Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.206.2024.4.RK

Skutki podatkowe w podatku VAT zbycia starodruków.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych w podatku VAT zbycia starodruków. Uzupełnił go Pan pismem z 2 kwietnia 2024 r. (wpływ 2 kwietnia 2024 r.) oraz w odpowiedzi na wezwanie - pismami z 10 czerwca 2024 r. (wpływ 10 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca odziedziczył po rodzicach zbiór starodruków.

Ojciec zmarł przed 39 laty a matka zmarła przed 24 laty. Przed 24 laty Wnioskodawca przeprowadził postępowanie spadkowe, w którym Sąd wydał postanowienie o nabyciu spadku w całości i wprost. Wnioskodawca nie ma braci ani sióstr.

Cały zbiór starodruków jest nieprzerwanie w czasie wyłączną prywatną własnością Wnioskodawcy a starodruki nie są obciążone prawami osób trzecich.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej. Natomiast jest wspólnikiem dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zaliczanej do kategorii mikro przedsiębiorstw, w której ma 90% udziałów oraz pełni na podstawie powołania w umowie spółki funkcję Prezesa Zarządu.

Starodruki nie są wykorzystywane do działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę osobiście oraz nie są wykorzystywane do działalności gospodarczej przez spółkę z o.o., w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, jak również nie są wykorzystywane do działalności gospodarczej przez inne osoby fizyczne lub prawne lub nieposiadające osobowości prawnej.

Opis planowanego zdarzenia przyszłego.

W celu lepszego zrozumienia opisu planowanego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wprowadza następujące definicje:

DEFINICJE

WNIOSKODAWCA: autor wniosku o wydanie niniejszej indywidualnej interpretacji podatkowej.

WŁAŚCICIEL: właściciel starodruków, osoba nieprowadząca działalności gospodarczej będący wnioskodawcą o wydanie niniejszej indywidualnej interpretacji podatkowej.

AUKCJA: zbycie starodruków przez ich właściciela nabywcom sponsorom, którzy zaoferowali najwyższe ceny nabycia w wyniku licytacji na Aukcji a za ich pośrednictwem bezpłatne przeniesienie własności tych starodruków na ostatecznego Beneficjenta jednostkę muzealną. Planowany charakter aukcji jednorazowy w celu zbycia wszystkich pakietów tematycznych na jednej aukcji.

BENEFICJENT 1 (…): jednostka muzealna, która w wyniku pomyślnego rezultatu aukcji nabywa bezpłatnie prawa do własności starodruków oraz prawa do otrzymania darowizny na realizację celów statutowych od Właściciela starodruków pod zasadniczym warunkiem, że Sponsor/Sponsorzy zapłaci/zapłacą ich Właścicielowi w całości ceny wylicytowane nabycia za starodruki.

BENEFICJENT 2 (…): (…), który w wyniku pomyślnego rezultatu aukcji nabywa prawa do otrzymania darowizny od Właściciela starodruków na realizację celów statutowych w zakresie akcji pozyskiwania (…) i (…) pod zasadniczym warunkiem, że Sponsor/Sponsorzy zapłaci/zapłacą ich Właścicielowi w całości ceny wylicytowane nabycia za starodruki.

CENA WYWOŁAWCZA: cena początkowa licytacji za pakiet tematyczny.

CENA WYLICYTOWANA (MŁOTKOWA): najwyższa cena licytacji za pakiet tematyczny.

CENA WYLICYTOWANA SUMARYCZNA: suma cen wylicytowanych uzyskana przez Właściciela z wpłat od Sponsorów w kwotach równych cenom wylicytowanym za pakiety tematyczne.

DAROWIZNY: przekazane w darze Beneficjentowi 1 (…) (na cele statutowe) oraz Beneficjentowi 2 (…) (na akcje pozyskiwania (…) i (…)) przez Właściciela części z ceny wylicytowanej sumarycznej zapłaconej w całości za starodruki przez Sponsora/Sponsorów.

LICYTACJA: licytacja cen nabycia starodruków przez Sponsorów obecnych fizycznie na Aukcji.

ORGANIZACJA AUKCJI - Usługa planowana do wykonania przez Organizatora Aukcji, w tym wysyłka zaproszeń do udziału w aukcji i rejestracja uczestników reprezentujących Sponsorów, opracowanie regulaminu aukcji, organizacja czynności prowadzenia licytacji przez Aukcjonera (np. radca prawny), organizacja obsługi prawnej zawieranych umów przez radcę prawnego, organizacja obsługi tłumaczeń w językach obcych angielskim, francuskim lub innych przez zawodowych tłumaczy jeżeli w składzie sponsorów znajdowałyby się osoby obcojęzyczne. Usługa organizacji aukcji planowanej do wykonania przez Organizatora Aukcji wyklucza dysponowanie lub rozporządzanie prawem przez Organizatora Aukcji do starodruków stanowiących rzeczy będące przedmiotem aukcji.

