Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 maja 2024 r., sygn. III SA/Gd 625/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Sędziowie: Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Asesor WSA Adam Osik Protokolant: Asystent Sędziego Diana Wójtowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2024 r. sprawy ze skargi A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 18 sierpnia 2023 r. nr 2201-IOC.4322.1.2023.EP w przedmiocie cła antydumpingowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 18 sierpnia 2023 r., Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm., dalej: "O.p."), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni z dnia 26 lipca 2021 r., którą określono S. Sp. z o.o. z siedzibą w M. (dalej: "skarżąca") cło antydumpingowe.

Powyższa decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym:

Zgłoszeniami celnymi uzupełniającymi o numerach: [...] z dnia 28 sierpnia 2018 r., [...] z dnia 8 lutego 2019 r. i [...] z dnia 18 lutego 2019 r. objęto towary w postaci m.in. rowerów dwukołowych z łożyskami tocznymi, importowane przez skarżącą, zakupione od firmy W. Inc. z Tajwanu (dalej: "W."). Dla przedmiotowych towarów zadeklarowano kraj pochodzenia Tajwan (TW). Należności celne określono przy zastosowaniu stawki celnej erga omnes w wysokości 14%.

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni (dalej: "Naczelnik UCS", "organ I instancji") pismami z dnia 1 kwietnia 2021 r. poinformował skarżącą, że zgromadził dowody, dające podstawę do wydania decyzji w sprawie określenia kraju pochodzenia importowanych towarów (w tym pismo z Wydziału Strategicznego Centrum Analiz Służby Celnej (SCASC) Izby Celnej w Katowicach dotyczące dochodzenia prowadzonego przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, raport z misji OLAF nr [...], dane dotyczące importów rowerów/części rowerowych z Chin i ich późniejszego eksportu z Tajwanu przekazane przez Departament Śledczy Służby Celnej Tajwanu) oraz określenia należności celnych z zastosowaniem stawki cła antydumpingowego A30 w wysokości 48,5% w stosunku do towarów objętych ww. zgłoszeniami celnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00