Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.101.2024.4.PB

W zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

3 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 3 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych  w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie. Uzupełnili go Państwo pismem z 21 maja 2024 r. (wpływ 21 maja 2024 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 czerwca 2024 r. (wpływ 24 czerwca 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (…);

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: AG (…);

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Sp. z o. o. (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka należy go grupy kapitałowej (…), zajmującej się produkcją (…) (dalej: „Grupa”).

Jedynym wspólnikiem Spółki jest (…) AG z siedzibą w Szwajcarii (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: „Udziałowiec”). Udziały w Spółce nie zostały przez Udziałowca nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów, ani nie zostały przydzielone  w wyniku łączenia lub podziału podmiotów.

Zasadniczym przedmiotem działalności Spółki jest (…). Niemniej jednak w roku 2022, działalność Spółki została dodatkowo rozszerzona o produkcję (…). Rozszerzenie działalności o produkcję wspomnianych (…) wynika  z decyzji Grupy, a która to decyzja została podjęta w związku z nadzwyczajną zmianą sytuacji gospodarczej i politycznej w Europie. W strukturze całej Grupy, działalność związana z produkcją (…) była zasadniczo wykonywana przez odrębną spółkę z siedzibą na (…). Jednak w związku z polityką prowadzoną w ostatnim czasie przez władze (…), nastąpiła częściowa izolacja gospodarcza tego kraju. Powyższe wpłynęło negatywnie na działalność białoruskiej spółki.

Działalność prowadzona przez tę spółkę w dużym stopniu uzależniana jest bowiem od dostępności specjalistycznych podzespołów dostarczanych z zagranicy (podzespołów niezbędnych do produkcji (…)). Izolacja oraz zachwianie łańcucha dostaw spowodowało, że spółka na (…) nie była już w stanie terminowo realizować zamówień (dostarczać produktów, z których zasadniczo korzystają inne wyspecjalizowane podmioty z Grupy). W efekcie podjęto decyzję o przeniesieniu (w niezbędnym zakresie) działalności (…) z (…) do Polski. Funkcja zorganizowania, a następnie prowadzenia tej części działalności została powierzona Spółce. W tym celu Spółka otrzymała wsparcie od Grupy (pożyczka, zwrot kosztów robocizny osób na stanowiskach zarządczych, które brały udział w procesie przeniesienia działalności do Polski) w celu uruchomienia odpowiednich linii produkcyjnych w Polsce oraz zatrudnienia wykfalifikowanego personelu technicznego oraz kierowniczego (personel techniczny został w dużej mierze relokowany z (…)).  W związku z tym, że strategia biznesowa Grupy zakłada specjalizację poszczególnych spółek w konkretnym obszarze, od samego początku zakładano, że przejęcie działalności w zakresie (…) przez Spółkę jest rozwiązaniem tymczasowym. W długofalowej perspektywie, działalność ta miała albo powrócić do (…) (po ewentualnej zmianie sytuacji politycznej  i gospodarczej tego kraju) lub zostać przeniesiona do odrębnego podmiotu. Należy w tym miejscu dodać, iż prowadzenie przez Spółkę jednocześnie dwóch wyspecjalizowanych linii biznesowych – pierwotnej działalności Spółki oraz dodatkowo przejętej działalności (…) stwarza wiele problemów natury organizacyjnej i zarządczej, co w efekcie wpływa negatywnie na jej działalność.

Spółka przedstawia poniżej model organizacyjny prowadzonej przez nią obecnie działalności, tj. po uruchomieniu w Polsce dodatkowej działalności – tj. działalności (…).

1. Działalność w zakresie (…) (dalej: „Działalność Spółki”).

Działalność Spółki prowadzona jest w Ś.. W miejscowości tej znajduje się kompleks budynków m.in. w postaci hali produkcyjnej, budynku biurowego wraz z częścią przeznaczoną na pomieszczenie socjalne dla pracowników. Spółka jest właścicielem tych obiektów. Dodatkowo, w Ś. Spółka najmuje plac składowo-magazynowy oraz dodatkową powierzchnię magazynową. W hali zostały poczynione przez Spółkę liczne inwestycje w celu dostosowania jej do produkcji i (…).