ORGANIZATOR AUKCJI: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zaliczana do kategorii mikro przedsiębiorstw będąca własnością dwóch wspólników, w której Wnioskodawca ma 90% udziałów oraz pełni na podstawie powołania w umowie spółki funkcję Prezesa Zarządu. Organizator Aukcji nie dysponuje prawem do rozporządzania starodrukami stanowiącymi przedmiot aukcji.

PAKIET TEMATYCZNY: część z całości zbioru starodruków o najbardziej zbliżonej tematyce np. historycznej, kulturowej, prawnej, społecznej, technicznej.

SPONSORZY: nabywcy starodruków, którzy zaoferowali w Aukcji najwyższą cenę oraz zobowiązali się w umowie zawartej z Właścicielem i Beneficjentem Głównym do bezpłatnego przekazania tych starodruków do beneficjenta głównego jednostki muzealnej.

STARODRUKI: zbiór książek oraz skryptów (...) będących wyłączną prywatną własnością Właściciela. Starodruki nie są obciążone prawami osób trzecich.

UMOWA TRÓJSTRONNA: umowa pomiędzy Właścicielem starodruków a Sponsorem oraz Beneficjentem 1 (…), która określa prawa i obowiązki wzajemne trzech stron, w tym zobowiązanie Sponsora do zapłaty ceny wylicytowanej (młotkowej) na rzecz Właściciela a po jej spełnieniu w wymaganej wysokości automatycznie i bezpłatnie po stronie Sponsora przenosi własność starodruków z Właściciela na Beneficjenta 1 (…).

WYNAGRODZENIE ORGANIZATORA AUKCJI: kwota za usługi Organizatora Aukcji będącej osobą prawną.

Właściciel (czyli Wnioskodawca) zamierza zbyć odpłatnie starodruki będące jego wyłączną prywatną własnością. Ustalenie ceny/cen zbycia za pakiety tematyczne nastąpi w formie licytacji na aukcji. Organizatorem aukcji będzie osoba prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zgodnie z podaną wcześniej definicją. Sponsor/Sponsorzy po dokonaniu zapłaty całości cen wylicytowanych Właścicielowi starodruków będą jednocześnie zobowiązani do bezpłatnego przekazania ich Beneficjentowi 1 (…). Zapłacona przez Sponsora/Sponsorów cena wylicytowana sumaryczna po zapłaceniu wynagrodzenia Organizatora Aukcji będzie podzielona pomiędzy Beneficjenta 1 (…), Beneficjenta 2 (…) oraz Właściciela starodruków.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Starodruki nigdy nie były przedmiotem odpłatnych umów z osobami trzecimi.

Według wielkiego słownika języka polskiego osoba trzecia to osoba niezaangażowana bezpośrednio w daną sytuację, relację lub stosunek prawny.

Z definicji podanych we wniosku wynika, że w przyszłości mogą zaistnieć związki, relacje, stosunki prawne następujące:

Umowa trójstronna (podana w definicji) pomiędzy Właścicielem starodruków, Beneficjentem 1 (…) i Sponsorem lub Sponsorami, w której wszystkie osoby będą zaangażowane w stosunek prawny umowę trójstronną. Zatem Właściciel starodruków otrzyma wynagrodzenie tylko od Sponsora lub Sponsorów, które nie będą osobami trzecimi.

Umowa darowizny (podana w definicji) pomiędzy Właścicielem starodruków i Beneficjentem 1 (…) zaangażowanym w aukcję. Beneficjenta 1 (…) nie można zaliczyć do osób trzecich. Właściciel starodruków nie otrzymywał i nie otrzyma żadnego wynagrodzenia od Beneficjenta 1 (…) z żadnego tytułu dla jasności sprawy.

Umowa darowizny (podana w definicji) pomiędzy Właścicielem starodruków i Beneficjentem 2 (…) niezaangażowanym w aukcję. Beneficjenta 2 można zaliczyć do osób niezaangażowanych w aukcję, zatem można (…) uznać za osobę trzecią. Właściciel starodruków nie otrzymywał i nie otrzyma wynagrodzenia od osoby trzeciej (…) z żadnego tytułu dla jasności sprawy.

Umowa dwustronna pomiędzy Organizatorem aukcji i Beneficjentem 1 (…) w celu organizacji aukcji na terenie muzeum. Organizator aukcji będzie zaangażowany w zorganizowanie aukcji, a z tego tytułu mogą wyniknąć zobowiązania zapłaty przez Organizatora aukcji opłaty za wynajęcie sali na terenie muzeum w celu przeprowadzenia aukcji. Obie strony umowy będą zaangażowane w przeprowadzenie aukcji, zatem nie można zaliczyć ich do osób trzecich.

