Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 31 stycznia 2024 r., sygn. I SA/Kr 360/21

|Sygn. akt I SA/Kr 360/21 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 31 stycznia 2024 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas (spr.), Sędziowie: WSA Inga Gołowska, WSA Michał Niedźwiedź, Protokolant: starszy referent Kinga Bryk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 15 stycznia 2021 r., nr 1201-IOP2-4.4103.25.2020.19 w przedmiocie rozliczenia podatku od towarów i usług za marzec-grudzień 2014 r. skargę oddala.

Uzasadnienie

Obecnie zaskarżoną do WSA w Krakowie decyzją z 15 stycznia 2021 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie (DIAS) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w limanowej (NUS) z 8 czerwca 2020 r. w sprawie określenia J. K. (strona skarżąca, podatnik) w podatku od towarów i usług kwotę zobowiązania za marzec i grudzień 2014 r. oraz kwoty nadwyżek podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

Powyższa decyzja zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

W 2014 r. skarżący prowadził jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą S. w branży usług budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Z tytułu prowadzonej działalności w zakresie podatku od towarów i usług składał miesięczne deklaracje VAT-7 do Urzędu Skarbowego w Limanowej.

NUS przeprowadził kontrolę, która stała się podstawą do wszczęcia postępowania podatkowego od marca do grudnia 2014 r., zakończonego wydaniem decyzji w dniu 6.06.2016 r. Po rozpatrzeniu odwołania, DIAS decyzją z 26.01.2017 r. uchylił decyzję organu I instancji i przekazał ją do ponownego rozpatrzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 7.11.2019 r. sygn. akt I SA/Kr 607/17 odrzucił skargę strony.

W związku z powyższym NUS podjął zawieszone postępowanie podatkowe w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług ww. okres. NUS ustalił, że skarżący odliczył podatek naliczony z faktur wystawionych przez F. z siedzibą w Ł., a które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Organ I instancji uznał, że faktury wystawione przez ww. firmę na rzecz skarżącego i ujęte przez niego w rejestrach zakupów VAT nie dokumentują czynności w nich wskazanych, zatem zgodnie z art. 86 ust. 1 w związku z art.88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, skarżącemu nie przysługiwało prawo pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z tych faktur. Stwierdzone nieprawidłowości skutkowały zmianą kwot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w kolejnych okresach rozliczeniowych oraz zaniżeniem kwoty zobowiązania do wpłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00