Dla potrzeb Działalności Spółki, Spółka zasadniczo nie jest związana długoterminowymi umowami na dostawę towarów (w szczególności materiałów) niezbędnych do produkcji – wszelkie materiały niezbędne do produkcji dostarczane są bowiem na podstawie składanych na bieżąco zamówień. Dodatkowo Spółka zawarła umowy na świadczenie usług stricte związanych z obsługą obiektów zlokalizowanych w Ś.– są to przykładowo umowy na usługi sprzątania, usługi wynajmu wózków widłowych, usługi ochroniarskie, usługi komunalne, usługi na dostawę mediów, usługi telekomunikacyjne, dzierżawę butli, usługi konserwacji windy, itp.

Aktywa Spółki przyporządkowane do Działalności Spółki to w szczególności wspomniane wcześniej obiekty budowalne zlokalizowane w Ś. z całą infrastrukturą dojazdową, wodno-kanalizacyjną i elektryczną, oraz specjalistyczne maszyny służące do budowy, (…).

Wśród personelu Spółki znajdują się osoby, które przypisane są wyłącznie do Działalności Spółki. Dla potrzeb Działalnością Spółki, Spółka zatrudnia m.in. osoby na następujących stanowiskach: (…). Wspomniane osoby wykonują swoje zadania  w Ś. i nie są angażowane w działalność produkcyjną (…), która prowadzona jest w innej lokalizacji. W Ś. zasadniczo przebywa również zarząd Spółki oraz dział HR.

Niezależnie od lokalizacji w Ś., Spółka najmuje biuro w S..  W biurze przebywa zespół księgowy. Spółka najmowała biuro w S. jeszcze przed przejęciem działalności w zakresie produkcji (…).

Prowadzona przez Spółkę ewidencja księgowa oraz ewidencja dla celów zarządczych pozwalają na przygotowanie odrębnego bilansu obejmującego Działalność Spółki, uwzględniającego w szczególności wymienione powyżej aktywa, a także należności, gotówkę na rachunku bankowym oraz pasywa, w tym w szczególności zobowiązania. Spółka jest także w stanie sporządzić odrębny rachunek zysków i strat dla Działalności Spółki. Spółka jest  w stanie przygotować również inne zestawienia finansowe przedstawiające sytuację finansową Działalności Spółki. Do Działalności Spółki przyporządkowane są, związane z tą

działalnością wierzytelności i zobowiązania, gotówka na rachunkach bankowych, a także dokumentacja księgowa, podatkowa oraz prawna. Dla potrzeb Działalności Spółki prowadzone są odrębne rachunki bankowe. Dla Działalności Spółki przygotowywane są odrębne plany produkcji, budżety i inne plany finansowe, których wykonanie jest raportowane do Grupy odrębnie od działalności w zakresie (…).

Kwestiami rachunkowo-finansowymi Działalności Spółki zajmuje się dedykowany wyłącznie do tej działalności zespół księgowy. Ponadto, do Działalności Spółki przyporządkowany jest odrębny personel do spraw kontrolingu.

Dla Działalności Spółki oraz działalności w zakresie produkcji (…), wspólne jest natomiast stanowisko Dyrektora Finansowego, usługi związane z HR oraz osoba zajmująca się kontrolą jakości i certyfikowaniem (przy czym na moment składania nieniniejszego wniosku sfinalizowano już umowę z dodatkowymi osobami na stanowisko kontrolera jakości i certyfikacji oraz na stanowisko HR – osoby te będą wykonywać swoje zadania wyłącznie dla działalności w zakresie produkcji (…)).

2. Działalność w zakresie produkcji (…) (dalej: „Działalność C.”).

Na moment składania niniejszego wniosku, Działalność C. prowadzona jest w hali produkcyjno-magazynowej (wraz zapleczem biurowym), zlokalizowanej w miejscowości U. Wspomniana hala wykorzystywana jest na podstawie umowy najmu. Jednak jeszcze w 2024 r. planowane jest przeniesienie Działalności C. do hali produkcyjno-magazynowej w B. (Spółka zawarła umowę na budowę oraz najem tej hali „pod klucz”). Po wybudowaniu tego obiektu zostaną poczynione przez Spółkę odpowiednie nakłady na jego wyposażenie. Dodatkowo, dla potrzeb Działalności C. Spółka ponosi wydatki za korzystanie z biura w W., gdzie przebywa osoba pełniąca funkcje Chief executive oficer oraz okazjonalnie inne osoby szczebla kierowniczego,

przyporządkowanego wyłącznie do Działalności C. (przy czym osoba na stanowisku Chief executive oficer nie jest zatrudniona w Spółce – jest osobą delegowaną z Grupy a Spółka obciążana jest kosztami w tym zakresie).

