Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 marca 2024 r., sygn. II SA/Bd 1215/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędziowie sędzia WSA Jarosław Wichrowski asesor WSA Mariusz Pawełczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 20 marca 2024 r. sprawy ze skargi L. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] kwietnia 2023 r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z 4 kwietnia 2023 r. nr 8692/23 Prezydent Miasta Bydgoszczy odmówił L. W. (skarżącemu) przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym synem S. W..

W uzasadnieniu organ wskazał na brak spełnienia przesłanki na treść art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 390 – dalej "u.ś.r."), ponieważ niepełnosprawność syna skarżącego nie powstała w którymś z okresów wskazanych w tym przepisie (do 18 roku życia, względnie 25 roku życia). Organ szeroko wywiódł, że brak wpływu na powyższą ocenę ma okoliczność wydania w dniu 21 października 2014 r. przez Trybunał Konstytucyjny wyroku o sygn. K 38/13, albowiem wyrok ten jako wyrok zakresowy nie doprowadził do wyeliminowania z porządku prawnego art. 17 ust. 1b u.ś.r. i jest to przepis nadal wiążący organy zgodnie z art. 6 k.p.a.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący, reprezentowany przez radcę prawnego, podniósł, że brak było podstaw do zastosowania w sprawie art. 17 ust. 1b u.ś.r., kryterium wieku powstania niepełnosprawności z uwagi na jego niekonstytucyjność stwierdzoną wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. K 38/13.

Decyzją z 10 sierpnia 2023 r. nr SKO-4111/775/1023, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bydgoszczy utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu po przytoczeniu stanu faktycznego sprawy organ ten podzielił stanowisko strony co do błędnej wykładni przez organ I instancji przesłanki przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wynikającej z art. 17 ust. 1b u.ś.r. Zdaniem organu odwoławczego wobec treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13, przesłanka dotycząca wieku powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki, nie mogła stanowić podstawy do odmowy przyznania świadczenia w niniejszej sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00