Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 marca 2024 r., sygn. II SA/Sz 30/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesław Drabik Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.) Asesor WSA Krzysztof Szydłowski po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 7 marca 2024 r. sprawy ze skargi M. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 4 października 2023 r.,nr SCŚ-ŚRiA.403ŚP/S-689.2023.KH, wydaną na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 803 ze zm., dalej "k.p.a.") oraz art. 17, art. 25 ust.1 i art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 390 ze zm., dalej: "u.ś.r."), Prezydent Miasta S. odmówił M. F. (dalej: "strona", "skarżący", "wnioskodawca"), przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką – K. K..

Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ I instancji, w oparciu o dołączone do sprawy dokumenty ustalił, że niepełnosprawność u K. K. istnieje od 25 roku życia, co oznacza brak zachowania kryterium wiekowego określonego w art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych i z tego powodu brak było podstaw do uwzględnienia żądania strony. Jednocześnie organ wyjaśnił, że na istnienie wskazanej negatywnej przesłanki nie miał wpływu wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13, orzekający o niezgodności powołanego przepisu z art. 32 ust. 1 Konstytucji, w zakresie w jakim różnicuje prawo świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na wiek powstania niepełnosprawności. Według organu art. 17 ust. 1b u.ś.r. jest przepisem obowiązującym i nie został uchylony, zaś obowiązujące przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych nie pozostawiają organom miejsca na uznaniowość.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00