Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 marca 2024 r., sygn. III SA/Wa 2481/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Kurasz, Sędziowie sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz (sprawozdawca), asesor WSA Agnieszka Sułkowska, Protokolant referent Klaudia Staręga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 marca 2024 r. sprawy ze skargi A.S. na decyzję Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia [...] sierpnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2017 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A. S. (dalej: strona lub skarżąca) jest decyzja Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dalej Szef KAS lub organ) z [...] sierpnia 2023 r., nr [...], w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2017 r.

Z uzasadnienia powyższej decyzji wynikało, że Szef KAS postanowieniami z [...] lipca 2021 r., przejął oraz zawiesił kontrolę celno-skarbową jak również wszczął wobec strony postępowanie podatkowe w zakresie opodatkowania dochodów osiągniętych w 2017 r. na zasadach określonych w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2022.2647, dalej ustawa o PIT).

Szef KAS, jako organ pierwszej instancji ustalił, co następuje:

1. 29 grudnia 2015 r. strona (wówczas A. E.) wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia i likwidacji spółek. We wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe, obejmujące założenie spółki kapitałowej, która następnie zostanie przekształcona w spółkę osobową (jawną lub komandytową). Wnioskodawczyni przed przekształceniem zamierzała wnieść aportem do spółki kapitałowej udziały innej spółki kapitałowej ([...]), w zamian za udziały w tej spółce lub udziały wraz z dopłatą w gotówce, w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (transakcja wymiany udziałów). W przyszłości spółka osobowa miała zostać zlikwidowana lub rozwiązana bez likwidacji, a jej majątek miał zostać wydany na rzecz wspólników - w skład tego majątku miały wejść również nabyte przed przekształceniem udziały w [...]. Wnioskodawczyni zaznaczyła, że otrzymane przez nią w ten sposób udziały w [...] mogą być odpłatnie zbyte w okresie krótszym niż 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki osobowej (lub jej rozwiązanie bez likwidacji). W związku z powyższym opisem postawiła pytania, dotyczące powstania po stronie wnioskodawczyni przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz dotyczące sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w szczególności udziałów w [...], jeśli to odpłatne zbycie nastąpi przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki osobowej (lub jej rozwiązanie bez likwidacji).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00