Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 lutego 2024 r., sygn. I SA/Kr 1120/23

|Sygn. akt I SA/Kr 1120/23 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 23 lutego 2024 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas, Sędziowie: WSA Paweł Dąbek (spr.), WSA Grzegorz Klimek, Protokolant: Sekretarz sądowy Maksymilian Krzanowski, , po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lutego 2024 r., sprawy ze skargi K. Sp. z o.o. w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 października 2023 r. nr 0114-KDIP4-2.4012.406.2023.2.WH w przedmiocie podatku od towarów i usług skargę oddala.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) w interpretacji indywidualnej z 5 października 2023 r. nr 0114-KDIP4-2.4012.406.2023.2.WH uznał stanowisko K. Sp. z o.o. w K. (dalej: Spółka) za nieprawidłowe.

Z uzasadnienia interpretacji wynika, że Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) czynnym. Jest ona współwłaścicielem w udziale 318/10000 części nieruchomości położonej w K. (dalej: Nieruchomość). W ramach umownego podziału nieruchomości do używania Spółka miała prawo z wyłączeniem innych współwłaścicieli korzystać m.in. z miejsca postojowego nr [...]. Spółka 6 lipca 2023 r. zawarła umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego (dalej: Umowa) na mocy której przeniosła na rzecz innego współwłaściciela Nieruchomości, który jest współwłaścicielem w udziale 436/10000 Nieruchomości prawo do korzystania z wyłączeniem innych współwłaścicieli Nieruchomości z ww. miejsca postojowego nr [...] w ten sposób, że na skutek umowy wyłącznie uprawnionym do korzystania z tego miejsca postojowego stał się ten inny współwłaściciel Nieruchomości. Na skutek ww. umowy: (-) nie doszło do przeniesienia własności ani ruchomości ani nieruchomości (-) nie uległy zmianie udziały we współwłasności, (-) zmianie uległ tylko i wyłącznie umowny zakres współposiadania przez współwłaścicieli należącej do nich rzeczy wspólnej (Nieruchomości). Strony ustaliły w Umowie, że wynagrodzenie Spółki wynosić będzie 30 000 PLN brutto tzn., że w wynagrodzeniu tym zawarty jest podatek VAT w stawce 23%. Prawo do korzystania z miejsca postojowego przysługiwało Spółce na podstawie art. 206 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm. – dalej: k.c.) ze względu na fakt, że Spółka jest współwłaścicielem całej nieruchomości, na której zostało wytyczone miejsce postojowe oraz na podstawie tzw. umowy "quoad usum" regulującej zasady korzystania z nieruchomości przez jej współwłaścicieli. Jak wskazała Spółka przedmiotem współwłasności jest cała nieruchomość, a zatem również te jej fragmenty, na których wytyczono miejsca parkingowe. Wynagrodzenie w wysokości 30 000 zł będzie pobrane z tytułu zmiany umowy "quod usum" o korzystanie z nieruchomości zawartej pomiędzy współwłaścicielami nieruchomości. Wynagrodzenie to było/będzie jednorazowe. Na podstawie umowy "quoad usum" o korzystanie z nieruchomości zawartej pomiędzy współwłaścicielami nieruchomości inny współwłaściciel ma prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego nr [...]. Przedmiotem ww. aktu notarialnego [...] była zmiana umowy "quoad usum" o korzystanie z nieruchomości zawartej pomiędzy współwłaścicielami nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00