W związku z Działalnością C., Spółka zasadniczo nie jest związana długoterminowymi umowami na dostawę towarów (w szczególności materiałów) niezbędnych do produkcji – wszelkie materiały niezbędne do produkcji dostarczane są bowiem na podstawie składanych na bieżąco zamówień. Spółka zawarła natomiast umowy na świadczenie usług stricte związanych z obsługą hali produkcyjno-magazynowej U. (umowy na usługi sprzątania, usługi wynajmu wózków widłowych, usługi ochroniarskie, usługi komunalne, usługi telekomunikacyjne, media itp.).

Składniki przedsiębiorstwa Spółki przyporządkowane do Działalności C. to  w szczególności wspomniana hala produkcyjno-magazynowa w U., prawa  i obowiązki wynikające z umowy na budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej  w B. oraz długoterminowa umowa najmu tej hali (w tym w szczególności wynikające z tej umowy prawa do gwarancji, naprawy usterek, pełna dokumentacja techniczna, umowa ubezpieczeniowa itp.). Do Działalności C. przydzielone są

również aktywa w postaci środków trwałych i wyposażenia (związane przede wszystkim  z produkcją (…)).

Wśród personelu Spółki są osoby przypisane wyłącznie do Działalności C. Dla potrzeb Działalności C. zadania wykonują osoby na stanowiskach takich jak: dyrektor operacyjny, kierownik produkcji, kierownik magazynu, monter urządzeń elektrycznych, mechatronik. Wspomniane osoby wykonują obecnie swoje zadania w U. i nie są angażowane w Działalność Spółki, która – jak wspomniano wcześniej – prowadzona jest  w innej lokalizacji. Ze względu na to, że Działalność C. znacząco wychodzi poza zakres kompetencji zarządu Spółki, ustanowiona została specjalna kadra szczebla kierowniczego, która jest odpowiedzialna wyłącznie za Działalność C. (m.in. za ustanawianie planów produkcyjnych, budżetów oraz ich realizację). W skład wchodzą obecnie Chief executive oficer (osoba delegowana z Grupy), project manager, dyrektor operacyjny oraz kierownik produkcji.

Prowadzona przez Spółkę ewidencja księgowa oraz ewidencja dla celów zarządczych pozwalają na przygotowanie odrębnego bilansu obejmującego Działalność C., uwzględniającego w szczególności wymienione powyżej aktywa, a także należności, gotówkę na rachunku bankowym oraz pasywa, w tym w szczególności zobowiązania. Spółka jest także w stanie sporządzić odrębny rachunek zysków i strat dla Działalności C. Spółka jest  w stanie przygotować również inne zestawienia finansowe przedstawiające sytuację finansową Działalności C. Do Działalności C. przyporządkowane są, związane z tą działalnością wierzytelności i zobowiązania, gotówka na rachunkach bankowych, a także dokumentacja księgowa, podatkowa oraz prawna. Dla potrzeb Działalności C. prowadzone są odrębne rachunki bankowe.

Podobnie jak dla Działalności Spółki, również dla Działalności C. przygotowywane są odrębne plany produkcji, budżety i inne plany finansowe, których wykonanie jest odrębnie raportowane do Grupy (tj. odrębnie od Działalności Spółki). Wszelkie bieżące sprawy Działalności C. omawiane są na spotkaniach wspomnianej wcześniej kadry kierowniczej Działalności C. – spotkania te organizowane są odrębnie i niezależnie od Działalności Spółki. Po przejęciu produkcji (…)sprawy w zakresie zarządzania zostały uporządkowane w Spółce w taki sposób, że zarząd Spółki nie ma zasadniczo wpływu na Działalność C. (Zarząd Spółki udzielił Dyrektorowi operacyjnemu oraz osobie na stanowisku Chief executive oficer specjalnego pełnomocnictwa do wykonywania wszelkich czynności związanych z Działalnością C.).

