedzialności wystarczające jest ustalenie, że nastąpiło naruszenie obowiązków lub warunków przewozu regularnego osób, nawet jeżeli powstało ono w sposób niezawiniony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00