Z definicji Organizatora aukcji osoby prawnej wynika, że będzie on zaangażowany w zorganizowanie aukcji zatem nie można zaliczyć go do osób trzecich. Z definicji organizatora aukcji wynika, że nie dysponuje on prawami do rozporządzania starodrukami zatem nie powstanie stosunek prawny przeniesienia własności starodruków z Właściciela starodruków na Organizatora aukcji i z Organizatora aukcji na Sponsorów.

Odpowiedź na pytanie: czy starodruki będą przedmiotem odpłatnych umów z osobami trzecimi. Na podstawie powyższej analizy należy uznać, że starodruki nie będą przedmiotem odpłatnych umów z osobami trzecimi.

Darowizna dla Beneficjenta 1 (…) ma związek ze stanem starodruków, część z nich jest w dobrym stanie, część wymagać będzie oprawy introligatorskiej. Oprawa starodruków pociągnie za sobą koszty, ponadto konserwacje innych artefaktów posiadanych przez muzea jak dzieła sztuki, antyki również są kosztowne. Darowizna będzie wsparciem finansowym na te cele.

Darowizna dla Beneficjenta 2 (…) ma związek z okresowo powtarzającymi się informacjami w (…), która (…). Beneficjent 2 takie akcje realizuje. Prowadzenie akcji (…) pociąga za sobą koszty, bo (…) przysługuje szereg przywilejów. Darowizna będzie wsparciem finansowym na te cele. Obecnie (…).

Wnioskodawca nie ma obecnie własnych wolnych środków finansowych na darowizny i niektóre własne cele, ale ma pomysł jak je zdobyć, więc można się będzie nimi częściowo podzielić na wskazane cele.

Pytanie

Czy w odniesieniu do postanowień Ustawy o podatku od towarów i usług zawartych w art. 15 ust. 1, ust. 2, art. 113 ust. 1, ust. 9 przedstawionego stanu faktycznego oraz planowanego zdarzenia przy uwzględnieniu podanych definicji zbycia starodruków przez ich Właściciela nie będzie można uznać za jego działalność gospodarczą oraz nie będzie można uznać zbycia starodruków za podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Pana stanowisko w sprawie

Z opisu stanu faktycznego wynika, że prawa do rzeczy zostały nabyte w drodze dziedziczenia od zmarłych rodziców przed 39 laty ojca oraz przed 24 laty matki, przed 24 laty Sąd wydał postanowienie o nabyciu spadku w całości i wprost, Wnioskodawca nie ma braci ani sióstr zatem cały zbiór starodruków jest nieprzerwanie w czasie wyłączną prywatną własnością Wnioskodawcy a starodruki nie są obciążone prawami osób trzecich.

Okres nabycia praw przewyższa półroczny okres nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 litera d.

Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej we własnym imieniu jako osoba fizyczna.

W przypadku zdarzenia przyszłego prowadzenie spraw opisanych w definicji organizacji aukcji poprowadzi opisany w definicji Organizator Aukcji osoba prawna, zatem nie będzie prowadzenia przez Właściciela starodruków spraw związanych z aukcją rzeczy we własnym imieniu bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły o czym mowa w art. 5a pkt 6.

Istotna w sprawie jest rozdzielność majątku prywatnego osoby fizycznej od majątku osoby prawnej. Starodruki nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej przez ich Właściciela i nie stanowią majątku osoby prawnej Organizatora Aukcji.

Organizator Aukcji nie rozporządza prawem do dysponowania starodrukami będącymi przedmiotem aukcji. Istotna w sprawie jest rozdzielność sprawowania zarządu własnym prywatnym majątkiem przez osobę fizyczną od sprawowania zarządu majątkiem osoby prawnej Organizatora Aukcji przez tą osobę fizyczną mającą umocowanie do sprawowania zarządu w tej osobie prawnej na mocy powołania.

Właściciel starodruków nie prowadzi działalności gospodarczej i nie zamierza jej prowadzić.

Starodruki od 24 lat stanowią majątek prywatny Właściciela.

Starodruki nie są wykorzystywane do działalności gospodarczej przez ich Właściciela, w związku z tym nie pojawiają się argumenty o wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych do prowadzenia spraw we własnym imieniu bez względu na rezultat w sposób zorganizowany i ciągły.

Właściciel powierza osobie prawnej Organizatorowi Aukcji sprawy organizacji aukcji, w związku z tym nie pojawiają się czynności prowadzenia spraw we własnym imieniu bez względu na rezultat w sposób zorganizowany i ciągły przez Właściciela.