Do Działalności C. przypisany jest również, dedykowany wyłącznie do tej działalności zespół księgowy oraz personel do spraw kontrolingu.

Jak wspomniano wcześniej, dla Działalności Spółki oraz Działalności C. wspólne jest natomiast stanowisko Dyrektora Finansowego, usługi związane z HR oraz osoba zajmująca się kontrolą jakości i certyfikowaniem (przy czym na moment składania nieniniejszego wniosku sfinalizowano już umowę z dodatkowymi osobami na stanowisko kontrolera jakości i certyfikacji oraz na stanowisko HR, które to osoby będą wykonywały zadania wyłącznie dla Działalności C.).

Z przedstawionych powyżej informacji wynika, iż w obecnej działalności Spółki można wyróżnić dwie niezależne, niepowiązane ze sobą funkcjonalnie jednostki organizacyjne, wyspecjalizowane w różnych segmentach produkcji. Przy czym jak wskazano wcześniej,  z perspektywy strategii biznesowej Grupy oraz samej Spółki, jest to sytuacja wyjątkowa, będąca rozwiązaniem tymczasowym, wynikającym z reakcji na nadzwyczajne zmiany gospodarcze i polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie, biorąc pod uwagę rozmiar działalności Spółki, jej specyfikę oraz kompetencje zarządcze, prowadzenie tych dwóch rodzajów działalności stwarza wiele problemów, co w efekcie wpływa negatywnie na jej działalność. W związku z powyższym postanowiono wdrożyć rozważaną już od dłuższego czasu koncepcję przeniesienia Działalności C. do odrębnego podmiotu. W tym celu planowane jest dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie z jej majątku Działalności C. do nowoutworzonej, w trakcie procedury podziału, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka C.”), w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy – Kodeks spółek handlowych (dalej: „KSH”).

Na skutek podziału przez wydzielenie, wszystkie składniki materialne i niematerialne związane z Działalnością C. wraz z należnościami i zobowiązaniami, zostaną przeniesione do Spółki C., której zadaniem będzie kontynuowanie Działalności C. w oparciu o przejęte składniki. Na Spółkę C. przejdą zatem m.in. umowa najmu hali w U. (jeżeli na moment podziału, będzie ona jeszcze w jakikolwiek sposób wykorzystywana w Działalności C.), prawa i obowiązki wynikające z umowy na budowę hali w B. oraz długoterminowa umowa najmu tej hali oraz wszystkie inne umowy i dokumenty związane z halą w B., bieżące zamówienia na dostawy

towarów/usług wykorzystywanych w produkcji (Spółka C. wstąpi w prawa  i obowiązki wynikające z tych umów i zamówień), zlecone Działalności C. zamówienia na dostawę (…), środki trwałe, wyposażenie, księgi rachunkowe, księgi podatkowe oraz wszelka inna dokumentacja związana z Działalnością C., rachunki bankowe oraz środki pieniężne na nich zgromadzone. W dniu wydzielenia Spółka C. przejmie prawa i obowiązki wynikające ze stosunku pracy z pracownikami przypisanymi  w Spółce do Działalności C. (przejęcie nastąpi w trybie 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy) oraz wszelkie inne umowy na podstawie których pozostały personel Spółki, przypisany do Działalności C., wykonuje swoje zadania. Do Spółki C. przejdzie m.in. Chief executive oficer (Spółka C. będzie obciążana kosztami przez Grupę), project manager, dyrektor operacyjny oraz kierownik produkcji, którzy są obecnie w Spółce odpowiedzialni za realizację funkcji Działalności C. – planowane jest, aby po podziale, część z wyżej wymienionych osób objęła funkcję w zarządzie Spółki C. Do Działalności C. przejdą również kontroler jakości i certyfikacji oraz osoba na stanowisku HR.

