Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 maja 2024 r., sygn. III SA/Wr 435/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Nikiforów, Sędziowie sędzia WSA Kamila Paszowska-Wojnar (sprawozdawca), asesor WSA Dominik Dymitruk, , Protokolant specjalista Paulina Białkowska po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 29 maja 2024 r. sprawy ze skargi P. Spółka z o.o. we W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 1 września 2023 r., nr BP.501.1796.2023.1284.DL1.454341 w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest decyzja Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej: organ odwoławczy, GITD) z dnia 1 września 2023 r. nr BP.501.1796.2023.1284.DL1.454341, utrzymująca w mocy decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego (dalej: organ I instancji, DWITD) z dnia 13 czerwca 2023 r. nr WP.8140.182.2023.4.I0032 o nałożeniu na P. Sp. z o.o. (dalej: strona skarżąca, spółka) kary pieniężnej w wysokości 3 500 zł za naruszenie przepisów dotyczących transportu drogowego.
Z uzasadnienia decyzji GITD, poprzedzającej jej decyzji WITD oraz akt sprawy administracyjnej wynika, że karę nałożono w związku ze stwierdzeniem dwóch naruszeń określonych jako: "wykonywanie przewozu regularnego lub przewozu regularnego specjalnego z naruszeniem warunków określonych w zezwoleniu, zaświadczeniu na wykonywanie publicznego transportu zbiorowego albo potwierdzeniu zgłoszenia przewozu w publicznym transporcie zbiorowym dotyczących ustalonej trasy przejazdu lub wyznaczonych przystanków" oraz "wykonywanie przewozu autobusem, który nie odpowiada wymaganym warunkom technicznym w zakresie prawidłowego oznakowania lub wyposażenia pojazdu, przewidzianym dla danego rodzaju wykonywanego przewozu drogowego".
Powyższe okoliczności stwierdzono podczas kontroli drogowej w dniu 3 września 2021 r. Tego dnia o godz. 11:27 przy ul. [...] w miejscowości B. inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli autobus marki [...] nr rej. [...], podejmujący pasażerów (dzieci). Przebieg i okoliczności kontroli zostały utrwalone w protokole kontroli nr [...] oraz w protokole z przesłuchania świadka. Kontrolowanym pojazdem kierował J. G., który wykonywał przewóz na rzecz przedsiębiorstwa P. Sp. z o.o. z siedzibą we W. Z przedłożonych dokumentów wynikało, że pojazdem wykonywany był krajowy transport drogowy osób - odbiór dzieci ze Szkoły Podstawowej przy ul. [...] w miejscowości B. Kierujący okazał wypis nr [...] z licencji nr [...] na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób oraz wypis nr [...] z zezwolenia nr [...] na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym na linię regularną B. - P.1 - B. wraz z obowiązującym rozkładem jazdy. Stwierdzono, że pozwolenie nie obejmowało przystanku, na którym kierujący podjął pasażerów, czyli Szkoły Podstawowej przy ul. [...] w miejscowości B.