Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 maja 2024 r., sygn. I SA/Wr 1014/23
1. Skoro na mocy art. 93c § 1 o.p. sukcesji podlegają wszelkie prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego, to odkodowując z analizowanych przepisów normę - przy zastosowaniu reguł wykładni językowej, w odwołaniu do znaczenia słowa „wszelki” - sukcesji podlegają również wszelkie (tj. wszystkie, każde) prawa, które wynikają z interpretacji indywidualnych, a nie tylko te, które zostały zrealizowane przez poprzednika, tj. spółkę dzieloną.
2. Podmiot powstały w wyniku podziału nie mógłby powołać się na ochronną funkcję interpretacji, w przypadku zastosowania się do niej, gdyby stan faktyczny, w jakim zastosował się do interpretacji, nie odpowiadał stanowi sprawy w jakim interpretacja została wydana dla podmiotu podzielonego. Jednak nie z uwagi na brak następstwa prawnego, tylko właśnie z uwagi na ów inny stan faktyczny sprawy, który może, lecz nie musi, być również konsekwencją dokonanego podziału.
3. Samego faktu podziału (wydzielenia, wyodrębnienia) nie można utożsamiać ze zmianą stanu faktycznego w stopniu, który co do zasady wyklucza ochronną funkcję interpretacji indywidualnej, w sytuacji zastosowania się do niej przez sukcesora. Mogą jednak wystąpić przypadki, gdy w wyniku podziału zmianie ulegną na tyle istotne aspekty sprawy – w szczególności podmiotowe – że ochronna funkcja interpretacji nie będzie obejmowała stanu sprawy po tej zmianie (tj. po podziale).
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Haberka (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Piotr Kieres, Asesor WSA Łukasz Cieślak, , Protokolant Starszy specjalista Agnieszka Dąbrowska, , po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie 29 maja 2024 r. sprawy ze skargi B sp. z o.o. zs. w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 października 2023 r. znak 0111-KDIB1-3.4017.2.2023.2.JKU w przedmiocie przepisów ordynacji podatkowej I. uchyla interpretację w całości; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.