Nie można zupełnie wykluczyć, że w ramach podziału nie zostaną przeniesione pewne, określone składniki majątkowe/umowy, z których w ramach struktury Spółki korzysta również Działalność C., a których przeniesienie nie będzie dopuszczalne i/lub obiektywnie niemożliwe z uwagi na obowiązujące przepisy prawa lub przeniesienie będzie znacznie utrudnione od strony kontraktowej. Przy czym, według najlepszej aktualnej wiedzy, takie przypadki nie powinny mieć miejsca lub jeśli wystąpiłyby, to nie powinny zagrażać możliwości kontynuacji Działalności C. przez Spółkę C. Zamiarem biznesowym jest bowiem przeniesienie wszelkich praw i obowiązków wynikających  z wszystkich umów dotyczących Działalności C., w zakresie w jakim jest to faktycznie i prawnie możliwe.

W ramach podziału, na Spółkę C. nie przejdzie natomiast dział księgowy (w tym osoby zajmujące się wyłącznie księgowością Działalności C.) oraz osoba pełniąca funkcję Dyrektora Finansowego. Dyrektor Finansowy oraz osoby zajmujące się obecnie wyłącznie księgowością Działalności C. pozostaną w strukturach Spółki. Niemniej jednak, po podziale Spółka będzie za wynagrodzeniem prowadzić księgi rachunkowe Spółki C.

Po podziale, Spółka C. będzie prawdopodobnie korzystała również z biura w W. (biura, w którym pracuje osoba pełniąca funkcje Chief executive oficer oraz okazjonalnie inne osoby szczebla kierowniczego, przyporządkowanego wyłącznie do Działalności C.). Decyzję w tym zakresie podejmie przyszły zarząd Spółki C. Niemniej jednak, po podziale Spółka nie będzie już ponosiła wydatków na korzystanie z tego biura.

Wyodrębniony i przeniesiony do Spółki C. w wyniku podziału majątek będzie zdolny do działania jako samodzielny podmiot gospodarczy i nie będzie wymagał zaangażowania innych środków materialnych lub niematerialnych lub podjęcia dodatkowych działań przez Spółkę C.

Po podziale w strukturze Spółki pozostanie wyłącznie Działalność Spółki (wszelkie składniki materialne i niematerialne z nią związane). W wyniku podziału zostanie zatem przywrócona pierwotna funkcja Spółki jako przedsiębiorstwa wyspecjalizowanego wyłącznie w budowie i lakierowaniu stalowych pudeł do produkcji tramwajów. Spółka będzie kontynuować prowadzenie tej działalności.

Powstała w wyniku podziału Spółka C. będzie rezydentem podatkowym Rzeczpospolitej Polskiej. Ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku Spółki (podmiotu dzielonego) otrzymanego przez Spółkę C. (spółkę przejmującą) może przewyższać wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku (nie wyższą od wartości rynkowej tych składników). Przy czym w takim przypadku wartość składników majątkowych przyjętych przez Spółkę C. dla celów podatkowych będzie wynikać z ksiąg podatkowych Spółki oraz Spółka C. przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Wartość emisyjna udziałów Spółki C. będzie równa wartości rynkowej majątku Spółki

otrzymanego przez Spółkę C. ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału. Wartość emisyjna udziałów Spółki C. zostanie określona w planie podziału oraz w załącznikach do planu podziału.

Ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku Spółki (spółki dzielonej) otrzymanego przez Spółkę C. (spółkę przejmującą), nie będzie przewyższała wartości emisyjnej udziałów przydzielonych przez Spółę C. Udziałowcowi.

Przyjęta przez Udziałowca dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę C. (spółkę przejmującą) nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce (spółce dzielonej), jaka byłaby przyjęta przez Udziałowca dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

Uzasadnieniem planowanego podziału jest zamiar, aby oddzielić Działalność C. od Działalności Spółki, tak aby dwie funkcjonalnie i organizacyjnie niezależne od siebie działalności produkcyjne były prowadzone przez odrębne podmioty. Celem grupy jest również przywrócenie w Spółce jej pierwotnego zakresu działalności, gdyż jak wielokrotnie już wskazywano w niniejszym wniosku, specyfika, rozmiar oraz doświadczenie Spółki nie pozwala jej na efektywne prowadzenie dwóch wyspecjalizowanych linii biznesowych, co  w konsekwencji wpływa negatywnie na działalność. Wobec tego, w uzasadnionym przekonaniu Spółki, podział będzie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych i jego głównym (lub jednym z głównych) celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Niemniej jednak Spółka zaznacza, że przedmiotem wniosku nie jest kwestia zastosowania do planowanego podziału przepisów art. 12 ust. 13 i ust. 14 Ustawy o CIT. Spółka wnosi o przyjęcie jako elementu zdarzenia przyszłego objętego wnioskiem, że planowany podział opisany we wniosku będzie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a tym samym, że nie znajdą do niego

