Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 lutego 2024 r., sygn. III SA/Kr 1726/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Asesor WSA Magdalena Gawlikowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 29 lutego 2024 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 21 września 2023 r., znak SKO.NP/4115/296/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi E. S. (dalej: "skarżąca") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 21 września 2023 r. (znak SKO.NP/4115/296/2023) utrzymująca w mocy decyzję Prezydenta Miasta Tarnowa z 21 lipca 2023 r. (znak DŚRSM-5202-86/23) o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

W stanie faktycznym sprawy skarżąca pismem z 21 czerwca 2023 r. złożyła wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym mężem, B. S. Do wniosku skarżąca dołączyła odpis orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności męża z 31 maja 2023 r. Ustalony stopień niepełnosprawności tej osoby datuje się od 27 kwietnia 2023 r., zaś przyczyna niepełnosprawności oznaczona została symbolem 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia).

W ramach wywiadu środowiskowego organ ustalił, że skarżąca ma 46 lat, zamieszkuje wspólne z mężem. Skarżąca nie pracuje, nie jest zarejestrowana w urzędzie pracy, nie pobiera żadnych świadczeń. Niepełnosprawny mąż skarżącej jest po przeszczepie serca, a ponadto leczy się on na nadciśnienie, cukrzycę insulinozależną, na nerki, ma bezdechy noce, uszkodzenie stawu skokowego nogi lewej, zespół cieśni nadgarstka, zmiany nowotworowe na skórze, przerost gruczołu krokowego, bezsoczewkowość oka prawego. Wedle oświadczenia skarżącej, niepełnosprawny wymaga długotrwałej opieki, która polega na: robieniu zakupów, przygotowaniu posiłków, podawaniu leków (dwa razy dziennie), mierzeniu ciśnienia (raz dziennie), towarzyszeniu w wizytach lekarskich, opłacaniu rachunków, sprzątaniu, praniu, załatwianiu spraw urzędowych, pomocy przy kąpieli (co drugi dzień), wstawaniu z łóżka, nacieraniu maściami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi, obcinaniu paznokci u stop (raz w tygodniu) i strzyżeniu włosów (co dwa tygodnie). Nadto, utrzymuje skarżąca porządek wokół domu. Pracownik socjalny ustalił i zapisał, że niepełnosprawny porusza się po mieszkaniu za pomocą kul, natomiast przy wychodzeniu na zewnątrz domu wymaga pomocy drugiej osoby. Korzysta samodzielnie z toalety, kontroluje potrzeby fizjologiczne, samodzielnie rozbiera się i ubiera, sam też spożywa posiłki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00