Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 19 marca 2024 r., sygn. II SA/Rz 1304/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Jarosław Szaro, Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska /spr./, Sędzia WSA Piotr Popek, Protokolant sekr. sąd. Sabina Długosz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2024 r. sprawy ze skargi P. sp. z o.o. z siedzibą w N. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 2 czerwca 2023 r., nr 1801-IOA.4246.87.2023 w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu posiadania samoistnego lokalu, w którym znajdowały się niezarejestrowane automaty do gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi P. Sp. z o.o. w N.(dalej: Spółka/Skarżąca) jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie (dalej: DIAS) z 2 czerwca 2023 r., nr 1801-IOA.4246.87.2023, utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu (dalej: NPUCS) z 24 lutego 2023 r., nr 408000-408000-COP.1.4246.287.2023, w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 200.000 zł z tytułu samoistnego posiadania lokalu, w którym znajdowały się niezarejestrowane automaty do gier oraz w którym prowadzona była działalność gastronomiczna.

Zaskarżone rozstrzygnięcie zapadło w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

W dniu 15 maja 2018 r. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w P. przeprowadzili kontrolę w lokalu Restauracja "[...]" w N., w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, o których mowa w ustawie z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016r. poz. 471 ze zm. - dalej: u.g.h.), podczas której stwierdzili, że znajdują się w nim urządzenia do gier o nazwie QUIZOMAT NEXT nr [...] i QUIZOMAT NEXT nr [...], włączone do prądu i przygotowane do gry. Lokal nie był objęty koncesją na prowadzenie kasyna gry. W wyniku przeprowadzonych oględzin i eksperymentów procesowych, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej stwierdzili, że ww. urządzenia elektroniczne typu video przyjmują pieniądze, co świadczy o komercyjnym charakterze urządzanych gier, przebieg gier na urządzeniach zawiera element losowości, a uzyskiwane wyniki gier są nieprzewidywalne i niezależne od woli oraz zręczności grającego, urządzenia umożliwiają uzyskiwanie wygranych punktowych, przekazywanie ich na licznik kredytowy i sumowanie z punktami kredytowymi uzyskiwanymi w wyniku wpłaty pieniędzy do urządzeń, w wyniku rozgrywania gier możliwe jest wypłacenie środków bezpośrednio z urządzeń za pomocą tzw. "hoppera". W trakcie przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej czynności procesowych pozyskano dwie opinie techniczne dla obu urządzeń, a także umowę najmu lokalu użytkowego z 2 maja 2018 r., z której wynika, że właściciel lokalu – P. Spółka z o.o. (Wynajmujący) oddała Najemcy, tj. T.Spóła z o.o. z siedzibą w W., w najem część lokalu (10m2) mieszczącego się w miejscowości N.,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00