Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 29 maja 2024 r., sygn. II SA/Go 4/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Piątek Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski (spr.) Asesor WSA Kamila Karwatowicz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 29 maja 2024 r. sprawy ze skargi I. P. – S. i M. S. na uchwałę Rady Miejskiej [...] z dnia [...] r. r., nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla linii energetycznej 110kV w[...], [...],[...] i [...] oddala skargę.
Uzasadnienie
Dnia [...] r. Rada Miejska [...], działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.; dalej jako u.s.g.) oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 503 ze zm.; dalej jako u.p.z.p.) podjęła uchwałę nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla linii energetycznej [...] w [...],[...],[...] i [...] (dalej jako uchwała, zaskarżona uchwała, m.p.z.p.).
Pismem z dnia [...] r. M. S. i I. P.-S., reprezentowani przez profesjonalnego pełnomocnika, zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. powyższą uchwałę w całości.
Zaskarżonej uchwale strona zarzuciła istotne naruszenie trybu sporządzania planu oraz naruszenie zasad sporządzania planu, tj. art. 9 ust. 4 w zw. z art. 20
ust. 1, art. 17 pkt 1 i 9 u.p.z.p., art 5a ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r.
o izbach rolniczych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 183; dalej jako u.i.r.) w zw. z art 17 pkt 6 lit b tiret 2 u.p.z.p.
Na podstawie tak sformułowanych zarzutów strona skarżąca wniosła
o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w całości oraz zasądzenie od organów kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego wg norm przepisanych.
W uzasadnieniu skargi skarżący uznali, że uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem zasad i trybu sporządzania planu, co uzasadnia wniesienie niniejszej skargi. Wniosek o stwierdzenie nieważności obejmuje uchwałę w całości ze względu na fakt, że naruszenie dotyczy terenów zajmujących zdecydowaną większość obszaru miejscowego planu, a stwierdzenia nieważności części uchwały prowadziłaby do jej nieczytelności i uniemożliwiłaby stosowanie tego aktu prawnego. W przypadku uznania przez Sąd, że nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia nieważności całej uchwały, wnieśli o stwierdzenie nieważności uchwały w części