zastosowania przepisy art. 12 ust. 13 i ust. 14 Ustawy o CIT.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, przepisy art. 14k  i art. 14m stosuje się odpowiednio w przypadku: zastosowania się przez spółkę do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem spółki na wniosek osób planujących utworzenie tej spółki – w zakresie dotyczącym działalności tej spółki. Przepis ten dopuszcza zatem możliwość złożenia wniosku o wydanie interpretacji, przez osoby planujące utworzenie spółki, w zakresie działalności tej spółki.

Z uwagi na powyższe, Udziałowiec ma interes prawny w wystąpieniu z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, gdyż jego wątpliwości dotyczą sytuacji spółki kapitałowej (Spółki C.), którą zamierza utworzyć w wyniku podziału Spółki.

Pozostały opis zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Państwa w treści uzupełnienia wniosku jako, że dotyczy zagadnień objętych podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem dochodowym od osób prawnych przedstawiony zostanie w rozstrzygnięciach obejmujących swym zakresem ocenę Państwa stanowiska w zakresie ww. podatków.

Pytanie

Czy podział będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych po stronie Spółki C.? (pytanie oznaczone we wniosku nr 6)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, podział nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych po stronie Spółki C.

Wydzielenie do Spółki C. majątku Spółki w wyniku jej podziału, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: „PCC”) po stronie

Spółki C.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz pkt 2 Ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC podlegają, między innymi, umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem.

Jak stanowi art. 1 ust. 3 pkt 2 Ustawy o PCC w przypadku umowy spółki za zmianę uważa się przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Natomiast jak stanowi art. 1 ust. 3 pkt 2 Ustawy o PCC w przypadku umowy spółki za zmianę uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego. Zgodnie z art. 4 pkt 9 Ustawy  o PCC obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Wskazany wyżej art. 1 ust. 3 pkt 3 Ustawy o PCC w brzmieniu obowiązującym, do końca  2008 r. stanowił, iż za zmianę umowy spółki podlegającą opodatkowaniu PCC uważa się „przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego". Przepis ten został zmieniony na mocy ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i uzyskał nowe brzmienie, z którego wynika, że za zmianę umowy spółki uznaje się jedynie „przekształcenie lub łączenie spółek”. Zatem wedle aktualnych przepisów Ustawy o PCC podział spółek nie jest uznawany za zmianę umowy spółki, podlegającą opodatkowaniu PCC. Zmiana przepisów wynika z konieczności dostosowania przepisów Ustawy o PCC do Dyrektywy Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. Dyrektywa przewiduje wyłączenie z opodatkowania określonych czynności restrukturyzacyjnych, w tym podziału spółek, co jest konsekwencją naczelnej zasady jednokrotności opodatkowania kapitału. Kapitał zakładowy spółki powstałej w wyniku podziału ma bowiem swoje źródło w kapitale zakładowym spółki dzielonej, który został już raz opodatkowany podatkiem kapitałowym.

Mając zatem na uwadze aktualną treść przepisów Ustawy o PCC należy stwierdzić, iż dokonanie podziału Spółki poprzez wydzielenie do Spółki C. części majątku Spółki, nie będzie podlegało opodatkowaniu po stronie Spółki C.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Państwa stanowiska tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów  i usług zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

1) przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

2) przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

3) przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;

4) przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a) rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b) siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18):

Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że planowane jest dokonanie podziału Spółki (Zainteresowany będący stroną postępowania), której jedynym wspólnikiem jest Zainteresowany niebędący stroną postępowania, przez wydzielenie z jej majątku Działalności C. do nowoutworzonej, w trakcie procedury podziału, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka C.”), w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks spółek handlowych. Zainteresowany niebędący stroną postępowania jest podmiotem, który zamierza utworzyć Spółkę C.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, w związku z planowanym ww. podziałem, po stronie Spółki C. (spółki przejmującej) nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43–300 Bielsko–Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00