Organizator Aukcji nie dysponuje prawem do rozporządzania starodrukami stanowiącymi przedmiot aukcji, a umowa trójstronna (patrz definicja) wywołuje skutki prawne bezpośrednio wiążące Właściciela starodruków, Sponsora i Beneficjenta 1 (…).

Majątek prywatny Właściciela, w tym starodruki, nie jest majątkiem osoby prawnej Organizatora Aukcji, gdyż te majątki są rozdzielne.

Zarządzanie majątkiem prywatnym oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi przez osobę będącą ich Właścicielem jest rozdzielne od funkcji Zarządzania na podstawie powołania w umowie spółki przez tą samą osobę majątkiem osoby prawnej oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi osoby prawnej Organizatora Aukcji, zatem nie można Właścicielowi przypisać prowadzenia spraw we własnym imieniu bez względu na rezultat w sposób zorganizowany i ciągły, gdyż prowadzi je w ramach sprawowania funkcji Zarządu w imieniu osoby prawnej.

Podsumowując zbycie starodruków przez ich Właściciela w formie opisanej w zdarzeniu przyszłym nie będzie można uznać za jego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6) oraz nie będzie można uznać zbycia starodruków za źródło przychodów ich Właściciela w rozumieniu art. 10 ustęp 1 pkt 8 litera d.

Zbycia starodruków przez ich Właściciela nie będzie można uznać za jego działalność gospodarczą, gdyż nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 15 ust. 1 ust. 2. Wartość starodruków jest i będzie po ewentualnie nawet bardzo, bardzo pomyślnej licytacji zdecydowanie bardzo znacznie poniżej progu 200.000,00 zł, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ust. 9, zatem ich sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.

Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powyższe oznacza, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika podatku od towarów i usług, a czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Jednocześnie okoliczności dokonania tej czynności powinny nosić znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w ustawie o podatku od towarów i usług, tzn. czynność została wykonana jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy lub polega na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów, status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Chociaż ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „częstotliwości”, przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności.

O kwestii częstotliwości nie decyduje okres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat) ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności. Dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją wykonania określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, że nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Z przedstawionych przepisów wynika więc, że jeśli osoba fizyczna dokonuje dostawy towarów ze swojego majątku prywatnego, a czynność ta wykonywana jest jednorazowo lub okazjonalnie, w warunkach wskazujących, że działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu cyt. wyżej art. 15 ust. 2 ww. ustawy.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zatem podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie w sposób ciągły do celów zarobkowych, oraz czy majątek nabyty został na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności handlowej.

Jak wynika z opisu sprawy, odziedziczył Pan po rodzicach zbiór starodruków. Przed 24 laty przeprowadził Pan postępowanie spadkowe, w którym Sąd wydał postanowienie o nabyciu spadku w całości i wprost.

Cały zbiór starodruków jest nieprzerwanie w czasie wyłączną prywatną własnością Pana, a starodruki nie są obciążone prawami osób trzecich. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej, natomiast jest Pan wspólnikiem dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zaliczanej do kategorii mikro przedsiębiorstw, w której ma Pan 90% udziałów oraz pełni Pan na podstawie powołania w umowie spółki funkcję Prezesa Zarządu.

Starodruki nie są wykorzystywane do działalności gospodarczej przez Pana osobiście oraz nie są wykorzystywane do działalności gospodarczej przez spółkę z o.o., w której jest Pan wspólnikiem, jak również nie są wykorzystywane do działalności gospodarczej przez inne osoby fizyczne lub prawne lub nieposiadające osobowości prawnej.

Starodruki nigdy nie były przedmiotem umów z osobami trzecimi.

Pana wątpliwości dotyczą określenia czy zbycie starodruków należy uznać za realizowane w ramach działalności gospodarczej, a tym samym transakcja ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz przepisy prawa mające zastosowanie w sprawie należy stwierdzić, że sprzedaż starodruków nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest przesłanek świadczących o takiej Pana aktywności w przedmiocie zbycia starodruków jak podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju działalnością. Nabył Pan starodruki w spadku zatem nie można uznać, że nabył je Pan z zamiarem sprzedaży. Zbycie starodruków będzie dokonane okazjonalnie, w okolicznościach wskazujących, że działanie to nie jest czynione z zamiarem nadania mu stałego charakteru. Starodruki nie były przez Pana wykorzystywane w działalności gospodarczej ani w działalności gospodarczej spółki z o.o., w której jest Pan wspólnikiem. Zatem, nie wystąpi Pan w tej sytuacji w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy prowadzącego działalność gospodarczą, o której mowa w 15 ust. 2 ustawy. Zbycie przez Pana Starodruków nie będzie tym samym podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zauważam, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.)

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00